Polacy nie chcą zmiany czas z letniego na zimowy [SONDAŻ]

2021-11-05 07:11:35(ost. akt: 2021-11-04 18:48:06)
Czy Polacy chcą wprowadzenia likwidacji zmian czasu ?

Czy Polacy chcą wprowadzenia likwidacji zmian czasu ?

Autor zdjęcia: xxx

Pracownia sondażowa Research Partner przeprowadziła badania na temat zmiany czasu z letniego na zimowy. Większość Polek i Polaków uważa ją za zbędną.
Tradycyjnie w ostatni weekend października cofaliśmy wskazówki o godzinę do tyłu. Firma Research Partner przeprowadziła w tych dniach badanie opinii Polaków dotyczące celowości utrzymywania zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Blisko połowa Polaków zdecydowanie popiera pomysł likwidacji zmian czasu (47 proc.), a kolejne 24 proc. odpowiedziało „raczej tak”.

Przeciwną opinię wyraziło 17 proc. ankietowanych, natomiast 12 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Wyniki pokazują dość jednoznacznie przyzwolenie na likwidację czasu zimowego. Tym bardziej, że 57 proc. respondentów optuje za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok, a tylko 17 proc. badanych wolałoby utrzymanie czasu zimowego. Prawie jedna czwarta Polaków nie ma zdania w tej kwestii.

Fot. Research Partner

Przypomnijmy, że PSL wniósł projekt ustawy o odejściu od zmiany czasu letniego na zimowy. Ludowcy chcieliby wprowadzenia tylko czasu letniego, jednak muszą czekać na zmianę prawa unijnego, które wciąż jest procedowane.

Rozmawialiśmy z posłem Andrzejem Grzybem, który podczas poprzedniej kadencji był eurodeputowanym z ramienia Koalicji Europejskiej. Polityk jako jedyny Polak zasiadał w specjalnej unijnej podkomisji, która zajmowała się badaniem wpływu zmian czasu na zdrowie i funkcjonowanie ludzi oraz promowanie ujednolicenia przepisów.

— Jako komisja inicjowaliśmy odejście od tego niepotrzebnego i destrukcyjnie działającego przepisu. Jest to uwarunkowane kilkoma powodami: ta zmiana wpływa niekorzystnie na nasze zachowanie behawioralne, w szczególności jeśli chodzi o dzieci i osoby starsze. Niektórzy potrzebują nawet kilku tygodni, żeby się oswoić ze zmianą. Kiedy wprowadzono przepisy o zmianie czasu, argumentowano to oszczędnością energii. Okazuje się, że więcej energii zużywany latem, kiedy musimy chłodzić żywność i napoje niż zimą, kiedy musimy doświetlać zakłady pracy sztucznym światłem. Po trzecie jest to kwestia ciągłej koordynacji rozkładów jazdy, a przede wszystkim lotów — mówi poseł Andrzej Grzyb z PSL, były eurodeputowany w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

W wielu państwach członkowskich, m.in. w Holandii czy Niemczech, powstały ruchy społeczne, które mają na celu likwidację zmiany czasu z letniego na zimowy. Podczas poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego trwały intensywne prace nad zniesieniem nakazu przestawiania zegarków. Przeprowadzono nawet największe w historii UE konsultacje społeczne, gdzie swoją opinię mogło przedstawić ponad 5 mln Europejczyków. Według posła Grzyba około 80 proc. było za zniesieniem niepotrzebnego ich zdaniem prawa.

Obecnie inicjatywa trafiła do "zamrażarki". Komisja Europejska już procedowała ustawę, jednak teraz swoje zdanie na jej temat muszą wypowiedzieć państwa członkowskie. W tej chwili w Polsce zgodnie z unijną dyrektywą nie możemy zmienić prawa, jednak ustawa, którą złożył PSL, jest pewną formą nacisku na rząd, który powinien przypomnieć Unii, że taki problem istnieje.

Karol Grosz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3080082 5 lis 2021 20:40

  Powinniśmy mieć ten sam czas co na Litwie, w Rumunii i Grecji. Te kraje są w Unii i jak widać świetnie funkcjonują mają inną godzinę niż w Berlinie czy Paryżu. Po co nam słońce latem o 4.00? Lepiej aby świeciło o 22.00 wieczorem!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Insomnia #3079977 5 lis 2021 08:23

  W takiej prostej i oczywistej sprawie nie potrafią się dogadać od wielu lat, więc jak ma być dobrze skoro rządzą nami nieudacznicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz