Premier Morawiecki szykuje nam obostrzenia na gwiazdkę. Co nas czeka?

2021-12-07 09:00:38(ost. akt: 2021-12-07 14:09:43)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rząd w najbliższych dniach przedstawi nowe obostrzenia na Boże Narodzenie. O tym, co się zmieni, może poinformować dzisiaj albo jutro.
Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". Dodał, że rząd będzie również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa Omikron, który pewnie już jest w Polsce.

Co nas czeka?


— Myślę, że ani hotele, ani stoki nie będą zamknięte, aczkolwiek pewnie jakieś obostrzenia będą wprowadzone — powiedział Waldemar Kraska, wiceszef Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że "pewne zasady będą obowiązywały w całym kraju".

Rząd planuje wprowadzać dosyć rygorystyczne limity wstępu — z zastrzeżeniem, że nie dotyczą one osób zaszczepionych.

Gorąca dyskusja dotyczy dyskotek. Jak informuje RMF FM, rząd planuje zmniejszyć limit wstępu z obowiązujących 100 osób do 50 bez certyfikatów i dowolnej liczby osób zaszczepionych.

Pod uwagę brane są też koncerty. Tu też rozważane jest zmniejszenie dopuszczalnej liczby niezaszczepionych widzów.

Przypomnijmy, że według rozporządzenia od 1 grudnia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek.

Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych.

Limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.

Z 500 do 250 osób jest zmniejszony limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

Sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według rozporządzenie nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko Covid-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie covid lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z Covid-19.

Wszystkie regulacje obowiązują od 1 do 17 grudnia.

Tydzień temu, w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń w zw. z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron. Pakiet zawiera zarówno obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe.

— Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów - Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, nie ma możliwości zwolnienia testem — podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla krajów non-Schengen kwarantannę również wydłużono do 14 dni. Po ośmiu dniach zwolnić może z niej test PCR.

Do tematu wrócimy.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a1410 #3084055 10 gru 2021 11:40

  Te ograniczenia będą tak samo respektowane, jak limit 120km/h na drogach typu -S-

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Marta #3083785 8 gru 2021 08:02

  Wczoraj pisałem głupoty, nie mogłem się onanizować bo rodzice wrócili. Wybaczcie za wczoraj.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary dziad #3083722 7 gru 2021 15:48

   I bardzo dobrze gamonie. Nie chcecie się szczepić to macie. Szkoda, że tak nie krytykujecie płacenia podatków jak szczepionek...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. greg #3083715 7 gru 2021 15:41

    a będzie limit dla niezaszczepionych przy stole wigilijnym? a na imprezie sylwestrowej na domówce? myślę, że większość ludzi ma gdzieś te wasze obostrzenia. która ustawa nadaje uprawnienia byle komu aby pytać klienta o szczepienie? może jeszcze pytanie o numer buta, długość chu** i kiedy byłeś ostatni raz u spowiedzi?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

   2. basilo #3083697 7 gru 2021 12:34

    Podobno paliwo ma być po 10zl, żeby mało jeździć

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)