"Musimy słuchać specjalistów". Michał Wypij, poseł Porozumienia z Warmii i Mazur oraz posłowie PiS chcą wprowadzić paszport covidowy

2021-11-18 09:22:23(ost. akt: 2021-11-18 09:42:02)

Autor zdjęcia: pl.freepik.com/frimufilms

Kolejne kraje wprowadzają certyfikaty covidowe. W Polsce na razie nie ma planu wprowadzenia obostrzeń. Zmian chce Michał Wypij z Porozumienia. Projekt przygotowują też posłowie PiS.
W Europie zakażenia koronawirusa idą górę. Wprowadzane są paszporty covidowe, które umożliwiają wstęp na przykład do restauracji. W Polsce na razie nie ma takich planów, choć wirusolodzy i epidemiolodzy zauważają, że to konieczne. Rada Medyczna przy premierze przygotowała rekomendację w sprawie egzekwowania certyfikatów covidowych w miejscach publicznych, takich jak kina czy restauracje.

Czy coś się zmieni?


Michał Wypij, poseł Porozumienia z Warmii i Mazur, poinformował na Twitterze, że jego ugrupowanie rozpoczyna prace nad projektem wprowadzającym tzw. paszport covidowy.

— Polska wzorem innych krajów europejskich musi dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli. Musimy słuchać specjalistów, naukowców. To ich zdanie jest najważniejsze — napisał Wypij.


Pierwszym europejskim krajem, który w obliczu wzbierającej czwartej fali pandemii zdecydował się wprowadzić lockdown dla niezaszczepionych jest Austria. Od poniedziałku takie osoby nie mogą wychodzić z domu bez pilnej potrzeby, takiej jak wizyta u lekarza czy zrobienie niezbędnych zakupów. Podobne ograniczenia wprowadza coraz więcej landów w Niemczech, gdzie codziennie mówi się o ponad 30 tys. nowych zakażeń.

Natomiast grupa posłów PiS przygotowała projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19.

— Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli ten nie będzie zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami — mówił w środę Czesław Hoc, poseł PiS i jeden z twórców projektu. Drugi filar projektu dotyczy tego, że szef podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika, zaś trzeci przewiduje, że przedsiębiorstwo, które wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska przywilej — nie będą go dotyczyć żadne restrykcje. Czesław Hoc wyraził nadzieję, że projekt będzie procedowany w Sejmie na posiedzeniu 1-2 grudnia.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa między innymi w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych oraz innych przestrzeniach zamkniętych. Maseczki są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z pandemią. Dostępne są również dostępne szczepionki — bez problemu można umówić termin na pierwszą lub trzecią (uzupełniającą) dawkę.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3081536 18 lis 2021 15:50

  Przeczytałem ten wpis mm i myślę że dopóki nie będzie odpowiedzialności za pożyteczne, sensowne wydawanie pieniędzy z podatków to może nie powinniśmy płacić podatków? Myślę, że mm się zgodzi, prawda?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3081511 18 lis 2021 11:52

  Dopóki nie będzie odpowiedzialności producenta lub rządu za ewentualne uszczerbki na zdrowiu to się nie myję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marcus #3081497 18 lis 2021 11:11

  dopóki nie będzie odpowiedzialności producenta lub rządu za ewentualne uszczerbki na zdrowiu to się nie zaszczepię. Ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. wujek Staszek #3081495 18 lis 2021 11:00

   To że w krajach będących kolebką faszyzmu stosuje się takie rozwiązania wcale mnie nie dziwi. Pytanie co dalej, opaski na rękę, getta dla niezaszczepionych, co poseł Wypij chce osiągnąć? Odwoływanie się do specjalistów to jakiś przykry żart. Usunęliście z przestrzeni publicznej możliwość jakiejkolwiek debaty na podstawie ogólnodostępnych danych. Jest tylko jedna narracja bez względu na to co mówią liczby i wyniki badań. Pospieszalski zrobił dwa programy i wyleciał z anteny. Wyników badań skuteczności amantadyny, czy leku z Biomedu Lublin nie ma do dziś. Na koniec wiadomość z przedwczoraj: Gibraltar (populacja 33 tyś. ludzi, wszyscy po dwóch dawkach) odwołuje Święta z powodu rosnącej fali zachorowań na Covid, a w Indiach skąd przyszła Delta spokój.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3081492 18 lis 2021 10:38

   O co tu chodzi? Chyba że o bicie piany... Paszporty covidowe są od dawna, zarówno polskie jak i unijne, mam w telefonie i wydruk papierowy. Jakiś trzeci? Po co to komu?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz