Walczyli i ginęli, żeby Polska była wolna

2022-02-15 08:14:10(ost. akt: 2022-02-15 08:24:42)
Przed pomnikiem Armii Krajowej kwiaty złożyli przedstawiciele władz regionu i Olsztyna.

Przed pomnikiem Armii Krajowej kwiaty złożyli przedstawiciele władz regionu i Olsztyna.

Autor zdjęcia: Fot. Zbigniew Woźniak

W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej mieszkańcy Warmii i Mazur oddali hołd żołnierzom największej podziemnej armii w okupowanej przez hitlerowców Europie. W Olsztynie przed pomnikiem Armii Krajowej kwiaty złożyli przedstawiciele władz regionu i Olsztyna.
Wczoraj minęła 80. rocznica powstania Armii Krajowej, największej formacji zbrojnej podziemia w czasie drugiej wojny światowej. 14 lutego 1942 r. z rozkazu naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego, istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej, został przemianowany na Armię Krajową. Z tej okazji w poniedziałek w całym kraju odbyły się uroczystości rocznicowe.
W Olsztynie obchody odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej, gdzie stanęła też wystawa o AK, która przygotowała olsztyńska Delegatura IPN. Kwiaty po pomnikiem złożyli m.in. wojewoda Artur Chojecki i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a także przedstawiciele służb mundurowych i środowisk kombatanckich.


— Bardzo wiele zawdzięczamy AK i jej żołnierzom — podkreślił wczoraj wojewoda Artur Chojecki. — Armia Krajowa była zalążkiem niepodległościowego nurtu w powojennej historii Polski.

Wśród tych, którzy pokłonili bohaterskim żołnierzom był pochodzący z powiatu łukowskiego por. Czesław Matyka, ps. Mały, żołnierz AK, którego powojenne wiatry, a ściśle mówiąc miłosne przygnały do Reszla. Miał niecałe 14 lat jak wstąpił w szeregi AK. W podziemiu byli już dwaj jego bracia.

— Walczyliśmy, żeby Polska była wojna. Wierzyliśmy Rosjanom, że nam pomogą, a oni wywozili chłopaków na Sybir, zabijali — wspominał weteran.
Dziś ma 93 lata i co roku bardzo przeżywa dzień 14 lutego? — Bardzo wielka sprawa. Wszyscy musimy bronić ojczyzny na każdym kroku — podkreślił por. Matyka, nawiązując do napiętej sytuacji za naszą wschodnia granicą.

Dlaczego gen. Władysław Sikorski przemianował ZWZ w Armię Krajową?

— Rozkaz wodza naczelnego rozkazywał przemianowanie ZWZ na AK po to, żeby pokazać, że w kraju istnienie trzeci element polskich sił zbrojnych — tłumaczy dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN. — Bo były już wojska generała Andersa wówczas jeszcze w Związku radzieckim i polskie siły zbrojne na Zachodzie.


znicze przy pomniku
Fot. Fot. Zbigniew Woźniak
znicze przy pomniku

AK — wystawa
Fot. Fot. Zbigniew Woźniak
AK — wystawa

— 14 lutego to nie tylko dzień zakochanych, ale to również data związana z historią największej armii konspiracyjnej w okupowanej Europie — dodaje naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN. — AK była armią, która przygotowywała się do zrywu powstańczego, do tego zrywu nie doszło, bo później został zastąpiony przez akcje o charakterze wzmożonej dywersji, sabotażu. I tę akcję pod kryptonimem „Burza” Armia Krajowa przeprowadziła, dowodząc, że w wymiarze walki o wolną, niepodległą Polskę mamy swój wkład. Rzeczywistość geopolityczna była bardzo skomplikowana i niestety cały ten wysiłek bojowy AK nie przyniósł wówczas niepodległej Polski, znaleźliśmy się pod nowym jarzmem sowiecko-komunistycznych rządów. I na tę wolną, niepodległą Polskę czekaliśmy dalej, dłużej.


Andrzej Mielnicki


Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku - pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #3092746 20 lut 2022 22:46

    Chwała bohaterom! Dzięki nim możemy dziś po okupacji niemieckiej i sowieckiej -żyć w wolnej Polsce.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)