Wspominamy tych, którzy odeszli

2021-11-01 14:04:58 (ost. akt: 2021-10-30 17:40:43)

Autor zdjęcia: Pixabay

Czas od listopada 2020 r. do końca października 2021 r. był wyjątkowo tragiczny. Z powodu epidemii Covid-19 w regionie i w Polsce zmarło więcej osób niż w poprzednich latach. Przypominamy tych mieszkańców regionu i Polski, których pożegnaliśmy przez ostatni rok.

SIERPIEŃ


Zenon Rydziński

Odszedł 24 sierpnia w wieku 92 lat. Był znanym działaczem sportowym, trenerem i wychowawcą kilku pokoleń olsztyńskich zapaśników i szkoleniowców. W 1952 r. założył Klub Sportowy Saper, a 5 lat później stworzył sekcję zapaśniczą w KS Budowlani Olsztyn. Sekcja ta działa nieprzerwanie do dziś.


Alfons Mikołaj Dmochewicz

Urodził się w 1923 r. Był weteranem II wojny światowej, byłym harcerzem, społecznikiem i wiernym kibicem Motoru Lubawa. Nikt tak jak on nie opowiadał o historii Lubawy, szczególnie tej wojennej, której był naocznym świadkiem. Zmarł 30 sierpnia w wieku 98 lat, został pochowany w rocznicę wybuchu II wojny światowej na cmentarzu w Lubawie. Mieszkał na styku miasta i gminy Lubawa.

WRZESIEŃ


Józef Rusak


Major ps. "Bylina" zmarł 25 września w wieku 101 lat. Był żołnierzem V Wileńskiej Brygady AK i przyjacielem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT. Po wojnie mieszkał w Lidzbarku Warmińskim. W 2020 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To jeden z żołnierzy wyklętych. Podczas okupacji niemieckiej działał jako łącznik w oddziale Armii Krajowej ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. "Kmicic". Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego Józef Rusak został aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1948 roku. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko "Łupaszce". Zwolniony z więzienia w 1953 r. , był inwigilowany z przerwami aż do 1989. W ub. roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezydent Andrzej Duda uhonorował mjr Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczął na cmentarzu miejskim w Lidzbarku Warmińskim.

Kazimierz Andrzejczyk

Znany w Piszu jako wieloletni nauczyciel i wychowawca w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu, a także instruktor nauki jazdy. Ponad 20 lat temu rozpoczął swoją prywatną działalność jako instruktor nauki jazdy, którą traktował jako swoje życiowe powołanie. Prywatnie mąż, ojciec czworga dzieci, dziadek pięciorga wnucząt. Zmarł po krótkiej i niespodziewanej chorobie 29 września. Miał 61 lat.

PAŹDZIERNIK


Andrzej Matusiak

Wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie. Zmarł tragicznie 3 października, miał 71 lat.

Wiesława Szczygielska

Była dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostródzie, a później utworzonego w 1999 roku Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie 23 października. Miała 62 lata.

Jacek Goryński


Znany autor piosenek, kabareciarz, pracownik Nidzickiego Ośrodka Kultury. Był jednym z najlepszych instruktorów teatralnych w kraju. Znał się doskonale na teatrze i estradzie. Zarażał swoją pasją, wspierał talenty swoim doświadczeniem i zawsze służył dobrą radą. Razem z Markiem Bieńkowskim stworzył zespół kabaretowy "Jaromakojars". Jego pogrzeb odbył się 18 października na cmentarzu komunalnym w Nidzicy.


POLSKAGRUDZIEŃ 2020


Piotr Machalica
Aktor zmarł 14 grudnia. Występował w teatrach, filmach i telewizji, był też wykonawcą piosenki aktorskiej. Występował w filmach Krzysztofa Kieślowskiego czy Marka Koterskiego. Zmarł 14 grudnia.


STYCZEŃ 2021


Henryk Jerzy Chmielewski
Rysownik zmarł 22 stycznia w Warszawie w wieku 97 lat. Był jednym z ojców polskiego komiksu, twórcą przygód Tytusa, Romka i Atomka. Ukazało się 40 tomów ich przygód, do dziś rozeszły się w nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy.

LUTY


Krzysztof Kowalewski
Znakomity aktor zmarł 6 lutego w wieku 83 lat. Był ceniony jako autor kabaretowy i radiowy. Do historii przeszła kreowana przez niego w latach 1973-2000 rola Pana Sułka w cyklicznym słuchowisku ,,Kocham Pana, Panie Sułku” w programie trzecim Polskiego Radia.
Jan Lityński

Polityk i publicysta. Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Uczestniczył w wydarzeniach marcowych w 1968, był działaczem i doradcą władz NSZZ „Solidarność”, członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i obrońcą praw człowieka. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Zmarł 21 lutego.

KWIECIEŃ


Krzysztof Krawczyk

Piosenkarz zmarł 5 kwietnia w Łodzi w wieku 75 lat. Krawczyk był jednym z najbardziej znanych wokalistów, wykonawcą takich przebojów jak ,,Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, ,,Jak minął dzień”, ,,Byle było tak”, ,,Parostatek”, ,,Mój przyjacielu”. Na scenie muzycznej obecny był od prawie 5 lat. Wydał ponad 100 płyt – solowych i kompilacji. Wielokrotnie zwyciężał w sondażach na ulubionego piosenkarza Polaków.

MAJ


Bronisław Cieślak, legendarny aktor, znany m.in . z seriali "07 zgłoś się" i "Malanowski & Partnerzy", zmarł w wieku 77 lat po długiej chorobie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elwi #3079622 2 lis 2021 10:06

    Zabrakło mi w zestawieniu regionalnym pary lekarzy z Iławy, którzy odeszli w listopadzie 2020. Pani Jolanta i Wojciech Dobrzenieccy. Mieliśmy szczęście, że nasze dziecko było leczone przez Doktora Dobrzenieckiego w poradni alergologicznej przy szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Nie spotkałam lekarza tak dobrego i patrzącego całościowo na małego pacjenta i mającego do niego wspaniałe podejście, jak Doktor Dobrzeniecki. Ogromny żal. Niech spoczywają w pokoju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz