Woda, wodór i węgiel przyszłością czyli pijmy kranówkę

2021-11-23 08:00:00 (ost. akt: 2021-11-24 08:02:55)
Właściwie wykorzystane woda, wodór i węgiel zmienią gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. Przy czym nie chodzi wcale o palenie węglem w piecach.
Z analiz Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że trzy zasoby: woda, wodór, węgiel w istotny sposób wpłyną na rozwój innowacyjnych technologii. Projekt 3W: woda-wodór-węgiel realizowany przez BGK ma na celu wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. To jedno z priorytetowych działań regionu Warmii i Mazur, o jakich dyskutowano podczas V Kongresu Przyszłości w Olsztynie.

Przyszłością ma być wykorzystywanie węgla nieenergetycznego w nowoczesnych technologiach. Jego innowacyjne zastosowania można już znaleźć w medycynie, farmakologii, kosmetologii, bądź budownictwie. Wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości.

Woda jako źródło życia, ale również niezbędny zasób wykorzystywany w przemyśle i energetyce ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju nowych technologii. Umiejętne nią gospodarowanie pomoże budować kapitał technologiczny.

O wodzie, węglu i wodorze rozmawiamy z Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem, burmistrzem Giżycka.