Handlarz z Olsztyna wysyłał jaszczurki w paczce. Zwierzęta dochodziły do odbiorcy martwe

2021-11-26 20:05:51(ost. akt: 2021-11-27 18:02:26)

Autor zdjęcia: Fundacja Epicrates

Emil K., handlarz egzotycznych zwierząt, usłyszał zarzuty. Według ustaleń śledczych miał nadać za pośrednictwem firmy kurierskiej przesyłkę zawierającą 4 gekony. Zwierzęta nie wytrzymały takiego transportu.
K., usłyszał zarzut naruszenia ustawy o ochronie przyrody oraz ustawie o ochronie zwierząt. Do tego mężczyzna jest oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami, które hodował.

— Pierwszy zarzut dotyczy oferowania za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX do sprzedaży felsum madagaskarskich (6 sztuk), kameleona jemeńskiego, legwanów zielonych (2 sztuki), żółwi stepowych (7 sztuk) bez wymaganych dokumentów — informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przypomnijmy, że chodzi o tak zwane dokumenty CITES, bo tak w skrócie nazywa się Konwencję Waszyngtońską, która ma zapobiegać międzynarodowemu handlowi chronionymi zwierzętami. W Polsce należy je rejestrować na podstawie zaświadczenia o legalnym pochodzeniu.

— Oskarżony miał tym samym naruszyć przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt w zakresie regulacji obrotu nimi. Do tych zdarzeń miało dochodzić w okresie od 21 stycznia do 4 sierpnia 2020 r. w Olsztynie i Unieszewie — relacjonuje sędzia.

— W drugim zarzucie Emil K. został oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami, które hodował: felsum madagaskarskich (6 sztuk), kameleonów jemeńskich (2 sztuki), żółwi stepowych (7 sztuk), gekona madagaskarskiego, eublefar lamparcich (51 sztuk), bazyliszków paskowanych (3 sztuki), anolis brązowych (4 sztuki), agam błotnych (14 sztuk) oraz drakuna olbrzymiego. Do znęcania tego miało dochodzić poprzez utrzymywanie tych zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania i w stanie rażącego zaniedbania, w szczególności utrzymywania ich w terrariach w zbyt dużym zagęszczeniu, bez zapewnienia odpowiedniej temperatury, wilgotności, oświetlenia oraz bez zapewnienia tym zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

I dodaje: — W ocenie oskarżyciela, takie działanie stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia tych zwierząt. Ponadto Emil K., niewłaściwie opiekując się eublefarą lamparcią oraz żółwiem stepowym, miał doprowadzić do śmierci tych zwierząt.

I tu rozpoczęła się batalia sądowa...


Proces rozpoczął się 12 lipca tego roku. Oskarżony podczas pierwszej rozprawy nie przyznał się do czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Kolejna sprawa odbyła się 13 września tego samego roku. Wtedy sąd przesłuchał świadków wezwanych na rozprawę.

Sąd przesłuchał dwóch biegłych weterynarii, którzy wydawali opinie na potrzeby tego postępowania karnego.

Z uwagi na pojawiające się wątpliwości i trudności w ustaleniu stanu faktycznego sąd zobowiązał biegłego lekarza weterynarii do sporządzenia pisemnej opinii uzupełniającej. W konsekwencji sąd był zmuszony kolejny raz odroczyć rozprawę do 10 lutego 2022 r.

Wysyłał gekony w paczce...


...a odbiorca otwierał przesyłkę z martwymi zwierzętami. Oprócz łamania regulaminów przewoźników, Emil K. według ustaleń śledczych złamał również polskie prawo.

— Emil K. 11 stycznia 2021 r., działając ze szczególnym okrucieństwem, miał znęcać się nad zwierzętami. Oskarżony według ustaleń śledczych miał nadać za pośrednictwem firmy kurierskiej przesyłkę zawierającą 4 gekony, transportując je w sposób, który powodował zbędne cierpienie tych zwierząt i stres, a w konsekwencji ich śmierć. — informuje nas Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Zwierzęta obecnie znajdują się pod opieką Fundacji Epicrates w Lublinie, która zajmuje się pomocą gadom i innym egzotycznym zwierzętom. O dalszym losie tych zwierząt zadecyduje sąd w Olsztynie.

Do sprawy wrócimy

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Davina Claire #3082559 27 lis 2021 01:08

    Witam, Potrzebujesz środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej? kupić samochód lub dom? Potrzebujesz pomocy finansowej z powodów osobistych? Radzę skontaktować się z „NOVELTY FINANCE INC”, aby pomóc Ci w uzyskaniu wymaganych środków. Są elastyczne: oferują różne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które można dostosować do własnych potrzeb finansowych i okoliczności przy dotowanym oprocentowaniu w wysokości 3%. Jeśli potrzebujesz pożyczki w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z „NOVELTY FINANCE INC” za pośrednictwem tego adresu e-mail: (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktuj się z Daviną Claire przez WhatsApp/Telegram pod numerem: (+447915601531), aby uzyskać więcej informacji i uzyskać informacje ustne.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz