Czy ewangelicy obchodzą Boże Narodzenie?
2021-12-24 07:13:44(ost. akt: 2021-12-24 07:36:01)
Jak się okazuje takie pytanie pada na Mazurach dość często. Jeszcze niedawno, kiedy między nami żyli Mazurzy, takich pytań nie zadawano. Przynajmniej na Mazurach
Na stronie drugiej świątecznego wydania Gazety Olsztyńskiej zamieściliśmy dwa posłania pasterskie.
— Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przeżywamy po raz kolejny w wyjątkowych okolicznościach. Ograniczenia związane ze stanem epidemii, trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, a także inne problemy w przestrzeni publicznej, to wszystko w jakiś sposób dotyka różnych sfer naszego życia. Nie może to jednak przysłonić nam najważniejszych treści, które rozważamy obchodząc Uroczystość Narodzenia Pańskiego — wzywa + Józef Górzyński, Arcybiskup Metropolita Warmiński
— Czy ewangelicy obchodzą Boże Narodzenie? — takie pytanie, wbrew pozorom, pada wcale nie rzadko. Uzupełnieniem jest konstatacja: „Aha. Ale nie w tym samym czasie?”. Ciągle jeszcze nie wszyscy orientujemy się w tym, co stanowi zwyczaj w innym chrześcijańskim bratnim kościele - tak z kolei zaczyna swoje świąteczne posłanie ks. Paweł Hause, biskup ewangelickiej Diecezji Mazurskiej.
O tradycjach świątecznych piszą nasi dziennikarze z kilku miast: Giżycka, Kętrzyna, Lidzbarka, Nidzicy Szczytna. A piszemy między innymi o tradycjach kresowych i mazurskich, kurpiowskich i ukraińskich. Macie zatem państwo okazję, żeby dowiedzieć się co to takiego są "Szklane gulajki na jeglii" i czy "uzwar" się je czy pije.
Psycholog podpowie wam z kolei jakich tematów unikać przy świątecznych stołach.
A Anna Osowska, lekarka i pisarka opowie wam o zyciu "W cieniu papierówki". Fragmenty jej książki będziemy publikować w "Gazecie Olsztyńskiej" od najbliższego poniedziałku.
Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Dorota #3086063 24 gru 2021 08:59
Dzisiaj jest wigilia przed największym świętem i kolejną rocznicą najważniejszego wydarzenia historycznego jakim było narodzenie Pana Jezusa Chrystusa. U nas w domu mama przygotowuje 12 potraw na kolację, dzielimy się opłatkiem, rozmawiamy. Choinkę ubieramy w dzień wigilii. Jeden z wujków przebiera się za Świętego Mikołaja biskupa i przynosi dzieciom prezenty, ale to po wigilii. Wieczorem albo w nocy wszyscy idziemy na tzw. Pasterkę. Jest to dla nas najbardziej rodzinny czas na przestrzeni całego roku tych zwariowanych i antyrodzinnych czasów. Wszystkim życzę dobrych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)