Tapicer z Olsztyna Roman Witt szedł pieszo 130 dni z Olsztyna do Santiago de Compostela [VIDEO]

2021-11-06 18:21:43(ost. akt: 2021-11-06 18:44:39)
Roman Witt

Roman Witt

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Roman Witt, tapicer z Olsztyna, w 130 dni wędrował do Santiago de Compostela. Wrócił do domu, ale myślami cały czas jest w drodze. Twierdzi, że po podróży nie jest takim samym człowiekiem, choć żyje tak samo. Myśli już o kolejnej pieszej pielgrzymce.
— Jak się pan czuje w domu?
— Świetnie! Wiadomo, że w swoim łóżku najlepiej się śpi. Pierwszą noc przespałem, ale nie najlepiej. Pewnie bardziej ze zmęczenia niż z wrażenia. Bo wracałem z synem, z przesiadkami. Podróż powrotna była długa i męcząca.


— Syn doleciał do pana?
— Zrobił mi niespodziankę i pojawił się w Santiago de Compostela. Gdy doszedłem na plac, rozglądałem się i robiłem zdjęcia. Aż tu raptem ktoś do mnie podchodzi i pyta, czy może zrobić zdjęcie. Patrzę, a to mój syn Michał! Przyznam, że przeczuwałem, że może się pojawić. Dopytywał, gdzie jestem i prosił, żebym włączył nawigację, żeby mógł mnie śledzić. Zdziwiłem się, bo za bardzo interesował się moją podróżą. Oczywiście mnie wspierał i pomagał przez cały czas drogi, ale pod koniec coś mi nie pasowało. Potem razem przez trzy dni szliśmy jeszcze brzegiem oceanu na Finisterrę. Tam kończy się szlak św. Jakuba. Tam kończy się Hiszpania.


Cały tekst: kliknij tutaj


ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl


Od średniowiecza Santiago de Compostela jest celem pielgrzymek do grobu św. Jakuba. Słynną "drogę" przechodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy bez względu na wyznanie, wiek czy narodowość. Jest to jedno z trzech (obok Jerozolimy i Rzymu) miejsc pielgrzymkowych. Miasto związane jest z postacią św. Jakuba, będącego jednym z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. W czasie swojego życia odwiedzał on kilkukrotnie Hiszpanię i prowadził tu misję ewangelizacyjną. To właśnie tutaj w 813 roku odkryto grobowiec z jego szczątkami, które przeniesione zostały po jego śmierci z Jerozolimy.

Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, podobnie jak trasa El Camino, która do niego prowadzi. Stare Miasto jest jednym z największych i najlepiej zachowanych na Półwyspie Iberyjskim.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Davina Claire #3080818 13 lis 2021 09:00

    OFERTA POŻYCZKI Z NOVELTY FINANSE" Dzień dobry!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail na adres noveltyfinances@gmail.com lub WhatsApp przez: +447915601531) Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 15 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującą wizytą w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pośrednictwem E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) LUB Napisz do nas na WhatsApp przez: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Ewa Nowak #3080670 11 lis 2021 08:03

    Jeśli nie szedł na kolanach to się nie liczy.

    odpowiedz na ten komentarz