Zaczyna się sezon na morsowanie. Pierwsza kąpiel odbędzie w niedzielę w Olsztynie w jeziorze Ukiel

2021-10-02 11:55:14(ost. akt: 2021-10-02 11:45:04)
Morsowanie daje radość

Morsowanie daje radość

Autor zdjęcia: facebook.com/Morsy.Olsztyn

W pierwszą niedzielę października startuje sezon "Kąpiących się zimą". Morsujący mieszkający w Olsztynie wejdą do wody. Zapraszają też debiutantów. Niesamowite wrażenia gwarantowane.
Morswoanie wciąga. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zimowe kąpiele. Dlaczego? Mogą być odskocznią od rutynowych obowiązków.

— Morsowanie wpływa to zdrowie. Umacnia się organizm na wszelkiego rodzaju infekcję. Dzisiaj to szczególnie jest nam potrzebne. Dzięki takim kąpielom zdobywamy naturalną odporność, bez łykania wspomagaczy — zachęca Janusz Moszczyński, prezes klubu "Kąpiący się zimą" z Olsztyna. — Morsowanie w grupie daje mi dużo energii. Nie boimy się wyzwań. To daje nam moc w przetrwaniu w tak trudnych czasach.

Sezon na morsowanie w Olsztynie zawsze zaczyna się w pierwszą niedzielę października.

— Temperatura wtedy znośna, a zapowiadana jest słoneczna pogoda, więc łatwiej jest rozpocząć tę przygodę — podkreśla Janusz Moszczyński. — Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, zapraszam serdecznie. Trzeba ze sobą wziąć kostium kąpielowy, ręcznik i może się przydać czapeczka. Na dwie godziny przed wejściem do wody radzę nic nie jeść, żeby być na lekkim głodzie. Ale za to po wyjściu czeka na wszystkich ciepły posiłek, pyszna ciepła grochówka.

Morsowanie to forma rekreacji polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach (poniżej 5 st. C) na przykład w jeziorze czy w rzece. Sezon na takie kąpiele zwykle zaczyna się jesienią , a kończy wiosną. To świetna rozrywka, dawka pozytywnej energii i według praktyków – moc zdrowia w jednym.

Morsowanie to też relacja z ludźmi, pozytywne emocje, wyrzut hormonów szczęścia i mnóstwo radości. Dzięki zimnym kąpielom – wbrew pozorom – ciało się relaksuje, dzięki czemu lepiej śpimy i jesteśmy wypoczęci. Chcesz sprawdzić?


Otwarcie sezonu morsowego 2021/2022 odbędzie się w niedzielę 3 października.
Spotkanie rozpocznie się w godz. 11.30-12.30, w sektorze nr 2 na plaży CRS Ukiel w Olsztynie. Wejście do wody o godz. 12.

ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl