Olsztyn solidaryzuje się z kobietami, które doświadczają przemocy
2021-12-10 16:27:07(ost. akt: 2021-12-10 19:47:06)
Niektóre drzewa w Lesie Miejskim oraz rzeźba "Macierzyństwo" przed ratuszem zostały opatulone niebieskimi szalikami. W Olsztynie odbyła się oryginalna akcja zwracająca uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
10 grudnia to Dzień Praw Człowieka i jednocześnie finał Międzynarodowej Kampanii Społecznej "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć", która zaczęła się 25 listopada, w Dniu Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.
Dlaczego drzewa i niebieski szalik są głównymi aktorami piątkowej akcji? Jak tłumaczą organizatorzy, drzewo jest metaforą ostoi, mądrości oraz doświadczeń. Szalik z kolei to symboliczny gest wsparcia dla wszystkich kobiet w trudnej sytuacji. A kolor niebieski, bo działaniom patronuje Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowi - stowarzyszenie, które od 26 lat niesie nieodpłatną, kompleksową pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Niebieskie szaliki w dzisiejsze (10 grudnia) południe otuliły drzewa w parku przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Wcześniej taki element odzienia zyskała rzeźba "Macierzyństwo", która stoi przez ratuszem.
Szalik opatulający rzeźbę na pl. Jana Pawła II przekazała olsztyńska artystka Barbara Cały. Projektantka, mimo natłoku pracy związanej z przygotowaniem kolekcji "Warmia i Mazury" promującej Olsztyn i region na targach EXPO w Dubaju, znalazła czas na wydzierganie niebieskiego szalika i wsparcie akcji.
—Ta akcja jest niezwykle istotna. Jest bardzo ważne, by być razem, by okazać wsparcie osobom go potrzebującym, by zwrócić uwagę na problem. Cieszę się też, że udało mi się w to przedsięwzięcie zaangażować męża — powiedziała Barbara Cały.
Ze statystyk wynika, że co 40 sekund w Polsce jakaś kobieta staje się ofiarą przemocy. Ta akcja miała na celu podnoszenie świadomości, czym jest przemoc, jak na nią reagować, gdzie szukać pomocy. To także symboliczny gest wsparcia dla osób, które doświadczają przemocy.
Ze statystyk wynika, że co 40 sekund w Polsce jakaś kobieta staje się ofiarą przemocy. Ta akcja miała na celu podnoszenie świadomości, czym jest przemoc, jak na nią reagować, gdzie szukać pomocy. To także symboliczny gest wsparcia dla osób, które doświadczają przemocy.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Dorota #3084106 10 gru 2021 17:11
Współczesne młode polki są najpierw ofiarami samych siebie. Nie ma drugiego takiego obiektu chronionego prawem jak kobiety w polsce. Wydaje mi się że są ważniejsze od prawa, konstytucji i nawet Boga samego. Feminizm toczy ten kraj, niszczy go moralnie, ekonomicznie i systemowo.
Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz