Wieści z Chin

2022-02-10 10:00:00(ost. akt: 2022-02-10 10:07:15)
Natalia Maliszewska

Autor zdjęcia: PZŁS

IGRZYSKA\\\ Natalia Maliszewska w swoim biegu eliminacyjnym na 1000 metrów w short-tracku zajęła pierwsze miejsce, dzięki czemu awansowała do piątkowego ćwierćfinału (początek o godz. 12).
Niestety, sztuka ta nie udała się drugiej Polce, bo Kamila Stormowska w ósmym biegu eliminacyjnym zajęła czwarte, czyli ostatnie miejsce.
Wczoraj Natalia Maliszewska startowała jeszcze w sztafecie, w której obok niej znalazły się Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Patrycja Maliszewska. Polki były zdecydowanie słabsze od Holenderek i Chinek, a wyprzedziły jedynie Włoszki, które zaliczyły upadek. Tym samym nasze reprezentantki w finale B powalczą o 5. miejsce.
Odpadł także Michał Niewiński, który na 1500 metrów w ćwierćfinale był ostatni. Mimo to ma powody do drobnej satysfakcji, bowiem o dwie sekundy pobił rekord Polski.

* Polacy rozpoczęli wczoraj treningi na dużej skoczni w Pekinie. Początek był całkiem niezły, bo w pierwszej serii Piotr Żyła był trzeci (131 metrów), Kamil Stoch siódmy (126 m), a Dawid Kubacki dopiero 27. (126 m, ale z wyższego rozbiegu). Niestety, potem było już gorzej. W drugim treningu najlepszym z Polaków był Kubacki (5. miejsce i 129 m), Żyła zajął 10. miejsce (127,5 m), Paweł Wąsek skoczył 126,5 m (22. miejsce), 28. był Stoch (123,5 m), a Stefan Hula zajął dopiero 40. miejsce (123,5 m).
W trzecim treningu najlepszy był Stoch, który zajął dopiero 17. miejsce (125 m). Tylko samo skoczył Żyła i był 18.
Znakomicie spisywali się natomiast Norwegowie. Halvor Egner Granerud wygrał pierwszy trening, a w dwóch kolejnych był 3. i 2. Z kolei Daniel Andre Tande zajmował kolejno 2., 2. i 5. miejsce.
Dzisiaj o godz. 11 rozpoczną się trzy kolejne serie treningowe. Jednak Polacy być może powtórzą scenariusz ze skoczni normalnej i zrezygnują z któregoś treningu.
Kwalifikacje do sobotniego konkursu już w piątek o 12, a w sobotę o tej samej godzinie rozpoczną się zawody.

* Trener kobiecej reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich ma spory ból głowy, bo z powodu koronawirusa Norwegowie stracili połowę drużyny. Trener Ole Morten Iversen mimo to szuka rozwiązań, które pomogą mu wystawić drużynę mogącą powalczyć o złoto. Jedną z opcji jest powołanie Tiril Eckhoff, jednej z najlepszych norweskich... biathlonistek.
Jeżeli Eckhoff się zgodzi, wtedy będzie miała wyczerpujący weekend. W piątek odbędzie się biathlonowy sprint, w niedzielę bieg pościgowy, natomiast sztafeta w biegach zaplanowana jest na sobotę. Eckhoff ma już na koncie zloty medal olimpijski, który wywalczyła w rywalizacji sztafet mieszanych.

* Lindsey Jacobellis zdobyła złoty medal w snowboardowym crossie. Amerykanka tym samym odzyskała złoto, które przez własny błąd straciła... 16 lat temu. W Turynie Jacobellis chciała wykonać „graba” (trick polegającego na chwycie deski za krawędź podczas wyskoku), ale nie ustała skoku, przez co straciła pewny złoty medal, spadając na drugie miejsce.