Ptasia grypa coraz większym zagrożeniem. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał apel

2021-12-22 17:55:05(ost. akt: 2021-12-22 18:49:33)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wykryto trzydzieste ósme ognisko ptasiej grypy. Jakie działania są podejmowane?
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o znacznym pogorszeniu się w ostatnich tygodniach sytuacji epidemiologicznej w zakresie występowania zakażeń wirusami HPAI, zarówno w Polsce, jak też całej Europie.

Dlatego konieczne jest wprowadzenie monitorowania dzikich ptaków, które mogą być potencjalnymi nosicielami ptasiej grypy. Głównie dotyczy to gęsi, łabędzi, kaczek oraz ptaków drapieżnych.

Każdy mieszkaniec regionu proszony jest o natychmiastowe informowanie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w przypadku znalezienia padłego ptactwa, w szczególności wodnego i drapieżnego.

Pozostawianie truchła ptaków padłych z powodu grypy niesie ogromne ryzyko epidemiologiczne. Wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swą zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli właśnie w warunkach obecnej aury.

Przypomnijmy. Ptasia grypa została wykryta potwierdzona w fermie komercyjnej, w którym utrzymywano 21294 sztuk indyka rzeźnego, zlokalizowanej w miejscowości Windyki (gmina Iława). W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.