7 rannych. Bilans świątecznego weekendu na drogach Warmii i Mazur

2021-12-27 11:22:50(ost. akt: 2021-12-27 15:43:09)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Policja

Za nami świąteczny weekend. Policjanci z regionu pracowali na miejscu 5 wypadków, w których 7 osób zostało rannych. Zatrzymano 31 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.

Bartoszyce


W czwartek (23 grudnia) policjanci z prewencji zauważyli fiata, którego kierujący jechał slalomem.47-letni mężczyzna zatrzymany do kontroli drogowej był kompletnie pijany. W jego organizmie były 3 promile alkoholu. Okazało się, że mężczyzna nie miał prawa jazdy, bo zostało mu one zatrzymane w 2011 roku za jazdę po alkoholu. Mężczyzna odpowie przed sądem za jazdę po alkoholu oraz kierowanie bez uprawnień.

W sobotę (25 grudnia) policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem zdarzenia drogowego z udziałem pijanego mężczyzny. W okolicy miejscowości Park uderzył w drzewo, po czym taksówką pojechał do domu. Policjanci zastali pijanego 42-latka w miejscu zamieszkania w gminie Sępopol.

Mężczyzna przyznał, że kierował oplem po alkoholu. Badanie alkomatem ujawniło w jego organizmie 2,5 promila alkoholu.

W niedzielę (26 grudnia) policjanci z prewencji w Bartoszycach zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego Volkswagenem. 19-latek prowadził po alkoholu. Mieszkaniec Bartoszyc nie miał uprawnień do prowadzenia. Dodatkowo
jego samochód nie miał aktualnych badań technicznych.

Jednak to nie wszystko, młody mężczyzna okazał się być poszukiwanym do odbycia kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności... za uszkodzenie ciała ofiary. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany.

Również w niedzielę (26 grudnia) policjanci z prewencji w Bartoszycach zatrzymali do kontroli drogowej 32-latka kierującego hyundaiem. Mężczyzna miał 0,30 promila alkoholu w organizmie i stracił prawo jazdy. 32-letni mieszkaniec miasta odpowie za wykroczenie kierowania po alkoholu.

Giżycko


W piątek (24 grudnia) tuż przed godz. 13:00 w miejscowości Lipowo gm. Kruklanki policjanci zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem passatem. 27-letni kierujący miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna natychmiast stracił prawo jazdy.

Dzień później, w sobotę (25 grudnia) przed godz. 15:00 jadąc drogą przez miejscowość Siedliska gm. Wydminy. 51-latek jechał także vw passatem. Podczas kontroli policjanci wyczuli od kierowcy zapach alkoholu. Kierowca odmówił poddania się badaniu na stan trzeźwości, dlatego też została od niego pobrana krew do badania. Mężczyzna trafił do policyjnej celi.

Nietrzeźwego kierowcę zatrzymano również w drugi dzień świąt. Przed godz. 21:00 w Giżycku policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli opla. Od tego kierowcy również było czuć zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

Jeszcze inny z kierowców wsiadł za kółko pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Kierowca został zatrzymany w Giżycku. W obawie przed konsekwencjami w momencie zatrzymania auta zamienił się miejscami z pasażerką. W trakcie wykonywania czynności przez policjantów przyznał się do tego, że to on kierował i zamienił się miejscami, co potwierdziła pasażerka. Teraz kierowcy wytłumaczą się przed sądem.

Kętrzyn


W piątek (24 grudnia) doszło do wypadku drogowego około godz. 7:00 na drodze wojewódzkiej 594 na trasie Święta Lipka–Reszel. Policjanci otrzymali informację, żer samochód osobowy uderzył w przydrożne drzewo i w pojeździe znajduje się zakleszczona osoba. Na wskazaną trasę natychmiast zadysponowano służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na prostym odcinku drogi, kierująca samochodem osobowym marki Toyota, jadąc w kierunku miejscowości Reszel zjechała na prawe pobocze gdzie uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Bartoszycach.

Fot. KWP w Olsztynie

W niedzielę (26 niedziela) o godz. 16:25 w miejscowości Suchodoły w gminie Kętrzyn. Kierujący pojazdem marki BMW, 21-letni mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Giżycku.

