Od 1 października miały być zmiany w teleporadach. Na razie nic się nie zmieni. Dlaczego?

2021-10-02 10:03:49(ost. akt: 2021-10-01 21:19:48)
Co trzeci z nas korzystał ze zdalnych wizyt lekarskich — przez internet lub telefon

Co trzeci z nas korzystał ze zdalnych wizyt lekarskich — przez internet lub telefon

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od kilku dni głośno jest o zmianach w stosowaniu teleporad. Gdyby weszły w życie, to od 1 października pacjentowi rozpoczynającemu leczenie lekarz nie mógłby udzielić porady przez telefon. Niestety, na tak głośno zapowiadane niedawno zmiany musimy jeszcze poczekać. Jak długo? Tego nie wie nawet minister zdrowia.
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowa z 2 lipca w sprawie standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za
pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności
od 1 października miały nastąpić zmiany w teleporadach. Co miało się zmienić?

Zgodnie z projektem bezpośrednie wizyty u lekarza odbywałyby się wtedy, gdy:

– pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyrazili zgody na teleporadę,

– byłaby to pierwsza porada w przypadku pacjentów rozpoczynających leczenie w danym podmiocie albo objętych opieką w danym podmiocie, ale zgłaszających nowy problem zdrowotny,

– pacjent zmaga się z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,

– w przypadku podejrzenie choroby nowotworowej,

– pacjentem byłoby dziecko do 6 roku życia.

To jeszcze potrwa


Okazuje się, że na te zmiany musimy poczekać. W wywiadzie dla "Polska Times" minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że sprawa teleporad wymaga jeszcze konsultacji. I zapewnia, że wprowadzona w czasie pandemii forma konsultacji nie zniknie.

Minister zaznaczył, że jej stosowanie powinno być wypośrodkowane. Samo stosowanie teleporady nie jest wystarczające i dobre dla pacjentów. Niedzielski stwierdził, że w rozporządzeniu znalazły się jednak zapisy, które mogłyby ograniczyć stosowanie teleporad.

– Jeszcze nad tym rozporządzeniem popracujemy. Na razie od 1 października żadne tego typu rozporządzenie w życie nie wejdzie — zapewnił. Nie podał jednak konkretnego terminu, od kiedy projektowane zmiany ostatecznie weszłyby w życie.

ak