Ruch Narodowy z Olsztyna stanowczo sprzeciwia się uchwale antysmogowej. Przewodnicząca Sejmiku: to puste słowa

2022-01-13 15:06:39 (ost. akt: 2022-01-14 15:01:42)

Autor zdjęcia: Archiwum/bsz

Obecnie trwają konsultacje społeczne na temat wprowadzenia uchwał antysmogowych w Olsztynie. Dokumenty zakładają stopniowe odejście od palenia drewnem i węglem. Pomysłowi stanowczo sprzeciwiają się narodowcy z Olsztyna, z Piotrem Lisieckim na czele.
Przypomnijmy. Do 21 stycznia 2022 roku, każdy mieszkaniec regionu może zgłosić swoje uwagi i wnioski odnośnie projektów uchwał w sprawie wprowadzenia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Chodzi tu o tak zwane "uchwały antysmogowe", które będą procedowane w Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego już w lutym tego roku.

W Polsce sukcesywnie są zaostrzane przepisy dotyczące sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Jako pierwszy uchwałę antysmogową przyjął już na początku 2016 roku Sejmik Województwa Małopolskiego, a definitywny zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie obowiązuje od września 2019 roku.

Kolejne województwa coraz bardziej zaostrzały przepisy, odpowiednio je dopasowując do liczby mieszkańców, gęstości zaludnienia i stopnia zanieczyszczenia powietrza. W tej chwili tylko dwa województwa nie przyjęły żadnych uchwał antysmogowych — Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie. W odróżnieniu od sąsiedniego województwa, pierwsze prace w naszym regionie zostały już podjęte. I wszystko zmierza do tego, żeby niedługo zaczęły być wprowadzane w życie.

Działacze Ruchu Narodowego Okręgu Warmińsko-Mazurskiego nie zgadzają się na wprowadzenie takich regulacji, więc wystosowali do mieszkańców regionu następujący apel:

"Apelujemy do radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego o odrzucenie projektów uchwał „w sprawie wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”.

Uzasadnienie:

Jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen wszystkich nośników energii, co szczególnie odbija się na budżetach domowych mieszkańców naszego regionu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla, a w szczególności drewna może zrujnować Warmię i Mazury, które wciąż pozostają obszarem najwyższego bezrobocia. Pozyskiwanie drewna opałowego oraz peletu, zrębków, brykietu i innych form biomasy na opał, stanowi ważną część przychodów w naszym województwie. Jednocześnie dzięki dobrodziejstwu obszarów zielonych mamy zdrowe i czyste powietrze, przez co nie ma uzasadnienia dla wprowadzania restrykcji i zakazów.
Oczywiście nasz apel nie oznacza zgody na spalanie śmieci i odpadów. W tym zakresie obowiązujące prawo daje wystarczające narzędzia, do ścigania ludzi z premedytacją zanieczyszczających środowisko."

Piotr Lisiecki w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" podkreśla, że drewno jest skarbem naszego regionu, a zakaz palenia nim w piecach byłby ekonomicznym strzałem w stopę. Narodowcy podkreślają, że będą dokładać wszelkich starań, żeby uchwały nie zostały przyjęte.

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk zapytana przez dziennikarza "Gazety Olsztyńskiej" o jej stanowisko wobec tego apelu odparła, że do radnych nie wpłynęło żadne pismo o takiej treści. Przekazaliśmy jej więc treść apelu.

— To są ogólniki nie poparte żadnymi merytorycznymi argumentami. Do 21 stycznia trwają konsultacje społeczne odnośnie obydwu uchwał antysmogowych, więc tam mogą zgłosić swoje uwagi. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich uwag zgłoszonych w trybie tych właśnie konsultacji zarząd przedstawi nam gotowe uchwały i w marcu będziemy je procedowali — mówi Bernardeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. — Takie apele więc są zagraniem pod publikę i próbą narobienia hałasu — dodaje.

Piotr Lisiecki podkreśla, że narodowcy skorzystali również z trybu konsultacji społecznych, a na biurku zarządu leży prośba o odrzucenie obydwu uchwał antysmogowych.

Najprawdopodobniej jednak uchwały, jeśli zaczną być procedowane, zostaną przyjęte. Obecnie większościowa koalicja w Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego to zwolennicy regulacji antysmogowych.

Rozmawialiśmy również z Piotrem Siergiejem, ekspertem ds. smogu. Jego zdaniem, uchwały antysmogowe mogą przynieść regionowi wiele korzyści.

— Podstawową korzyścią z wprowadzenia uchwał antysmogowych jest poprawa jakości powietrza w regionie. Jeśli uda się wymienić najgorsze kotły do 2027 roku w miastach i 2029 we wsiach to wtedy bardzo znacznie poprawi się jakość powietrza — komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, pochodzący z naszego regionu.

— W Polsce około 50 procent smogu pochodzi z tzw. kopciuchów, czyli kotłów na paliwo wysokoemisyjne. W okresie zimowym na Warmii i Mazurach ten odsetek rośnie do ponad 90 procent, bo odsetek przemysłu i samochodów na drogach w porównaniu z resztą kraju jest dość niski. Szacuje się, że około 45 tysięcy Polek i Polaków rocznie umiera na choroby spowodowane złą jakością powietrza. Są to głównie choroby płuc i serca, związane z ich niewydolnością. Wprowadzenie odpowiednich regulacji antysmogowych może to zmienić.

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. greg #3087801 14 sty 2022 18:00

  to czym mam grzać? gazem którego nie ma i nie będzie, a który będzie wykluczony w następnej kolejności? prądem? a skąd mam wziąć tyle kasy aby grzać najdroższym z dostępnych źródeł? czyli wracamy do czasów, gdzie w domu będzie ledwo 10 st C, a cała rodzina będzie się kąpać w jednej misce. politycy na prawdę są oderwani od rzeczywistości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. ols #3087691 13 sty 2022 21:44

  Województwo zmarnowało najlepszy okres na wprowadzenie nakazu wymiany pieców. Mierniki airly jasno pokazują, że żadnymi Zielonymi Płucami Polski nie jesteśmy. Brak jakiejkolwiek wiedzy u palaczy czym popadnie, że trują siebie i sąsiadów rakotwórczymi pyłami. Szok wywołany podwyżkami nośników energii spowoduje, że nikt bez stanowczych nakazów o zdrowie dbać nie będzie niestety... Termomodernizacja, nowoczesne źródła ciepła, eliminacja złomu samochodowego to konieczność, aby żyć długo i szczęśliwie oddychając zdrowym powietrzem zgodnym z restrykcyjnymi normami WHO.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-13) odpowiedz na ten komentarz

 3. tigger #3087671 13 sty 2022 19:01

  Czym mam ogrzać dom na wsi, do której gaz nie dotarł i długo nie dotrze, a prąd wyłącza się przy każdym większym wietrze??? Nosz kurna, województwo to nie tylko Olsztyn!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 4. frost #3087669 13 sty 2022 18:25

  Przy obecnych cenach gazu i prądu ogrzewanie domków drewnem i koksem to sprawa życia lub nędzy. Na jakim świecie ci radni żyją. Ci co mają kominki to mają ciepło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz