Krzysztof Klenczon: Wróćmy nad jeziora

2022-01-14 11:50:34 (ost. akt: 2022-01-14 11:59:14)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Skomponował między innymi: Biały krzyż, Kwiaty we włosach, Wróćmy na jeziora, Powiedz stary gdzieś ty był, 10 w skali Beauforta…Trzy ostatnie to moje ulubione jego piosenki.
80 lat temu urodził się Krzysztof Klenczon (14 stycznia 1942 - 7 kwietnia 1981). Napisał i przez lata śpiewał jedną z najbardziej mazurskich piosenek "Wróćmy nad jeziora".

Młodość spędził w Szczytnie. W 1962 roku krótko uczył w podszczycieńskich Rumach Wychowania Fizycznego. Stamtąd wyruszył w świat i dołączył do Niebiesko-Czarnych.Potem założył własna grupę Pięciolinie, z których narodziły się sławne Czerwone Gitary.

Klenczon to jedna z ikon polskiego big beatu. Big-beat, to po prostu przyjęta we wczesnym PRLu (Polska Rzeczpospolita Ludowa) nazwa rock and rolla. Tej ostatniej nazwy nie zaakceptowali bowiem komuniści, jako zbyt mocno kojarzącej się ze "zgniłym zachodem". Klenczon napisał i przez lata śpiewał jedną z najbardziej mazurskich polskich piosenek "Wróćmy nad jeziora", która zaczyna się tak:
"Kiedy wrócą ptaki
Do mazurskich gniazd,
Ruszaj tam, gdzie już żeglarze
Płyną szlakiem gwiazd"


W 1973 roku wyjechał do USA. Tam zginął w wypadku samochodowym. Klenczon symbolicznie powrócił na Mazury. Urna z jego prochami w dniu jego imienin (25 lipca 1981) spoczęła na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie.

Igor Hrywna