Fot. KWP w Olsztynie

Mrągowo


W sobotę (25 grudnia) po godzinie 11.00 w Pieckach dzielnicowy zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. Zwrócił na siebie uwagę tym, że jechał szlaczkiem. 51-latek wsiadł na rower mając 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany manatem w wysokości 500 złotych.

Tego samego dnia (25 grudnia) po godzinie 22.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację, że od Piecek w kierunku Mrągowa jedzie kierowca osobowego citroena, który może być nietrzeźwy. Zaniepokojony zgłaszający poinformował, że kierowca jedzie on od lewej strony do prawej, hamuje i przyspiesza bez powodu. Opisany pojazd policjanci zatrzymali w Mrągowie. Badanie alkomatem wykazało, że 18-latek miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Młody kierowca kierował pojazdem mimo, że nigdy nie zdobył stosownych do tego uprawnień.

Nidzica


W piątek (24 grudnia) około godz. 11.30 na terenie gminy Nidzica, patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. 66-letni mężczyzna w organizmie miał 1,8 promila alkoholu. Mieszkaniec podnidzickiej miejscowości okazał się być osobą poszukiwaną do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności w zamian za nieuiszczoną grzywnę. Poszukiwany wpłacił zaległe pieniądze unikając w ten sposób „odsiadki”. Niebawem odpowie za kierowanie rowerem będąc w stanie nietrzeźwości.

W niedzielę (26 grudnia) około godz. 13:00 policjanci dostali zgłoszenie o rozbitym aucie w Kozłowie. 20-latek kierujący samochodem osobowym marki BMW nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Młody mężczyzna podróżował z 18-letnią pasażerką. Podróżujący wymagali hospitalizacji. 20-letni mieszkaniec gm. Kozłowo został ukarany punktami i mandatem karnym.

Szczytno


W piątek (24 grudnia) tuż przed godziną 12:00 funkcjonariusze szczycieńskiej drogówki zostali skierowani do obsługi zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Orzyny w gminie Dźwierzuty.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 23-letni kierowca pojazdu marki BMW nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków.

Młody kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem marki Audi, którym kierowała 32-latka. Kobieta uskarżała się na ból kręgosłupa, dlatego medycy podjęli decyzję o potrzebie przetransportowania kobiety do szpitala. Na szczęście po przeprowadzaniu szczegółowych badań okazało się, że 32-latka nie doznała żadnych obrażeń ciała.

Fot. KWP w Olsztynie

W niedzielę (26 grudnia) tuż przed godziną 11:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Targowska Wólka/Kałęczyn w gminie Dźwierzuty.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 51-letni kierowca pojazdu marki Ford wyjeżdżał z jednej z posesji położonej w miejscowości Targowo. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, jadącemu od miejscowości Targowo, kierowcy pojazdu marki Citroen. 51-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty podróżował sam. Natomiast za kierownicą Citroena siedział 47-latek, który przewoził pięcioro pasażerów w wieku 70, 39, 36, 15 i 12 lat.

39-letnia pasażerka Citroena oraz dzieci w wieku 12 i 15 lat zostali przetransportowani do szpitala. Poszkodowani to mieszkańcy gminy Dźwierzuty. Śledczy wykonali oględziny pojazdów, miejsca zdarzenia oraz przesłuchali świadków. Teraz wyjaśniać będą dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Fot. KWP w Olsztynie

Tego samego dnia (26 grudnia) około godz. 11:00 w Rozogach, funkcjonariusze szczycieńskiej drogówki zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Peugeot. Policjanci od razu wyczuli od 47-letniego mieszkańca gminy Rozogi silną woń alkoholu. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik jednoznacznie wskazał ponad 2 prom. Okazało się, że 47-latek ma cofnięte uprawnienia do kierowania.

Również w niedzielę (26 grudnia) tuż przed północą policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Seat. Za kierownicą siedział 33-letni mieszkaniec Szczytna, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Został on ukarany mandatem karnym oraz „stracił” dowód rejestracyjny pojazdu, gdyż auto nie posiadało aktualnego przeglądu technicznego.

Sytuację na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego podczas świątecznego weekendu opisaliśmy w oddzielnym artykule.
źródło: KWP w Olsztynie