Nowe nazwy ulic w Ługwałdzie

2022-02-02 07:10:31(ost. akt: 2022-02-01 16:27:39)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Nowy rok szczęśliwie rozpoczął dla mieszkańców Ługwałdu w gm. Dywity. Najpierw doczekali się nazw ulic, a niedługo będą mogli cieszyć się świetlicą wiejską z prawdziwego zdarzenia.
Ługwałd to wieś w Polsce położona w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. Liczy ponad 600 mieszkańców. Od 2019 starali się oni o nadanie nazw ulic w swojej miejscowości. Powód? Chaos w numeracji domków, a co za tym idzie trudność w odnalezieniu właściwej posesji. Nieuporządkowana numeracja związana jest z rozbudową miejscowości w różnych kierunkach. Dlatego też mieszkańcy wsi wystąpili do gminy z wnioskiem o nadanie nazw ulic.

Ulica Magnolii, Srebrna, Sokola i Żurawia – to cztery pierwsze ulice w Ługwałdzie, którymi mogą cieszyć się od niedawna mieszkańcy. Zostały one nadane na wniosek mieszkańców i Sołectwa uchwałą Rady Gmina Dywity. Kolejne etapy nadawania nazw ulicom w Ługwałdzie przed nami. Wtedy nazwę uzyska kolejne pięć ulic. Główna ulica przebiegająca przez wieś ma nosić imię Mikołaja Kopernika, na pamiątkę lokowania w Ługwałdzie, przez słynnego Warmiaka, w 1517 i 1519 roku, chłopów na tzw. łanach opuszczonych.

Czy podczas wyszukiwania nazw ulic nie dochodziło do konfliktów?


Mirosław Hycza, sołtys, w rozmowie z nami przyznaje, że każdy z mieszkańców miał inny pomysł. – W końcu Rada Sołecka, już trzy lata temu, podzieliła Ługwałd na takie „dzielnice” : kwiatów, krzewów, kamieni, ptaków, drzew i ziół – mówi sołtys. – Pamiętajmy, że trzeba mieć wszystkich zgody na nazewnictwo. Nawet jeśli działka ugorem stoi, to jak jest współwłasność, trzeba mieć zgodę. W naszej wsi jest siedem dróg gminnych, do których nie potrzebne były zgody mieszkańców.

Teraz mieszkańców czeka wymiana dokumentów. Nie trzeba jednak wymieniać dowodów osobistych.

To nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców Ługwałdu. Niebawem doczekają się oni świetlicy wiejskiej. Będzie mieć powierzchnię ponad 160 metrów kwadratowych i nawiązywać do zabudowy regionalnej. Powstanie na działce o powierzchni 25 arów położonej przed boiskiem w Ługwałdzie.

W świetlicy znajdzie się m.in. duża sala o powierzchni około 80 metrów kwadratowych, szatnia, dwie toalety, kotłownia, magazyn i pomieszczenie socjalne. Przy świetlicy powstanie także parking na kilkanaście samochodów, wiata grillowa, a także oświetlenie.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 1,7 miliona złotych. Świetlicę wybuduje Przedsiębiorstwo Budowlane Marybud z Olsztyna.

ATKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3090165 2 lut 2022 19:13

  Poniższe wpisy nie są mojego autorstwa. Ale potwierdzam info.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3090159 2 lut 2022 19:09

  Główna arteria ma nosić nazwę "Ofiar pomówionych przez Paula Marka".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jirko #3090136 2 lut 2022 16:23

  Super, to teraz czekamy na obiecaną świetlicę w Kieźlinach

  odpowiedz na ten komentarz