13 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi

2022-01-15 09:59:27(ost. akt: 2022-01-15 10:32:27)

Autor zdjęcia: WOT

13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania premierowi w sprawie walki z COVID-19 Ich zdaniem nie mieli wpływu na "realne działania”.
— Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych — napisało 13 członków Rady. -— Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów — czytamy w ich stanowisku. — Z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią — dodali naukowcy.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

— Głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 roku, a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia — czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
— Premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady...W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia — poinformowano w oświadczeniu CIR.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3088024 16 sty 2022 18:43

  Dotychczas jest około 700 wyroków sądów różnych instancji w całej Polsce stwierdzających że artykuły zobowiązujący do noszenia maseczek jest BEZPRAWNY!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3087976 16 sty 2022 10:25

  Zapewne i do nich dotarło że plandemia to ściema. Być może swoje zarobili....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marta #3087973 16 sty 2022 09:18

  I tak mają już kupę w majtkach jak ABW sprawdzi jakie powiazania z koncernami szczepionkowymi mieli czlonkowie tej rady.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja. #3087895 15 sty 2022 13:10

  Czy jeszcze jest ktoś kogo jeszcze pisowcy do siebie nie zrazili? No chyba że ci kupieni za grubą kasę....

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)