Wspominamy tych, którzy odeszli

2021-11-01 09:35:40(ost. akt: 2021-11-01 10:36:28)

Autor zdjęcia: Pixabay

Czas od listopada 2020 r. do końca października 2021 r. był wyjątkowo tragiczny. Z powodu epidemii Covid-19 w regionie i w Polsce zmarło więcej osób niż w poprzednich latach. Przypominamy tych mieszkańców regionu i Polski, których pożegnaliśmy przez ostatni rok.

MAJ


Jerzy Wilk

Jerzy Wilk
Fot. www.jerzywilk.pl
Jerzy Wilk

Poseł okręgu elbląskiego zmarł 16 maja. Urodził się w 1955 r. w Elblągu. Z zawodu był ekonomistą, przedsiębiorcą, a z zamiłowania społecznikiem i samorządowcem. Żona Teresa, dwoje dorosłych dzieci (bliźniacy) Marta i Tomasz. Człowiek stanowczy, odpowiedzialny i wierny swoim przekonaniom. W latach 80. ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ „Solidarność”, następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie PiS. Znana była jego wrażliwość oraz chęć niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN. Przez półtora roku od 2013 r. był prezydentem Elbląga, a do 2015 r. przewodniczący rady miejskiej w Elblągu. Był zwolennikiem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W 1998 roku otrzymał nagrodę specjalną ministra pracy i polityki socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Tomasz Kaszlewicz

Tomasz Kaszlewicz, tuż po towarzyskim meczu Jeziorak Iława — Lechia Gdańsk (marzec 2017)
Fot. Mateusz Partyga
Tomasz Kaszlewicz, tuż po towarzyskim meczu Jeziorak Iława — Lechia Gdańsk (marzec 2017)

Zmarł tragicznie 20 maja. Miał zaledwie 24 lata. Grał w piłkę nożną w drużynach powiatu iławskiego. Był wychowankiem Jezioraka Iława. Występował w juniorach, a także w B klasie, A klasie i w lidze okręgowej. W sezonie 2017/2018 zdobył gola numer 101 — w meczu z Osą Ząbrowo. W tej drużynie również grał w piłkę nożną. Na stronie Jezioraka Iława tak go żegnano: "Tomka zapamiętamy jako dobrego i uśmiechniętego człowieka. Jako osobę, która przekazywała pozytywne emocje, zawodnika który daje z siebie z siebie sto procent".

CZERWIEC


Wiesława Rynkiewicz-Domino

9 czerwca odeszła Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz ds. rzemiosła i sztuki w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, badaczka historii Elbląga, autorka wielu publikacji na temat dziejów miasta. Autorka m.in. „Garść cegieł i kamieni: przyczynki do historii zamku krzyżackiego i ratusza Starego Miasta w Elblągu”, o historii browaru w Elblągu (wspólnie z Tomaszem Glinieckim), „Ratusz Staromiejski w Elblągu” (wspólnie z Mirosławem Marcinkowskim), albumu będącego kilkanaście lat temu wydawniczym hitem „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej. Lata 40. i 50.” (wspólnie z Krystyną Laskowską).

LIPIEC


Jadwiga Małkowska

Zmarła 21 lipca. Przez ostatnie trzy lata ciężko chorowała. Z wykształcenia była nauczycielką. Żona byłego prezydenta Olsztyna Jerzego Czesława Małkowskiego. Poznali się w liceum pedagogicznym w Szczytnie. „Miałem okazję i szczęście być jej uczniem. Odchodzi dobry człowiek. Pokój jej duszy” — pożegnał ją jeden z jej uczniów.


Marek Świątecki

Zmarł 21 lipca w Olsztynie, miał 65 lat. Był olsztyńskim malarzem, scenografem i animatorem kultury. Był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki. Jako pastelista uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Genowefa Skwarska

Genowefa Skwarska
Fot. Elżbieta Żywczyk
Genowefa Skwarska

Nauczycielka języka polskiego i historii, wieloletni dyrektor Liceum Medycznego w Piszu. Ogromną wagę przywiązywała do kształcenia nauczycieli. Wspominana przez współpracowników jako wyjątkowo skromna osoba, niestwarzająca dystansu między dyrektorem a nauczycielami. Podejmowała wielkie przedsięwzięcia, takie jak budowa nowej szkoły czy adaptacja budynku starej szkoły na potrzeby internatu. Zmarła w lipcu. Miała 95 lat.

Krzysztof Szeszko


Ur. 1964 r. — zm. 14 lipca w Olsztynie — rallycrossowy mistrz Polski, wicemistrz kraju w rajdach samochodowych, wieloletni dyrektor Rajdu Kormoran, prezes Olsztyńskiego Klubu Rajdowego. Ze sportem samochodowym był związany od niemal 40 lat i to nie tylko jako zawodnik, ale również jako specjalista od budowy samochodów wyścigowych i działacz Polskiego Związku Motorowego.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3079586 1 lis 2021 10:11

    Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz