Ełccy radni przyjęli stanowisko w sprawie kryzysu uchodźczego

2021-09-30 19:39:31(ost. akt: 2021-09-30 19:40:57)

Autor zdjęcia: Pixabay

Trwa gorący okres na granicy Polsko-Białoruskiej. Przez ostatni miesiąc obowiązywał stan wyjątkowy. Wszystko wskazuje na to, że będzie on obowiązywał jeszcze przez następne tygodnie.
Stan wyjątkowy co prawda nie objął nas swoim zasięgiem, ale cały czas docierają do nas niepokojące informacje z tamtego regionu. Niestety docierają również informacje o ofiarach śmiertelnych.

Jak się okazuje władze miasta są otwarte i chętne do pomocy.
Na początku września radny Robert Klimowicz (Polska 2050) wystosował interpelacje, w której pytał się, czy miasto przekaże mieszkanie dla ewakuowanych, afgańskich współpracowników Wojska Polskiego, wywiadu oraz korpusu dyplomatyczno-konsularnego. Zapytanie to było związane z odbywającą się wówczas akcja ewakuacyjną z Afganistanu.

Jak czytamy w odpowiedzi naszych lokalnych władz, "Miasto Ełk, co wielokrotnie udowadniało poprzez pomoc przebywającym w naszym mieście rodzinom z Ukrainy czy Białorusi, jest i będzie otwarte dla wszystkich potrzebujących, którzy chcą tu mieszkać, kształcić się i pracować", ale obowiązujące przepisy nie pozwalają na proponowane przez radnego Klimowicza rozwiązanie.
Z kolei na środowej sesji miejscy radni przyjęli stanowisko w sprawie kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej.

— W związku z trwającym kryzysem uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej i niehumanitarnym traktowaniem obywateli i obywatelek innych państw uwięzionych na tym pograniczu, a także w związku z napływem dużej liczby Białorusinek i Białorusinów uciekających przed reżimem Łukaszenki, zwracamy się z apelem do strony rządowej o jak najszybsze wypracowanie wspólnych rozwiązań rządu i samorządu dla osób, które zmuszone są do opuszczenia swoich ojczyzn — czytamy w dokumencie.

W swoim stanowisku radni zwracają uwagę na konkretne problemy, które powinny zostać uregulowane prawnie.

— Jednocześnie apelujemy do władz centralnych o humanitarne i zgodne z konwencjami międzynarodowymi, których Polska jest sygnatariuszem, oraz prawem krajowym potraktowanie azylantów znajdujących się na pograniczu polsko-białoruskim, jak również o długofalową politykę migracyjną nastawioną na integrację — kończą ełccy radni.

Głosowanie nad tym stanowiskiem - jak można było się domyślać - nie było jednomyślne. Odbyło się zgodnie z politycznym podziałem. Za przyjęciem głosowało 16 radnych z Dobra Wspólnego, klubu Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej - Lewicy. Dwóch - Adam Bartoszewicz i Łukasz Cegiełka (obaj z Prawa i Sprawiedliwości) było przeciw. A kolejnych dwóch - Robert Wesołowski (PiS) i Krzysztof Wiloch (KO-L) wstrzymało się od głosu.
Podczas głosowania nieobecnych było trzech radnych - Hubert Górki (niezrzeszony), Rafał Karaś (PiS) i Piotr Karpienia (DW).

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mazur1995 #3076572 1 paź 2021 00:02

    Kodeks Karny Art. 162. [Nieudzielenie pomocy] § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. Prawda was wyzwoli #3076567 30 wrz 2021 23:55

      Ełckich radnych w dobre ręce oddam...

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

    2. Prawda was wyzwoli #3076556 30 wrz 2021 20:36

      Czy w uchwalonym przez ełckich radnych stanowisku uwzględniono adresy zamieszkania głosujących za jego przyjęciem pod którymi taka pomoc mogła by zostać udzielona?

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)