15-latek z powiatu olsztyńskiego zmarł z powodu covid [AKTUALIZACJA]

2021-12-08 11:48:12(ost. akt: 2021-12-08 17:58:41)

Autor zdjęcia: Pixabay

Coraz więcej dzieci umiera z powodu zakażenia koronawirusem. W Olsztynie zmarł 15-letni chłopiec, mieszkaniec powiatu olsztyńskiego.
8 grudnia na Warmii i Mazurach z powodu covid zmarło 37 osób. Wśród nich jest 15-letni chłopiec, mieszkaniec powiatu olsztyńskiego.

W poprzednich falach pandemii koronawirusa zgony odnotowywano przede wszystkim w grupie seniorów oraz osób z chorobami współistniejącymi. Obecnie, wraz ze wzrostem liczby zakażeń wariantem Delta, rośnie również liczba zgonów wśród młodych pacjentów.

— Tendencja przenoszenia zakażeń na młodsze roczniki jest ewidentna — mówi Janusz Dzisko, szef olsztyńskiego sanepidu.

Chłopiec zmarł w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

— Pacjent z wieloma bardzo ciężkimi schorzeniami współistniejącymi od urodzenia, wielokrotnie hospitalizowany w naszym szpitalu, został przyjęty z powodu rodzinnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Chłopiec miał objawy ciężkiego zapalenia płuc i narastające w kolejnych dniach objawy niewydolności oddechowej. Pomimo bardzo intensywnego leczenia nie udało się go uratować — podkreśla Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Dziecko nie było szczepione przeciwko COVID-19, podobnie jak rodzina.

To najmłodsza ofiara koronawirusa na Warmii i Mazurach.