Egzotyczna wystawa monet w ełckim Muzeum Historycznym i 40 lat ełckiego Koła

2021-11-02 19:03:29(ost. akt: 2021-11-08 11:14:51)

Autor zdjęcia: MHE/FB

Przez cały październik w MHE można było podziwiać bardzo egzotyczną jak na nasze warunki wystawę „Bizancjum i jego monety”. Tym samym po raz pierwszy ełcka instytucja zmierzyła się z tak egzotycznym tematem, ale i okazja ku temu była wyjątkowa, ponieważ wystawę zorganizowano z okazji 40-lecia istnienia ełckiego Koła Numizmatycznego.
Przez cały październik w MHE można było podziwiać bardzo wyjątkową jak na nasze regionalne warunki wystawę „Bizancjum i jego monety”. Wystawa została zorganizowana z okazji wyjątkowego jubileuszu – w tym roku przypada 40. rocznica istnienia ełckiego koła funkcjonującego w ramach suwalskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Egzotyczna tematyka obejmująca niemal cały okres istnienia państwowości rzymskiej – z naciskiem na Bizancjum właśnie – dotyczyła obu rzymskich cesarstw, a dokładnie 130 złotych, srebrnych i brązowych monet wyemitowanych na przestrzeni przeszło tysiącletniej historii tego imperium. Wyjątkowa kolekcja pochodzi ze zbiorów Zdzisława Bereśniewicza – jednego z członków ełckiego Koła.

— Wystawa prezentowała pełne spektrum bizantyjskiego mennictwa. Prezentowaliśmy monety wyemitowane przez wszystkich bizantyjskich cesarzy i nie tylko, bo nawet rzymskich: od wieku III n.e. do końca istnienia państwa bizantyjskiego, a więc do XV wieku. Na wystawie opowiadamy o dziejach Cesarstwa Bizantyńskiego, władzy, pieniądzach, wreszcie o ideach jakie im towarzyszyły — mówi Jakub Knyżewski z MHE.
Obrazek w tresci

Wernisaż wystawy zorganizowano 2 października i połączono go z wręczeniem jubileuszowych wyróżnień z okazji 40-lecia Koła. Nie zabrakło akcentu muzycznego w postaci mini koncertu w wykonaniu uczniów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku. Przeprowadzono także konkurs wiedzy numizmatycznej, a dr Marek Góryński wygłosił odpowiedni wykład.
Obrazek w tresci

Jeżeli chodzi o samą wystawę to można było ją zwiedzać od wtorku do niedzieli, aż do ostatniego dnia października. Powstał także katalog opracowany przez Jakuba Knyżewskiego i Marka Nowickiego, który zawierał częściowo znakomitej jakości fotografie niektórych prezentowanych monet. Z racji bardzo nietypowej jak na ełckie warunki tematyki dotyczącej rzymskiego dziedzictwa, wystawa została okraszona niezbędną dawką informacji.

— Monety obudowaliśmy takim historycznym wprowadzeniem do niezwykle egzotycznego jak na ełckie warunki tematu. Egzotycznego nie tylko w sensie geograficznym, ale również chronologicznym, bo to starożytność i średniowiecze. Również jeżeli chodzi o zainteresowania, to w Polsce rzadko interesujemy się taką tematyką — tłumaczy Jakub Knyżewski.

Ełczanie po raz pierwszy w historii MHE mieli okazję zapoznać się z historią mennictwa Bizancjum. Ale i dla samego Muzeum zmierzenie się z dziedzictwem Cesarstwa Wschodniorzymskiego było czymś zupełnie nowym.
Obrazek w tresci

— Dla nas to było z jednej strony duże wyzwanie zająć się tym tematem, bo jednak trzeba wejść w inną tematykę, czasy rządzące się zupełnie inną specyfiką. Z drugiej strony była to dla nas intelektualna zabawa i też przyjemność móc zmierzyć się z czymś innym, a także przypomnieć sobie pewne rzeczy, do których na co dzień nie mamy możliwości wracać — precyzuje Jakub Knyżewski.

Kolekcja udostępniona przez Zdzisława Bereśniewicza jest wyjątkowa na skalę europejską. Trudu jej opracowania podjęła się dr Eliza Walczak, a zbiór porządkował dr Marek Góryński. Przedsięwzięcie na wszelkich etapach wspierało Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”, a sama wystawa „Bizancjum i jego monety” była objęta honorowym patronatem prezydenta Tomasza Andrukiewicza.
Obrazek w tresci



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zdzisław Dyrman zasadniczo #3079749 3 lis 2021 09:34

    Pan Bereśniewicz to wielki ryzykant, skoro postanowił pokazać światu część swej kolekcji. To się może źle skończyć, tak jak np. w Trójmieście w 2018. https://www.fakt.pl/wydarzenia/gdynia-ko lekcja-monet-odebrana-polskiemu-kolekcjo nerowi/ksdchzk

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz