Kto będzie Belfrem 2021?

2022-01-12 09:43:18 (ost. akt: 2022-01-14 12:49:17)
Gale Belfra Roku z ubiegłych lat

Gale Belfra Roku z ubiegłych lat

Autor zdjęcia: Samorząd Studencki UWM, archwium

To już 16 raz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wybierają Belfra UWM! Plebiscyt właśnie wszedł w III, czyli ostatni etap rywalizacji — głosować można od godziny 8:00 12 stycznia do godziny 15:00 19 stycznia.
Plebiscyt na Belfra UWM — na najlepszego nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nie tylko na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń akademickich, ale powoli staje się też wydarzeniem kulturalnym Olsztyna! Początkowo był organizowany przez Radio UWM FM. Od wielu lat pieczę nad plebiscytem sprawuje Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM.

Kandydaci

Do udziału w plebiscycie nominowany może zostać każdy zatrudniony na UWM nauczyciel akademicki — przez studentów każdego wydziału, na którym realizuje on swoje pensum dydaktyczne w roku akademickim 2021/2022. Kandydat może zostać reprezentantem studentów tylko jednego wydziału w danej edycji. Nauczyciel akademicki, który został wybrany przez swój wydział do uczestnictwa w trzecim etapie — nie może brać udziału w kolejnej edycji tego konkursu. I jeszcze jedno zastrzeżenie: zgoda na udział obliguje kandydata do współpracy z organizatorem — do udziału w sesji zdjęciowej, filmowej oraz udzieleniu wywiadu radiowego.

Trzy etapy

Zgodnie z wprowadzonymi w roku ubiegłym zmianami, plebiscyt podzielony jest na trzy etapy. Etap pierwszy polega na zgłaszaniu kandydatur na belfra w obrębie poszczególnych wydziałów UWM. Spośród nadesłanych kandydatur rady wydziałowe Samorządu Studenckiego UWM wybierają trzy kandydatury nauczycieli akademickich, które sumarycznie otrzymają największą liczbę głosów — to one przechodzą do drugiego etapu. Na tym etapie zgłoszenia kandydatów danego wydziału mogą przesyłać wszyscy studenci UWM. Jeśli zdarzy się, że dwóch nauczycieli akademickich z danego wydziału otrzyma taką samą liczbę głosów, głos stanowiący ma przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego UWM. Jeśli natomiast tak się złoży, że nadesłane zostaną mniej niż trzy kandydatury lub kandydatury będą się powtarzać, członkowie Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego UWM z głosem stanowiącym powinni przedstawić własne propozycje kandydatur — tak, aby ostateczna liczba kandydatur do etapu drugiego zawierała trzy kandydatury.

Etap drugi to wybór belfra w obrębie wydziału, spośród trzech kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów. W głosowaniu na tym etapie każdy student dysponować będzie jednym głosem.

Nauczyciel akademicki, który zdobędzie najwięcej głosów, zostaje belfrem wydziału i przechodzi do etapu trzeciego.

W tym etapie wyłonieni nauczyciele ze wszystkich jednostek będą walczyć o zdobycie tytułu Belfra UWM 2021 — w ciągu 8 dni każdy student UWM będzie mógł oddać jeden głos dziennie na swojego kandydata.

Ten etap to największe wyzwanie dla rad wydziałowych, które rok w rok biją własne rekordy pomysłowości w mobilizowaniu swoich koleżanek i kolegów, by ci aktywnie włączyli się w plebiscyt i głosowali na wydziałowego belfra, który może przecież zostać Belfrem Roku.

Przy czym owo bicie rekordów w regulaminie przewiduje wszystkie chwyty dozwolone: filmy, memy, posty, łańcuszki, spamowanie — w granicach zdrowego rozsądku oczywiście, ale co kto woli. Byle tylko wydziałowy belfer stał się ostatecznie Belfrem Roku!

Wszystkie etapy głosowania odbywają się na stronie www.belfer.uwm.edu.pl

Gala na zakończenie

Uroczystym finałem głosowań będzie Gala Belfra 2021, podczas której dowiemy się, kto zdobędzie tytuł Belfra UWM 2021 — ale też który wydział wykazał się największym zaangażowaniem i sympatią wobec swojego nauczyciela akademickiego. Na dziś organizator, czyli Samorząd Studencki UWM zapewnia, że mimo panującej pandemii Gala Belfra UWM odbędzie się 25 stycznia, choć na najbardziej szczegółowe informacje odnośnie do samego przebiegu uroczystości trzeba czekać praktycznie do ostatnich dni i do zaleceń wynikających z aktualnej sytuacji epidemicznej.

