Przed nami Wszystkich Świętych. Czekają nas wzmożone kontrole na drogach

2021-10-30 11:45:21(ost. akt: 2021-10-30 15:29:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Policjanci z całego kraju w najbliższych dniach zapowiadają wzmożone kontrole na drogach. Przypominają także jak uchronić się przed kradzieżą.
Jak co roku olsztyńscy policjanci wmarzają kontrole drogowe. Dotyczy to szczególnie dróg i ruchu pojazdów związanego z masowym przemieszczaniem się osób, chcących odwiedzić groby swoich bliskich. W tym roku wzmożone działania zaplanowane zostały w okresie od 29 października (od piątku) do 2 listopada (do wtorku) włącznie.

Chociaż w tym roku cmentarze nie będą zamknięte, to policja przypomina o wciąż panującej pandemii covid-19. Policjanci będą kontrolować czy przestrzegamy obowiązujących przepisów i reżimu sanitarnego.

Policjanci, apelują do kierowców oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie jak wyglądają i co oznaczają sygnały i polecenia dawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem.

Bezpieczni nie tylko na drodze


Wszystkich Świętych to czas zadumy. Jednak wspominając bliskich nie możemy zapomnieć o ostrożności. Tłumy na cmentarzach, to idealna okazja dla złodziei.

Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Również podróżując komunikacją miejską pamiętajmy o tym, żeby torebka lub plecak były dokładnie zamknięte. Najlepiej powinny być umieszczone z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Pamiętajmy też, aby unikać samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

źródło: KWP w Olsztynie