SIMy są ważniejsze od Simsów

2021-11-30 09:30:24(ost. akt: 2021-11-30 09:38:04)
Simsy to najpopularniejsza gra na świecie. Nie o niej jednak chcemy wam opowiedzieć, ale o SIMach. Co to są SIMy? To bardzo ważna i pożyteczna inicjatywa.
Zanim przejdziemy do SIMów musimy poznać czym jest Krajowy Zasób Nieruchomości. A jest to "państwowa osoba prawna". Do jego najważniejszych zadań należy między innymi tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań i podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Dysponuje państwowymi gruntami, które wnosi do spółek tworzonych z samorządami. A samo budowanie jest finansowane także z różnych programów rządowych.

— Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje plan rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie budownictwa społecznego. W Mrągowie chcemy budować mieszkania razem z Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Karo” — mówi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości w czasie wizyty w tym mieście.

Swoje zadania KZN realizuje przede wszystkim we współpracy z samorządami tworząc, między innymi Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W Polsce jest ich już kilkanaście. Jedna z nich (SIM-Północ) działa w naszym regionie. Tworzy ją kilkanaście samorządów z warmińsko-mazurskiego i jeden z pomorskiego.
— W sumie w warmińsko-mazurskim planujemy zbudowanie około 1000 mieszkań — mówi prezes Arkadiusz Urban. — Nie robimy tego dla zysku, ale z myślą o mieszkańcach. To ma być tanie i przyjazne dla ludzi społeczne budownictwo mieszkaniowe — dodaje.

W ramach spółki SIM KZN Północ mieszkania chcą zbudować między innymi Kolno (10 mieszkań), Nidzica (50 mieszkań) czy Ostróda (100 mieszkań).

Czynsze w mieszkaniach społecznych mają być "umiarkowane", zgodnie z zasadą, że są one przeznaczone dla osób "nie mających zdolności kredytowej, ale mających czynszową".

O tym rozmawiamy z Arkadiuszem Urbanem, prezesem KZN