Okiem studenta

Studenci traktują plebiscyt bardzo poważnie — bo daje im możliwość wyróżnienia swojego ulubionego wykładowcy z wydziału i pokazania go całej społeczności akademickiej. Dodatkowo jest to swego rodzaju rywalizacja pomiędzy wydziałami. Dużą rolę odgrywają tutaj rady wydziałowe Samorządu Studenckiego, które robią co w ich mocy, aby zachęcić studentów i społeczność swojego wydziału do głosowania.

— Dla nas belfrem jest każdy nauczyciel akademicki, który jest świetnym dydaktykiem, a przy tym potrafi słuchać, wyciąga pomocną dłoń w stronę studentów i dba o to, żeby w przyszłości byli świetnymi specjalistami. To nauczyciel doświadczony, prostudencki, pełen pasji i zaangażowany, uśmiechnięty, ambitny, uczciwy, empatyczny, inspirujący i tolerancyjny — studenci mówią jednym głosem. I to bardzo ważny głos, bo przecież to właśnie studenci decydują, na kogo konkretnie oddać swój głos.

— Z mojej perspektywy, czyli jednego z głównych organizatorów, uważam, że Plebiscyt na Belfra UWM jest dla społeczności naszego uniwersytetu jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie roku akademickiego. Ze względu na to, że, podczas organizacji, mam kontakt ze studentami i belframi, mogę przedstawić obie perspektywy — mówi Maciej Sikorski, wiceprzewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM.

— Jeżeli chodzi o perspektywę belfrów, to już wyróżnienie na poziomie wydziału jest dla nich bardzo dużym zaszczytem. Cały plebiscyt dla nauczycieli akademickich jest prestiżowy. Udział w gali traktują jak nagrodę, a zajęcie konkretnego miejsca dodatkowo motywuje ich do pracy i budowania jeszcze lepszych relacji ze studentami. Natomiast z perspektywy organizatora kontakt z belframi podczas organizacji plebiscytu jest zawsze bardzo przyjemny. Są to osoby otwarte, przyjazne, bezproblemowe i chętne do współpracy. Gdybym miał wybrać najlepszego i najsympatyczniejszego belfra, to nagrodę dałbym całej szesnastce — przyznaje Maciej Sikorski.
Magdalena Maria Bukowiecka

dr Tomasz Wierzejski, Belfer Roku 2017 i 2020

Belfer — czyli kto?

Rozmowa z dr Tomaszem Wierzejskim z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, który tytuł Belfrem Roku zdobył aż dwa razy: w 2017 i 2020 roku.

— Jak zostać Belfrem Roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim?
— To bardzo trudne pytanie, a i odpowiedź nie jest prosta. W grę wchodzi przecież wiedza tajemna, którą dzielę się niezbyt chętnie (śmiech). A tak całkiem poważnie: to jest zawsze kwestia relacji, co zresztą stale podkreślam. Budowanie relacji ze studentami, które znajdą się gdzieś pomiędzy nieco już zużytą relacją uczeń-mistrz, o którą coraz trudnej — a umiarkowanym koleżeństwem, które też nigdy nie może wymknąć się spod kontroli, bo wszystko utrudni. Wychodzę z założenia, że dziś od młodych ludzi można się wiele nauczyć. Dlatego na każde zajęcia wchodzę ze świadomością, że w niektórych obszarach oni z pewnością są lepsi ode mnie, choćby w kwestii rozwiązań informatycznych — dla mnie one płyną gdzieś obok, a dla nich są chlebem powszednim. Często powtarzam, że nie jestem najmądrzejszy — stąd pewnie tak chętnie ich słucham. I to kolejna cecha niezbędna, by zostać belfrem roku: umiejętność słuchania. Bywa, że lubimy mówić, ale nie słyszymy tego, co mają nam do powiedzenia słuchacze. Tymczasem każdy z nas zasługuje na pełne atencji wysłuchanie tego, co sam myśli i czuje. O tym każdy nauczyciel musi pamiętać: to, co ma do powiedzenia ta druga strona, też jest ważne. Trzeba być po prostu człowiekiem. Szacunek do drugiego człowieka to najczęściej cała tajemnica.

— Słyszeć, słuchać i wsłuchiwać się w głos studentów zatem… A jak się powtarza taki sukces?
— O, to zdecydowanie sukces największy! Powtórny tytuł przede wszystkim utwierdza nas w przekonaniu, że ta raz obrana droga okazała się tą właściwą. Że działa na kolejne pokolenia moich studentów. Ja otrzymałem tytuły Belfra Roku w odstępie trzech lat — to przecież cały okres trwania studiów licencjackich. A zatem zupełnie nowa grupa — a jednak też udało mi się do nich dotrzeć. Co oznacza, że te cechy, które jakiś czas temu uznałem za istotne, by być dobrym nauczycielem — działają. I kolejne roczniki studentów doceniają je. Jednocześnie zapewniam, że od 2017 roku, kiedy otrzymałem pierwszy tytuł — nic szczególnego w swojej pracy i współpracy ze studentami nie zmieniłem.

— Czy to tylko sukces i powód do dumy — czy jednak zobowiązanie?
— Oczywiście! Każdy tytuł, każde wyróżnienie — to zawsze zobowiązanie. Cokolwiek osiągamy, ktokolwiek nas zauważa — zawsze trzeba traktować to jak kredyt. Poza tym stale muszę dbać o wizerunek, bo studenci często przychodząc na moje pierwsze zajęcia, już między sobą wiedzą, że — oho, będą mieć zajęcia z belfrem…! A ja nie chcę zawodzić ich oczekiwań i wyobrażeń. To z kolei mobilizuje mnie do dalszej pracy — nad sobą i nad tym, by moje zajęcia były jak najbardziej interesujące i zawsze aktualne. Poza tym myślę, że dla innych pracowników, szczególnie tego wydziału, którego wykładowca już uzyskał tytuł Belfra Roku — to też motywacja, by też taki tytuł zdobyć. Tak, jak mówię: tytuł Belfra Roku to zobowiązanie i kredyt!
Magdalena Maria Bukowiecka

Plebiscyt w liczbach

* Przypomnijmy, że prócz dra Tomasza Wierzejskiego dwukrotnym zwycięzcą plebiscytu był też dr hab. Wojciech Kozera z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt — w latach 2008 i 2016.
* Jeśli chodzi o wydziały — najczęściej tytuł Belfra Roku zdobywali wykładowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej — po cztery razy.
Trzy razy tytuł zdobyli wykładowcy Wydziału Nauk Ekonomicznych, a dwa — Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.
* Częściej zwyciężali mężczyźni — w dotychczasowych piętnastu plebiscytach było ich dziesięciu, a kobiet pięć.
Kto w tym roku zdobędzie ten zaszczytny tytuł? Czas pokaże, ale jednego możemy być pewni już dziś: walka będzie zacięta i potrwa do samego końca!

Kandydaci

Kandydaci do tytułu Belfra UWM 2021:
Wydział Bioinżynierii Zwierząt – dr hab. inż. Tomasz Mituniewicz, prof. UWM
Wydział Biologii i Biotechnologii – dr Olga Jabłońska
Wydział Geoinżynierii – dr Marcin Bujko
Wydział Humanistyczny – dr Magdalena Zaorska
Wydział Rolnictwa i Leśnictwa – dr inż. Dariusz Rutkowski
Wydział Lekarski – dr n. med. Małgorzata Stompór
Wydział Matematyki i Informatyki – dr Jarosław Kosiorek
Wydział Medycyny Weterynaryjnej – dr Dariusz Barski
Wydział Nauk Ekonomicznych – dr Marek Siemiński
Wydział Nauk Społecznych – dr Kinga Lisowska
Wydział Nauk Technicznych – mgr inż. Bartosz Pszczółkowski
Szkoła Zdrowia Publicznego – mgr Maciej Kuś
Wydział Nauki o Żywności – dr inż. Adam Więk
Wydział Prawa i Administracji – dr Maciej Duda
Wydział Sztuki – dr Jan Rogało
Wydział Teologii – dr Sylwia Mikołajczak