Władze UWM w Olsztynie rekomendują zdalne egzaminy. Studenci: nareszcie

2022-01-21 20:15:54(ost. akt: 2022-01-21 18:20:50)

Autor zdjęcia: ZW/KG

Końcówka stycznia i początek lutego, to dla studentów czas zaliczeń i egzaminów. Niektórzy z nich pierwszy raz w życiu napisali kolokwia w ławkach zamiast przed komputerami. Władze uczelni chcą jednak wrócić do zdalnego przeprowadzenia egzaminów. Co na to studenci?
Studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie po prawie dwóch latach przerwy wrócili do nauczania stacjonarnego. Dla wielu było to pierwsze wejście do murów Uczelni i okazja do poznania koleżanek i kolegów z roku oraz wykładowców. Sytuacja pandemiczna w Polsce jednak nieustannie się pogarsza, a władze UWM podejmują kroki mające na celu ochronić studentów i pracowników Uniwersytetu przed zakażeniem.

Zbliża się zimowa sesja egzaminacyjna, czyli czas sprawdzenia wiedzy, którą studenci przyswajali od października. Do tej pory Uczelnia w Olsztynie funkcjonowała w trybie stacjonarnym, z krótkimi przerwami na naukę zdalną. Przed ekrany komputerów były odsyłane również pojedyncze grupy studentów, którzy mogli mieć kontakt z zakażoną osobą.

Prorektor ds. kształcenia, dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM wydał wczoraj (20 stycznia) pismo, w którym rekomenduje zdalne przeprowadzenie egzaminów, o ile jest to możliwe.

Informuję, że decyzję w sprawie sposobu weryfikacji efektów uczenia się podejmuje nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia dydaktyczne lub przeprowadzający egzamin, mając na względzie specyfikę realizowanych zajęć. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa społeczności akademickiej, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, rekomenduję zdalny tryb prowadzenia zaliczeń i egzaminów.

W przypadku konieczności weryfikacji efektów uczenia się w trybie stacjonarnym, zaliczenia/egzaminy powinny odbywać się w pojedynczych grupach ćwiczeniowych. Przy stosowaniu stacjonarnego trybu zaliczenia lub egzaminowania należy przestrzegać aktualnych wytycznych w zakresie reżimu sanitarnego.
— możemy przeczytać w komunikacie prorektora Wysockiego.

— Wyrażam nadzieję, że podjęte działania pozwolą uniknąć wszelkich problemów wynikających z trudnej sytuacji pandemicznej — dodał prof. Paweł Wysocki na końcu komunikatu.

Mimo tego, że władze Uczelni rekomendują zdalny tryb nauczania, to ostateczna decyzja co do tego, czy egzamin odbędzie się zdalnie czy stacjonarnie należy do nauczyciela akademickiego, którzy będzie go przeprowadzał.

Studenci, z którymi rozmawialiśmy w większości są zadowoleni z decyzji prorektora. Ich zdaniem trzy tygodnie nauki zdalnej, które przypadają na sesję mogą pomóc im przetrwać największe uderzenie piątej fali.

— No nareszcie. Codziennie 30 tys. zakażeń w kraju, w naszym województwie po tysiąc, a my nadal chodziliśmy na Uczelnię — mówi Paweł, jeden ze studentów UWM — Już się bałem, że zajęcia będą prowadzone do ostatniego żywego studenta — dodaje półżartem.

Przypomnijmy, że studenci UWM wysłali do rektora Uczelni petycję, w której proszą o przejście na naukę zdalną. Pismo podpisało prawie 2,5 tys. studentów z Olsztyna. Obecnie nie wiemy, czy decyzja władz Uniwersytetu była podyktowana petycją zmartwionych studentów.

Karol Grosz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kokos12 #3088693 22 sty 2022 00:21

    a co mają powiedzieć uczniowie szkól średnich i podstawowych?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz