Czwarta fala przyspiesza. Koronawirus i szczepienia kością niezgody

2021-11-02 18:45:30(ost. akt: 2021-11-02 18:57:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Czwarta fala COVID-19 przybiera na sile. Coraz częściej padają pytania o obostrzenia. Dalsze działania będą zależały jednak od rozwoju sytuacji. Na razie pod lupę brane są konsekwencje, jakie mogą czekać osoby niezaszczepione.
Koronawirus nie daje za wygraną. W ostatnich tygodniach "pękały" kolejne bariery. Rekord czwartej fali pandemii padł w sobotę 30 października — wówczas zanotowano 9798 przypadków. We wtorek 2 listopada 2021 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4514 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ale mieliśmy długi weekend. To czas, kiedy rzadziej się testujemy.

— Ten tydzień będzie dość ważny. Zobaczymy, jaka jest utrzymująca się tendencja. Czy to jest tendencja wzrostowa na poziomie 100 procent, 110 procent, jak mieliśmy już w poprzednich dniach, czy będzie zdecydowanie mniejsza — powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

— W weekend robi się o jedną trzecią badań mniej niż w dzień powszedni. Ale gdy porównamy tę niedzielę do poprzedniej to mamy stuprocentowy wzrost. Trzeba też zwrócić uwagę na wyniki dodatnie do liczby wykonywanych testów. Tu też widzę wzrost. Mamy już 20 proc. pozytywnych wyników. I to jest dla mnie wykładnik, że jest coraz gorzej. Plus tzw. czynnik reprodukcji pokazuje, że jedna chora osoba zakaża dwie i pół zdrowe. A o ilu zakażonych nie wiemy? O ogromnej liczbie. Wiemy tylko, ile osób się testuje, ale ile zaraża, trudno powiedzieć. Te wartości są mocno niedoszacowane — zauważa Janusz Dzisko, szef olsztyńskiego sanepidu. — Koronawirus atakuje coraz więcej szkół. Pojawiają się zakażenia na oddziałach szpitalnych. Na przykład w Elblągu na internie jest siedmiu pacjentów dodatnich. Oddział wstrzymuje swoją działalność na pewien czas.

— Szkoły też sypią się potężnie. Nie całe, bo takich sytuacji nie ma, ale jedne wracają z kwarantanny, a kolejne na nią przechodzą. Na ogół jest tak, że jak dany uczeń jest zakażony, na kwarantannę idzie cała klasa. Natomiast, jeżeli to był nauczyciel — na przykład nauczania początkowego — to sytuacja dotyczy kilku klas, ale jeśli mowa o nauczycielu angielskiego lub religii, który uczy już kilka klas, czasami nawet z różnych szkół, to musimy objąć kwarantanną wszystkich uczniów, którzy mieli z nim styczność. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaszczepieni uczniowie i ozdrowieńcy nie podlegają kwarantannie — dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

Policjanci kontrolują pasażerów komunikacji miejskiej w Olsztynie, czy mają maseczki
Fot. Zbigniew Woźniak
Policjanci kontrolują pasażerów komunikacji miejskiej w Olsztynie, czy mają maseczki

W Ełku z kolei sytuacja się poprawia. W ubiegłym tygodniu naukę zdalną miało ponad 60 klas. W tym tygodniu jest ich około 20. W dalszym ciągu policja prowadzi kontrole związane z przestrzeganiem obostrzeń sanitarnych, przede wszystkim obowiązkiem noszenia maseczek. Od soboty do poniedziałku ełccy policjanci przeprowadzili 174 kontrole w sklepach czy na stacjach paliw. Skontrolowali również 7 autobusów. W 147 przypadkach stwierdzili naruszenie obowiązujących przepisów, czyli brak maseczek.

Najgorzej ma być na przełomie listopada i grudnia


Szczytu zakażeń koronawirusem możemy spodziewać się już za kilka tygodni. A rządzący podkreślają, że restrykcje są ostatecznością i stawiają na egzekwowanie zasady „dezynfekcja, dystans i maseczka”.

— Chyba że będziemy mieli do czynienia z jeszcze większym przyspieszeniem zakażeń, a tym samym hospitalizacji. Wówczas będzie to argument za restrykcjami — powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Wtedy mogą wrócić limity osób w sklepach, galeriach, na weselach i zgromadzeniach. Plan zostanie wdrożony jednak dopiero wtedy, gdy epidemii nie uda się wyhamować maseczkami i szczepieniami.

Pojawiają się jednak nowe pomysły, które mają zachęcać do szczepień. Rząd pracuje nad przepisami, które mają umożliwić pracodawcy zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. W tym celu będzie trzeba przedstawić potwierdzenie w postaci certyfikatu covidowego. Projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia.

