Wręczą nagrody im Grażyny Langowskiej

2021-10-25 06:08:01(ost. akt: 2021-10-25 13:11:49)
Grażyna Langowska z córką. 2006 rok

Grażyna Langowska z córką. 2006 rok

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Premier i prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w wręczeniu nagrody im. Grażyny Langowskiej oraz odsłonięciu poświęconej jej tablicy pamiątkowej. Na uroczystość będą też obecni premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, wiceminister Ministerstwo Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk.
Premier swoją wizytę na warmińsko-mazurskim rozpocznie od Nidzicy. Potem pojedzie do Olsztyna. Organizatorem uroczystości, która rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 12 w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Fundatorami nagród przyznawanych w trzech kategoriach są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.

Nagrody są skierowane do nauczycieli i wychowawców oraz instytucji i środowisk edukacyjnych i będą przyznawane w trzech kategoriach:

1. Dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji, którzy działali w okresie Solidarności,
2. Dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji polonijnych,
3. Dla nauczycieli i wychowawców oraz instytucji w kraju wychowujących uczniów w duchu patriotycznym.

Grażyna Langowska była jedną z najbardziej znanych działaczek "Solidarności" w warmińsko-mazurskim. Skończyła II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, potem studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w olsztyńskich szkołach, współtworzyła "Solidarność" na Warmii i Mazurach. Była rzecznikiem prasowym związku.


W stanie wojennym została aresztowana i skazana na półtora roku więzienia. Wyszła na wolność na mocy amnestii w lipcu 1983 roku.

Dwukrotnie zasiadała w Sejmie. Najpierw zdobyła mandat w częściowo wolnych wyborach do Sejmu kontraktowego w 1989 roku z list Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Później przez 6 lat była wojewódzkim kuratorem oświaty. W latach 1997-2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność ponownie zdobyła mandat poselski. W 2001 roku wycofała się z polityki. Zmarła w 2009 roku. Miała 63 lata. Dziś jej imię nosi dziś jedna z ulic w Olsztynie.

Została odznaczona medalem Pro Ecclesia et Pontifice (1994) i pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2010)

Teraz Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego powołały kapitułę nagrody jej imienia.

— Celem nagrody im. Grażyny Langowskiej jest docenienie pracy nauczycieli i wychowawców, ale także stowarzyszeń i innych instytucji edukacyjnych, którzy w duchu patriotycznym, idąc pod prąd współczesnym czasom i tendencjom, wychowują kolejne pokolenia młodzieży — mówi dr Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie odbędzie się uroczystość, zostanie odsłonięta też pamiątkowa tablica upamiętniająca Grażynę Langowska, a jedna z sal konferencyjnych (nr 160) zostanie nazwana jej imieniem.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3078759 25 paź 2021 08:18

    Mógłby przywieźć info, że sa pieniądze na budowę "szesnastki" z Olsztyna do Ełku juz w 2022 roku, albo że rząd wybuduje tu jakąś fabrykę by były nowe miejsca pracy, ale taniej będzie przyjechać i wręczyć dyplom. A ciemny lud kupi wszystko. na dowód zaraz moja podróbka napisze coś o LPG i PZPR.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3078758 25 paź 2021 07:48

    Córka Jadwigi ... cóż to wiele wyjaśnia

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz