Co się buduje na tyłach Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie? Sprawdziliśmy

2021-10-06 17:30:31(ost. akt: 2021-10-06 16:22:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wjeżdżając pociągiem do Olsztyna od strony Ostródy, za Komendą Wojewódzką Policji zobaczymy plac budowy. To dwie inwestycje realizowane jednocześnie: jedna duża, miejska, druga, mniejsza, policyjna.
Wokół Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie trwają prace, które mają zapewnić odpowiednią termoizolację budynku. Za komendą trwają jednak dużo większe prace zlecone przez Urząd Miasta w Olsztynie.

W Olsztynie powstaje węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście.
Inwestycja będzie kosztowała ponad 4,6 miliona złotych brutto. W znacznej części jest współfinansowana przez Unię Europejską z projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie — łańcuchy ekomobliności". Było to możliwe dzięki temu, że teren znajduje się się na obszarze zrealizowanej już przebudowy ul. Partyzantów.

Podczas głównych prac zostanie wybudowana jezdnia i chodniki umożliwiające dotarcie zarówno do przystanku kolejowego, jak i zlokalizowanego w ciągu ul. Partyzantów przystanku komunikacji miejskiej. Teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz (m.in. Pawilon Pamięci, lapidarium, specjalne ścianki). Nie zabraknie małej architektury, miejsc postojowych typu kiss&ride oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Wybudowana i przebudowana zostanie także podziemna infrastruktura.

Teren na końcu ul. 1 maja, tuż przy przejściu podziemnym na Zatorze i przy wejściu na nowo wybudowany peron przystanku kolejowego Olsztyn Śródmieście jest zaniedbany i szpeci to miejsce. Władze miasta planowały to zmienić. Dlatego 30 czerwca prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał umowę na budowę węzła przesiadkowego.

A tak będzie wyglądał park po zakończeniu inwestycji.


— Prace rozpoczniemy od budowy sieci kanalizacji deszczowej — zapowiadał Jerzy Skorłutowski, właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego Skorłutowski. — Pierwszą łopatę zamierzamy wbić jeszcze w wakacje — mówił wykonawca w dniu podpisania umowy.

Przed budowlańcami trudne zadanie. Wykonawca zobowiązał się do rozbiórki ponad 50 garaży i budynków gospodarczych między ul. 1 maja i Partyzantów. Nad przebiegiem całej inwestycji będą czuwali archeolodzy, ponieważ założony w XIX wieku cmentarz ewangelicki został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Na dawnym cmentarzu były pochowane ważne postacie związane z Olsztynem. Wśród nich burmistrz i nadburmistrz Olsztyna (1877-1908) Oskar Belian, przewodniczący rady miasta Karl Roensch czy przedsiębiorcy, m.in. Otto Naujack (w jego kamienicy mieści się teraz Miejski Ośrodek Kultury).

Fot. Zbigniew Woźniak


— Podpisując umowę wywiązujemy się z porozumienia trójstronnego, jakie zawarłem przed kilkoma laty ze stowarzyszeniem Święta Warmia i parafią ewangelicko-augsburską — mówi Piotr Grzymowicz. — Obiecałem wówczas, że z należytą dbałością potraktujemy szczątki ludzkie, które zapewne zostaną tam znalezione, a całe miejsce będzie uczytelnione i upamiętnione tak, jak na to zasługuje.

Oprócz węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście, na ul. Partyzantów powstanie również park upamiętniający dawny cmentarz. Zaprojektowało go Biuro Architektoniczne Gadomscy. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i Lapidarium (zbiór nagrobków) oraz specjalne ścianki, które upamiętnią pochowanych tu mieszkańców Olsztyna. Obiekt będzie również dobrym miejscem do odpoczynku i rekreacji. Staną tam ławki i stoliki i zostaną urządzone miejsca postojowe dla rowerów.

Karol Grosz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3077107 7 paź 2021 10:48

    Piotruś. To ile przegiąłeś termin oddania Projektu ? Czy padł nowy rekord ?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. olsols #3077057 6 paź 2021 21:08

    Miejsce na stację czego? W Olsztynie od 2 lat nie ma roweru miejskiego.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz