Policjanci apelują: nie daj się oszukać! W olsztyńskiej komunikacji zabrzmią komunikaty o oszustach

2021-11-08 11:17:22(ost. akt: 2021-11-08 12:40:20)

Autor zdjęcia: pixabay

W ciągu bieżącego roku oszuści wyłudzili od mieszkańców Warmii i Mazur prawie 2 miliony złotych. Złodzieje co i rusz wymyślają nowe metody oszustw i potrafią uśpić czujność niejednej osoby. Dlatego policjanci z regionu ruszają z kampanią informacyjną "Dzwoni oszust! Rozłącz się!".
Na temat oszustw popełnianych tzw. metodą na wnuczka czy policjanta i podobnymi mówi się od wielu lat. Kolejne kampanie i materiały edukacyjne, sprawiły, że ludzie stali się ostrożniejsi. Jednak to nie zniechęca złodziei, którzy stali się jeszcze sprytniejsi w swoich oszustwach.

Od pewnego czasu wyłudzają pieniądze, podszywając się pod policjantów, prokuratorów, pracowników banków bądź inne osoby reprezentujące urząd lub instytucję. Celują przy tym przede wszystkim w określoną grupę osób – seniorów, w których powaga urzędu budzi zaufanie i poczucie obowiązku wykonywania poleceń.

Tylko w tym roku na Warmii i Mazurach oszuści różnymi metodami wyłudzili od swoich ofiar prawie 2 miliony złotych. Dlatego policjanci z Warmii i Mazur przygotowali kampanię informacyjną "Dzwoni oszust! Rozłącz się!", której głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak niebezpieczni i podstępni mogą być oszuści oraz jak nie paść ich ofiarą. Dodatkowo policjanci będą przypominać i uświadamiać mieszkańców regionu co należy do ich uprawnień funkcjonariuszy.

Mechanizm działania zawsze jest taki sam


Schemat działania przestępców, niezależnie od wieku ofiary, jest zawsze taki sam. Do ofiar dzwonią oszuści i podając się za policjanta informują o realizowanej akcji. Proszą o zaangażowanie się w nią, najczęściej poprzez dostarczenie „przynęty” w postaci pieniędzy. W zależności od rozmówcy, wyczuwając podatność rozmówcy na pewne schematy, modyfikują rozmowę na bieżąco, wykorzystując cały arsenał środków perswazji. Powołują się na przykład na policyjne procedury, obowiązujące prawo, grożą konsekwencjami za niewykonanie poleceń, wywołując tym samym w rozmówcy przekonanie, że jego obywatelskim obowiązkiem jest pomóc służbom.

Nie tylko plakaty


Policjanci z regionu stworzyli plakaty, które zostaną rozmieszczone w całym regionie, w miejscach widocznych dla wielu osób. Na plakatach znajduje się kod QR, który odsyła do strony internetowej poświęconej kampanii. Jej celem jest j zwrócenie uwagi na takie zagrożenie oraz zachęcenie do rozmowy na ten temat w domach, wśród znajomych i bliskich. Szczególnie do rozmowy z seniorami, którzy najczęściej padają ofiarą takich bezwzględnych przestępców.

Fot. KWP w Olsztynie

Oprócz plakatów od poniedziałku (8 listopada) w olsztyńskich autobusach i tramwajach będzie można usłyszeć komunikaty głosowe na temat działań oszustów, a na tablicach świetlnych pojawią się plansze informacyjne. Informacje o akcji ogłaszane również będą w kościołach.

Źródło: KWP w Olsztynie