— W tym projekcie została zawarta decyzja prawna, w której pracodawca może domagać się od swojego pracownika ukazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy — wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

A co jeśli pracownik nie pokaże dowodu zaszczepienia? Andrusiewicz podkreśla, że nie ma mowy o konsekwencjach, ale o przesunięciu w ramach działającej firmy na inne stanowisko — na takie, które na przykład nie wymaga kontaktu z klientami.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 16-17 listopada i wtedy posłowie mają dyskutować na jego temat.

Pracodawcy jednak już biorą sprawy w swoje ręce. Na przykład kierownictwo podwrocławskiej kopalni gipsu i anhydrytu podzieliło swoich pracowników na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ci pierwsi dostaną wyższą podwyżkę inflacyjną, ci drudzy niższą. Zdaniem dyrektora kopalni zorganizowanie niezaszczepionym bezpiecznych warunków pracy kosztuje dodatkowe pieniądze. Pierwotnie mieli być w ogóle pozbawieni premii. W kopalni oczywiście zawrzało. Tym bardziej, że niektórzy niezaszczepieni zostali także zdegradowani. Jeden z górników po 16 latach pracy w kopalni ze sztygara został ślusarzem. Bo nie zaszczepił się przeciwko COVID-19.

Czy taka segregacja szczepionkowa jest w porządku?


Pomysł ministerstwa zdrowia na temat dzielenia pracowników na szczepionych i nieszczepionych komentuje posłanka Anna Siarkowska, która jest jest z klubu PiS, ale nie należy do partii. Zasiada natomiast w parlamentarnym zespole ds. sanitaryzmu. Wielokrotnie sprzeciwiała się „segregacji sanitarnej”. Tak nazywa pomysły, które maja dopuszczać tylko osoby zaszczepione do różnych miejsc itp. Sam Adam Niedzielski nie pozostaje jej dłużny. — W tym wypadku mamy do czynienia z takim poziomem nieracjonalności, zacofania czy zabobonu, że można powiedzieć, że to nie przystaje wykształconemu człowiekowi — minister zdrowia komentował jej opinie na antenie Polsat News.

W Sejmie pod koniec października odbyło się głosowanie w sprawie wprowadzenia do porządku obrad projektu ustawy "Stop Segregacji Sanitarnej". Za głosowali przedstawiciele Konfederacji i część posłów PiS. Projekt ustawy zakłada, by nikt nie mógł być dyskryminowany ze względu na niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Przeciw opowiedziało się 397 parlamentarzystów.

Ale czy szczepionka chroni przed zakażeniem?


— Szczepimy po to, żeby jak najmniej było zajętych łóżek w szpitalach. I na razie tak jest. Osoby zaszczepione, które są zakażone, najczęściej nie mają ciężkich objawów. Covid przechodzą jak infekcję podobną do grypy. Można zażartować, że mają łagodniejszy wymiar kary — podkreśla Janusz Dzisko. — Ale osoby zaszczepione też zarażają. Dlatego nawet osoba po trzech dawkach powinna nosić maseczkę i dezynfekować ręce. Mam też cichą nadzieję, że osoby zaszczepione po kontakcie z osobą dodatnią będą poddawane kwarantannie. Dziś nie ma takiego obowiązku. Mało tego, gdy lekarze POZ dowiadywali się, że zgłasza się do nich osoba zaszczepiona, nie kierowali jej na testy. Teraz pojawiły się jednak wytyczne krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej. Teraz każda infekcja powinna być różnicowana z covidem bez względu na szczepienie. To słuszne podejście.

Kolejne szpitale już na warcie


Teraz na Warmii i Mazurach oddziały typowo covidowe w Nidzicy i Szczytnie mają zajęte wszystkie łóżka. Ostróda, Elbląg w Lidzbarku Warmińskim jeszcze nie pękają w szwach. Kolejne oddziały powstaną w Braniewie i Bartoszycach.

ADA ROMANOWSKA, kk, pt

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3079822 3 lis 2021 14:06

  Podaję streszczenie wpisu poniżej: Za pomocą butelki po fancie, dwóch cebul i szyszki udowodniłem że covid to ściema. Wszystko spisek kosmitów, którzy chcą nas uprowadzić do innego układu słonecznego. Ludzie, miejcie się na baczności.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ..... #3079748 3 lis 2021 09:18

  I jeszcze dodatkowo: Na kilka tygodni przed Wielką Marcową Covidową Rewolucją Kongres Stanów Obrzezanych przedefiniował słowo „szczepionka”, aby obejmowało też te eksperymentalne genowe preparaty mRNA). Źródło: https://www.naturalnews.com/2021-11-01-c orruption-covid-congress-redefined-vacci ne-mrna-injections.html Ustawa o bezpieczeństwie online w Wielkiej Brytanii ma na celu ściganie ludzi za przestępstwa, grozi więzieniem osobom, które przedstawiają fakty o obrażeniach spowodowanych śmierconkami. Źródło: https://www.naturalnews.com/2021-11-01-u k-online-safety-bill-prosecutes-people-t ruth.html FAKTY DLA SZCZEPÓW: https://nczas.com/2021/10/28 /wladze-nie-wiedza-co-sie-dzieje-84-proc -zaszczepionych-a-zakazenia-bija-rekordy / - władze nie wiedzą co się dzieje https://wgospodarce.pl/informacj e/100856-izrael-59-proc-pacjentow-covid- w-szpitalach-jest-po-2-dawkach U nas EKSPERCI CELEBRYCI MÓWILI, ŻE TYLKO 1% ZASZCZEPIONYCH CHORUJE. Niedzielski podał w wywiadzie, że 20% zakażonych w szpitalach to tzw. w pełni zaszczepieni. Źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021 -11-01/minister-zdrowia-adam-niedzielski -w-programie-gosc-wydarzen/ A TU CAŁKOWICIE COŚ PRZECIWNEGO https://wydarzenia.interia. pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktu alnosci/news-usa-floryda-z-najnizsza-lic zba-zakazen-liczba-infekcji-spadl,nId,56 12737 A na koniec. Pomyślcie logicznie, jak firmy farmaceutyczne zakończą pandemię skoro mają dalej praktycznie nieograniczone zyski. STRZYŻEMY BARANKI AŻ MIŁO, SAMI PCHAJĄ SIĘ POD NOŻYCE. Źródło: https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualn osci/news-pfizer-zarobi-miliardy-dolarow -nowa-prognoza,nId,5620570 Jeśli ktoś chciałby merytorycznie odnieść się do przedstawionych faktów, czekam z niecierpliwością.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ..... #3079747 3 lis 2021 09:17

  Jeśli chcecie dotrzeć do stron, które podałem, linki po wklejeniu muszą być bez spcji. Po pierwsze zanim ktoś zacznie pisać ewidentne głupoty proponuję zapoznać się z Konstytucją RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U.1997.78.483). Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Źródło: https://arslege.pl/zasada-rownosci-obywa tela-wobec-prawa/k15/a5263/ Tylko przypomnę, że nie ma ważniejszego aktu prawnego. I na tym tak naprawdę kończy się jakakolwiek dyskusja. I wszystkie inne akty prawne podważające ten zapis mają wartość papieru toaletowego. Dalej maseczki, prof. Szumowski: maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają. Źródło wywiad w FMF: https://www.youtube.com/watch?v=MK4YVY05 w8k&ab_channel=cieniakos Następnie prof. Kuna, wywiad w Polsacie: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021 -10-20/prof-kuna-mamy-slaba-odpornosc-i- nie-ma-sily-bedziemy-sie-zarazac/ TUTAJ RÓWNIEŻ: https://paradyzja.com/wazne-metaanaliza- 65-badan-naukowych-ujawnia-ze-maseczki-p owaznie-szkodza-naszemu-zdrowiu/ Sądy przeważnie odrzucają z automatu wnioski skierowane przez policję. Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/kara-za- brak-maseczki-sady-coraz-czesciej-przyzn aja-racje-niepokornym-6697876037069408a. html I teraz pomyślcie jak można być tak kłamliwym parszywcem żeby w majestacie prawa podjudzać służby i karać nieprawnie za nienoszenie masek? Dlaczego minister sprawiedliwości nie odniósł się do ewidentnej sprzeczności. Kto chce i uważa, że mu to pomaga nich sobie nosi nawet 3 maski, jego sprawa. Powinniśmy się zachowywać tak, jak politycy dają nam przykład: https://www.o2.pl/informacje /merkel-publicznie-zaliczyla-wpadke-komp romitujace-nagranie-6700078362594272a LUB proszę wpisać: Merkel publicznie zaliczyła wpadkę. "Kompromitujące nagranie" Dalej: https://twitter.com/Arachnidualny/status /1361594040391786498 TU TAKŻE: https://www.youtube.com/watch?v=LD6pI2oZ HNg lub wpiszcie "A gdy gasną kamery wracają do "normalności". Był tu taki co pisał "brawo Wy" dla noszących maseczki albo jak to wszyscy wchodząc do autobusów zdali egzamin, ponieważ zakładali maski. Niech teraz ten mądrala napisze list otwarty do Makreli albo Makarona, że źle postępują CZEKAM. Uwierzcie, oni naprawdę więcej wiedzą na temat pandemii niż my. Jest dużo udokumentowanych zdarzeń, kiedy politycy zakładają maski do kamer, a później natychmiast zdejmują, DLACZEGO?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stary dziad #3079677 2 lis 2021 20:45

  Najlepsza szczepionka to czysta wódeczka. ja się tam szczepię nią codziennie i git, tylko czasem trace pamięc i nie pamiętam co gdzie na jakim forum napisałem. Ostatnio tak dla jaj wszedłem na jakies gejowskie i taki fajny był chłopaczek, chciałem mu pomóc i nawrócić na hetero to się umówiłem na kawkę. Tylko przed spotkaniem zaszczepiłem się 0,7 litra i w efekcie nic nie pamiętam czy go nawróciłem czy nie. Jedynie coś mnie dupa boli, ale to pewnie hemoroidy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)