Prawie 10 tysięcy mandatów za brak maseczki

2021-12-22 09:34:12(ost. akt: 2021-12-21 17:54:26)

Autor zdjęcia: PAP

W przedświąteczny weekend mandatami policjanci ukarali ukaraliśmy ponad 9,5 tysiąca osób bez maseczek. Mandat otrzymali ci, którzy mimo zwrócenia przez policjantów uwagi, nie chcieli zastosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.
Rzecznik Komendy Głównej Policji podkreślił, że stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa.

— W związku z tym policjanci zwracają uwagę m.in. na obowiązek zakrywania ust i nosa, czy to w pojazdach komunikacji zbiorowej, czy też w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie taki przepis obowiązuje bez względu na to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie" — zaznaczył inspektor.

— Bardzo często osoby zaszczepione tak tłumaczą się policjantom, że myślały, że nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej— tłumaczył.

Według danych przekazanych przez KGP w przedświąteczny weekend policjanci pouczyli 9 678 osób, w związku z niezakrywaniem ust i nosa maseczką.

— W sobotę ukaraliśmy prawie 5 tys. osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi nie chciały zastosować się do tego obowiązku zakrywania ust i nosa. Z kolei w niedzielę ukaranych mandatami zostało prawie 4,6 tys. osób" — przekazał, dodając, że łącznie w weekend ukaranych zostało 9 532 osób.

— W stosunku do osób, które odmawiają przyjęcia mandatu, kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Takich wniosków podczas ostatniego weekendu było 748 — podał.

Przekazał przy tym, że policjanci podczas przedświątecznego weekendu skontrowali prawie 7 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej.

—Cały czas współdziałamy w tym zakresie z Państwową Inspekcją Sanitarną i przypominam, że policjanci w związku z niestosowaniem się do przepisów związanych z wprowadzonym stanem epidemii mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych, natomiast Państwowy Inspektor Sanitarny może nałożyć w drodze decyzji administracyjnej wysoką karę pieniężną — podkreślił.

— Generalnie w każdy weekend podejmujemy ok. 30 tys. interwencji w związku z nieprzestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń. Średnio tygodniowo kontrolujemy ok. 200 tys. razy obiekty handlowe, galerie, sklepy, i inne obiekty. Średnio w ostatnim czasie nałożyliśmy ok. 40 tys. mandatów tygodniowo" — dodał rzecznik KGP.


Źródło: PAP

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ...... #3085904 22 gru 2021 20:19

  Sam widzisz, że taka "kontrola" i patrzenie "na ręce" jest bardzo niewygodne. Wiesz, jeszcze zostanę "chwilę" i będę podziwiał kunszt dziennikarski w bohaterskim dążeniu do prawdy. Zadam Ci do przemyślenia bardzo łatwe, logiczne pytanie. Jeśli ktoś wypowiada 10 zdań, a Ty wiesz na pewno, że jedno z nich jest fałszywe. Jaką masz pewność, że pozostałe 9 są prawdziwe? Taka osoba już nigdy w Twoich oczach nie będzie wiarygodna i będziesz traktował ją jak kłamcę. Ale masz rację może lepiej zostawić to towarzystwo wzajemnej adoracji. Jest tu takie grono, udające, że mówi prawdę, a inni udają, że im wierzą. Jednak cieszę się, że nie podważasz prawdziwości moich źródeł. Ale przecież ktoś perfidnie i z premedytacją kłamie. Pytanie finałowe, KTO?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3085898 22 gru 2021 20:06

  Nigdy nie było i nadal nie ma obowiązku noszenia maseczek. Policja jest tego świadoma. Policja działając świadomie i bezprawnie popełnia przestępstwo.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary dziad #3085869 22 gru 2021 18:42

   Mam nadzieję, że ramach protestu znikniesz z tego forum.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ...... #3085839 22 gru 2021 17:37

   SZANOWNI PAŃSTWO CENZORZY tzw. gazety oraz do wiadomości wszystkich czytelników. Dzisiaj rano został zamieszczony komentarz na temat bezprawnego nakazu noszenia maseczek. Wzywałem w nim Redaktora Naczelnego GO (nie pierwszy raz zresztą) do napisania rzetelnego, zgodnego z prawdą, a nie z perfidnymi kłamstwami artykułu na temat przepisów dotyczących maskowania twarzy. Niestety bez skutku. Oczywiście nie jest to wcale dziwne, ponieważ często artykuły publikowane na tych stronach dotyczące obowiązku prawnego zakładania masek stały w jawnej sprzeczności z faktycznym stanem prawnym obowiązującym w Polsce. DZISIAJ W GODZINACH PORANNYCH ZAMIEŚCIŁEM KOMENTARZ Z PODANIEM STRONN INTERNETOWYCH, GDZIE SĄD NAJWYŻSZY UMARZA POSTĘPOWANIE KARNE ZA BRAK MASEK. Mój komentarz został usunięty, co tylko potwierdza nie tylko dyletanctwo osób zajmujących się tym tematem, ale też powrót do mrocznych okresów historii najnowszej, gdzie zbrodniczy reżim kontrolował informacje. Proponuję zająć się sprzątaniem korytarzy w Redakcji, jakość merytoryczna artykułów (a na pewno tych związanych z aspektami prawnymi zakładania masek) zdecydowanie ulegnie poprawie. Po raz kolejny proszę wszystkich o zapoznanie się z poniższymi stronami i skonfrontowanie zawartych w nich treści z wiadomościami zawartymi w artykułach GO. Naprawdę warto. Proszę wpisać w przeglądarkę, to są tytuły rzetelnych artykułów, napisanych przez prawdziwych dziennikarzy: "Kara za brak maseczki? Sądy coraz częściej przyznają rację niepokornym". "Polskie sądy coraz częściej przyznają rację obywatelom, którzy nie chronili ust i nosa w miejscach zamkniętych". "Kary za brak maseczki. Podręcznikowy przykład, jak nie powinno się pisać prawa". "Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?". "Grzywna za brak maseczki w tramwaju, autobusie, galerii. Zaskakujące stanowisko sądu". "RPO skarży do WSA 5 tys. zł za brak maseczki we wrześniu 2020 r. AKTUALIZACJA: Sprawa wygrana". I NAJWAŻNIEJSZE STRONA https://bip.brpo.gov.pl/pl/tagi/maseczki -covid-19 lub wpisz w przeglądarkę. "Maseczki COVID-19 rzecznik". Przyjemnej lektury.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Stary dziad #3085802 22 gru 2021 13:25

   Jak zarzucasz innym, że się nie podpisali, to może powinnaś dać dobry przykład i sama się podpisać. Ale co, wstyd, nie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)