Pytamy mieszkańców Olsztyna: ile powinien zarabiać radny? [VIDEO]

2021-12-17 19:11:14(ost. akt: 2021-12-18 16:01:50)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wybraliśmy się pod olsztyński ratusz, żeby zapytać mieszkańców, czy podwyżki dla radnych ich zdaniem są uczciwe. O tym samym rozmawialiśmy również ze związkowcami z Urzędu Miasta, którzy od dawna starają się o dodatkowe kilka złotych.
W przyszłorocznym budżecie miasta prezydent Piotr Grzymowicz przeznaczył 15 mln złotych na podwyżki dla pracowników administracyjnych miasta i jednostek pomocniczych. Jednak to jedyna informacja, którą obecnie jest potwierdzona. Jaka będzie wysokość podwyżki dla jednego urzędnika? Jaka kwota z tej puli wpłynie na konto? Kiedy? Tego nikt nie potwierdził.

— Nie wiem czy jesteśmy zadowoleni z podwyżek, czy też nie. My o tych podwyżkach po prostu nic nie wiemy — mówi Ewa Wyka, przewodnicząca związkowców w ratuszu — Mamy ponad połowę grudnia za sobą a my nadal nie wiemy ile pieniędzy będzie przelewane na nasze konta w przyszłym roku.

Urzędnicy zapytani o stosunek do podwyżek diet radych odpowiedzieli, że nie mogą wnikać w kompetencje Rady Miasta, bo nie należy to do ich obowiązków. Cała sytuacja jest dla nich niejasna i mało logiczna, bo w przypadku narracji ze strony miasta o braku pieniędzy na podwyżki dla nich, nie spodziewali się również tak wysokich podwyżek dla radnych.

Poszliśmy pod ratusz zapytać mieszkańców Olsztyna, którzy w zasadzie są pracodawcami radnych co sądzą o podwyżkach.


Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bob #3085220 19 gru 2021 08:24

  czego oczekiwac od lewactwa, mielismy przyklad za ludowej jak oni zyli- dobrobyt, a jak zyla Polska-w biedzie. Zrobili to co wyniesli z domu - dziadostwo. Powinni zrezygnowac z diet i prezesowi Olsztyna nie podwyzszac, zenada

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. JaZa #3085171 18 gru 2021 18:47

  Nie zapominajmy że Radni oprócz diety posiadają szereg przywilejów np. darmowe przejazdy komunikacją. Nieźle przesadzili z tą podwyżką, tym bardziej że ich praca ani ciężka, ani zbyt efektywna i to w czasie gdy kasa miejska świeci pustkami, gdy brakuje pieniędzy dosłownie na wszystko! Gratuluję Radnym dobrego samopoczucia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (45) odpowiedz na ten komentarz

 3. stara baba #3085168 18 gru 2021 18:41

  Ile dni czy godzin miesięcznie radny przeznacza na urzędowanie ? Za 8 godz. 150 zł powinno wystarczyć. Takie jest moje zdanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (39) odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3085157 18 gru 2021 17:43

  Pytanie "ile powinien zarabiać radny?" jest pytaniem bezzasadnym.Radny nie dostaje wynagrodzenia za pracę, tylko dietę z tytułu utraconych korzyści z racji tego, że w czasie swojej zawodowej pracy zajmuje się działalnością społeczną. Bo radny to tylko i aż funkcja społeczna.Według mnie 1700zł diety, które do tej pory radni pobierali , biorąc pod uwagę zadłużenie i pustki w kasie miasta oraz nędzny poziom życia mieszkańców, było wystarczającą rekompensatą. No, z uwagi na postępującą inflację mogli sobie co najwyżej zwaloryzować tę kwotę do 1900- 2000zł. Ale waloryzacja 100 % to już oblanie mieszkańców miasta ciepłą uryną, albo nawet , tak jak mówi klasyk Janda, nawalenie mieszkańcom na głowy czegoś brązowego i cuchnącego. I napiszę więcej, bo jestem już stara pamiętam nawet czasy Bieruta i nie boję się prokuratorów, jesteście bandą zdegenerowanych moralnie osobników. Tfu ! I nie składajcie mieszkańcom miasta w tym roku życzeń świątecznych i noworocznych , bo i tak nikt nie uwierzy w ich szczerość!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (62) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)