30-lecie partnerstwa Olsztyn-Chateauroux. Francuzi odwiedzili stolicę Warmii i Mazur

2022-02-14 11:08:32(ost. akt: 2022-02-14 10:32:03)

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Delegacja władz francuskiego Chateauroux pojawiła się w Olsztynie. Goście przybyli do stolicy Warmii i Mazur z okazji obchodów 30-lecia podpisania umowy o partnerstwie między miastami.
Francuska odsłona uroczystości odbyła się na początku października poprzedniego roku. Na tę olsztyńską - ze względów pandemicznych - trzeba było poczekać aż do teraz.

Umowa między Chateauroux z Olsztynem została podpisana 23 lutego 1991 roku we Francji w obecności przedstawiciela Światowej Federacji Związku Miast. Ze strony stolicy Warmii i Mazur porozumienie podpisał ówczesny prezydent Jerzy Bukowski, natomiast partnerów reprezentował Jean-Yves Gateaud.

— Patrząc na dorobek 30 lat naszej współpracy możemy być dumni z jej efektów - powiedział podczas piątkowych uroczystości w olsztyńskim zamku prezydent Piotr Grzymowicz. — W tym czasie, udało nam się doprowadzić do współpracy przedstawicieli lokalnych instytucji, stowarzyszeń i szkół. Jesteśmy dumni i zadowoleni z efektów naszej dotychczasowej współpracy. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości będzie się ona pogłębiać.

Stolica Warmii i Mazur oraz jej francuscy partnerzy współpracują na wielu płaszczyznach. To m.in. aktywność szpitali, instytucji kultury i środowisk artystycznych, oświatowych, klubów sportowych, izb rzemieślniczych.

— Przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy mnóstwo cennych wymian - podkreślił mer Chateauroux Gil Averous. — Dziękuję za zaangażowanie i codzienna pracę tym osobom, które przyczyniają się do umacniania naszych relacji. Trzeba pamiętać, że nasze kontakty zaczęły się już w latach 80. ubiegłego wieku, gdy Europa wyglądała zupełnie inaczej, niż dziś.

Podczas pobytu w Olsztynie przedstawiciele Chateauroux mieli okazję zwiedzić Olsztyn. Poza tym odwiedzili m.in. CRS Ukiel oraz zapoznali się z realizowanymi, dużymi inwestycjami, jak ekociepłownia, Urania czy rozbudowa sieci tramwajowej.


Chateauroux położone jest o dwie godziny jazdy na południe od Paryża. Powstało w X wieku, więc jest o kilkaset lat starsze od Olsztyna. Zamieszkuje w nim ok. 50 tys. osób. Wśród słynnych osób, które urodziły się Chateauroux jest aktor Gerard Depardieu.

źródło: UM w Olsztynie