Prokuratura żąda informacji o wszystkich sędziach z Olsztyna. Grożą im zarzuty karne za obronę Juszczyszyna?

2021-10-18 15:22:02 (ost. akt: 2021-10-18 15:41:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prokuratura Krajowa zbiera informacje o wszystkich 121 sędziach sądów Rejonowego i Okręgowego w Olsztynie. Kilkudziesięciu z nich mogą grozić zarzuty karne za obronę Pawła Juszczyszyna.
Do takiej sytuacji nie doszło nigdzie w Polsce. Prokuratura Krajowa do tej pory nie sprawdzała wszystkich sędziów w sądzie. Teraz pod lupę weźmie sądy Rejonowy i Okręgowy w Olsztynie. Jak ustalił portal OKO.press, przyjrzy się im wydział powołany przez PiS do ścigania sędziów i prokuratorów. To wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, na czele której stoi Bogdan Święczkowski, zaufany prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie trafiło pismo z żądaniem udostępnienia informacji o 121 sędziach.

Prokuratura prosi o dostęp do list wszystkich 58 sędziów Sądu Okręgowego i 63 Sądu Rejonowego w Olsztynie ze wskazaniem miejsca sprawowania przez nich funkcji orzeczniczych. Lista ma być aktualna na dzień 19 kwietnia 2021 roku. Tego dnia odbywała się pikieta. Sędzia Juszczyszyn przyszedł wtedy do sądu z zamiarem podjęcia pracy. W ręku miał wydane 14 kwietnia 2021 roku orzeczenie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który przywrócił go do pracy w ramach tzw. zabezpieczenia. Wtedy witali go sędziowie i mieszkańcy Olsztyna. Juszczyszyn dostał gorącą owację. Niewykluczone, że właśnie za to prokuratura może stawiać zarzuty. Bo wymaga przesłania list sędziów ze wskazaniem miejsca pełnienia funkcji orzeczniczych właśnie na dzień pikiet.

Prokuratura żąda również przesłania akt osobowych 47 sędziów sądów Rejonowego i Okręgowego w Olsztynie oraz wskazanie pozostałych sędziów obu sądów. Dlaczego akurat tylu? Może dotyczy to tych sędziów, którzy złożyli zawiadomienie na Macieja Nawackiego za niedopuszczanie Juszczyszyna do pracy. Zrobiło to 26 sędziów z Sądu Rejonowego i 23 z Sądu Okręgowego.

Prokuratura wymaga również przesłania wykazu spraw należących do referatów wszystkich olsztyńskich sędziów w okresie marzec–kwiecień 2021 roku.

— Rzeczywiście 13 października 2021 roku do prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo od naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej — mówi sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. — W piśmie tym prokurator, powołując się na toczące się przed Wydziałem Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej postępowanie o sygn. akt PK XIV Ds 24.2021, poprosił o przedstawienie mu aktualnej na dzień 19 kwietnia 2021 roku listy wszystkich sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie i Sądu Rejonowego w Olsztynie ze wskazaniem miejsca sprawowania przez nich funkcji orzeczniczych. Nadto prokurator zwrócił się o przesłanie mu akt osobowych wymienionych z imienia i nazwiska łącznie 47 sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie i Sądu Rejonowego w Olsztynie. Dodatkowo zwrócił się z prośbą o wskazanie mu pozostałych sędziów obu wspomnianych sądów wraz z wykazem spraw należących do referatów tych sędziów z marca i kwietnia 2021 roku — wyjaśnia rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

I dodaje: — Prezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie nie są znane powody, dla których prokurator poprosił o wspomniane informacje. Informacji udzielić może jedynie prokurator prowadzący sprawę.

ar
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Normalny-prawicowy #3078247 19 paź 2021 17:44

  Przydałoby się też postawić na nogi służbę zdrowia. Zwłaszcza psychiatrię. Żeby pomóc temu choremu nieszczęśnikowi, który podpisuje się Paul Mark.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark #3078230 19 paź 2021 15:34

  Zgodnie z doktryną Najmana! Sawicka Najsztub zmarły rolnik ,sędzia z stacji paliw .i tysiące innych "sprawiedliwie osądzonych". Tak właśnie wygląda polskie sądownictwo.Wieku to odczuło dobitnie.Bez naprawy tej patologi nie ma szans na etykę i moralność wymiaru sprawiedliwości.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3078232 19 paź 2021 15:34

  Zgodnie z doktryną Najmana! Sawicka Najsztub zmarły rolnik ,sędzia z stacji paliw .i tysiące innych "sprawiedliwie osądzonych". Tak właśnie wygląda polskie sądownictwo.Wieku to odczuło dobitnie.Bez naprawy tej patologi nie ma szans na etykę i moralność wymiaru sprawiedliwości.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Magda #3078200 19 paź 2021 10:50

  No i ok, każdy pilnuje swojego ogona i swojego gniazda. Tak działa polityka i niech skończą pieprzyć że chodzi o dobro ogółu, każdy pilnuje swojego, ksiądz, sędzia, kierowca taxi, pracownik na linii produkcyjnej, biznesmen, również politycy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Tak Prawda. #3078170 19 paź 2021 06:34

  I tak nic nie zrobią. Kto stoi za PO to wszyscy murem za nim. Nawet jak by zrobił przestępstwo. Bo jemu mogło się zdarzyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)