Mieszkańcy walczą o miejsca parkingowe. Trwa protest na Iwaszkiewicza [LIVE]

2021-11-23 13:40:31(ost. akt: 2021-11-23 15:47:19)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Na ul. Iwaszkiewicza trwa realizacja projektu OBO. Powstaje tu ścieżka rowerowa, która zabiera miejsca parkingowe. Mieszkańcy walczą o nie organizując kolejny protest.
Mieszkańców bloków 21-40 przy ul. Iwaszkiewicza organizują kolejną manifestację. W ten sposób walczą z likwidacją ogólnodostępnych miejsc postojowych przy ich domach. To wynik projektu OBO, który wygrał. Dzięki niemu powstaje tu ścieżka rowerowa, która zabiera miejsca parkingowe.

Mieszkańcy protestują przed Szkołą Podstawową nr 29. Podkreślają, że likwidacja miejsc postojowych wpłynie na bezpieczeństwo uczniów. Rodzice, którzy przywożą dzieci na lekcje, nie będą mogli zaparkować. Przed godz. 8 ul. Iwaszkiewicza nie tylko będzie się korkować, ale kierowcy spieszący się do pracy mogą powodować niebezpieczne sytuacje.

Fot. Ada Romanowska

Najpierw mieszkańcy próbowali rozmawiać z władzami miasta. Bez efektu. Napisali do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Też to nic nie dało. Ratusz tłumaczy, że ścieżka rowerowa wraz z likwidacją miejsc postojowych powstaje tu na życzenie samych mieszkańców. Bo tak zagłosowali w OBO. I właśnie realizowane są projekty z 2016 i 2019 roku.

Jednocześnie mieszkańcy cytują prezydenta Olsztyna, powołując się na korespondencję z ratuszem. Prezydent twierdzi, że "na uwagę zasługuje fakt, że co do zasady na tym terenie nie było urządzonych miejsc parkingowych, tylko teren, który mieszkańcy wykorzystywali do parkowania.”

I tu protestujący stawiają pytanie: dlaczego tu nie powinno być miejsc parkingowych, skoro od lat takie formalnie funkcjonują? Podkreślają, że tu nie ma dzikiego parkingu.

— Te pisma, które trafiają do radnych olsztyńskich, mijają się z prawdą. W jednym z pism, które zostały skierowane do członków komisji Rady Miejskiej było napisane, że tutaj nie było miejsc parkingowych, tylko była okupacja przez mieszkańców terenów nieprzygotowanych — powiedział jeden z mieszkańców. — Tym tematem trzeba będzie zainteresować prokuraturę. Musimy uruchomić drogę sądową, bo wygląda na to, że innej możliwości nie ma.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tex #3082093 23 lis 2021 23:45

  Jeżdżę tam codziennie, nie dziwie się protestom. Nie dość że mieszkają w takich brzydkich blokach to jeszcze nie ma gdzie zaparkować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #3082054 23 lis 2021 17:25

  Każdy ma swoje problemy z Ratuszem. Ktokolwiek przechodził kiedykolwiek chodnikiem wzdłuż ulicy Augustowskiej od skrzyżowania z ul.Olecką za Kościołem w kierunku Białostockiej ten ma wrażenie, że wylądował w prowincjonalnym mieście trzeciego świata. Chodnik na niemal całym przebiegu to rumowisko, zwłaszcza pod sklepem Żabki .Naprawiany fragmentami, ostatnio od TOP TENU do warsztatu Hołowczyca. Odcinek przed TOP TENEM mimo dobrej nawierzchni zaniedbany, wąski przesmyk dla pieszych, powywalane słupki od parkingu i zerwane łańcuchy zabezpieczające. Na tych odcinkach coraz to dochodzi do wypadków pieszych, złamania i silne potłuczenia. Miasto ma dziwną manię wymiany nawierzchni tam gdzie można poczekać a olewa stany skandaliczne. Od czego to zależy ? Od wróżenia z wosku czy silnej protekcji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marcus #3082045 23 lis 2021 15:46

  A te miejsca które zostały należy włączyć do strefy płatnego parkowania. One ni są własnością mieszkańców tylko gminy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)