Jeziorany: Burmistrzowi nie opłaca się utrzymać autobusów. Posłanka Matysiak: Na jakiej podstawie?

2021-09-29 18:22:44(ost. akt: 2021-09-29 18:07:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wraz z likwidacją połączeń PKS niektóre miejscowości z gminie Jeziorany zostały odcięte od świata. W tej sprawie interweniowała posłanka Paulina Matysiak. Efektem tych interwencji było częściowe przywrócenie autobusów na stare linie. Jednak wciąż jest kilka nieścisłości.
Sprawą odcięcia gminy Jeziorany od świata zajęliśmy się już na początku lipca. To wtedy skontaktowała się z nami czytelniczka z Derca (gm. Jeziorany), która zwróciła uwagę na poważny problem, z którym muszą się borykać mieszkańcy gminy.

— Na czas wakacji została zawieszona komunikacja. Z Krokowa i Derca nie mamy jak dojechać do Jezioran i Olsztyna. Żeby dostać się z Derca do Olsztyna, trzeba iść 3 kilometry do Frączek, a mieszkańcy Krokowa też muszą przejść 3 km, ale do Kostrzew. Derc podlega pod Jeziorany, więc tam wszyscy jeżdżą do lekarzy. Starsze panie z mojej miejscowości nie są w stanie pojawić się w przychodni, ponieważ nie mają jak dojechać ― relacjonowała mieszkanka Derca.

Po publikacji w "Gazecie Olsztyńskiej" do sprawy włączyła się Paulina Matysiak, posłanka Lewicy Razem, której zajmuje się m.in. wykluczeniem komunikacyjnym, które spotyka wielu mieszkańców mniejszych miejscowości w całej Polsce. Największym problemem w gminie Jeziorany była rezygnacja z usług państwowego przewoźnika PKS na rzecz prywatnych firm, które nie docierały do wielu mniejszych miejscowości.

Posłanka napisała do burmistrza:

Szanowny Panie Burmistrzu,

w odpowiedzi z dnia 31.08.2021 r., jakiej udzielił Pan drogą mailową na moją drugą interwencję, informuje Pan, że gmina Jeziorany podpisała porozumienie z Powiatem Olsztyńskim na utworzenie linii na trasie Jeziorany-Biskupiec oraz z gminą Dywit na trasę Dobre Miasto-Radostowo-Olsztyn. Ponadto w odpowiedzi pojawia się informacja, że po przeprowadzeniu przez pracownika urzędu analizy (wizji) gmina podjęła decyzję o
nieuruchamianiu komunikacji autobusowej na terenie gminy ze względu na małe zainteresowanie.

Chodzi tu o analizę, jaką parlamentarzystka dostała w ostatniej odpowiedzi na interpelację. Dariusz Radziszewski, podinspektor ds. drogownictwa, wodociągów i kanalizacji, powiedział, że gmina Jeziorany podpisała z Powiatem Olsztyńskim porozumienie o utworzenie linii na trasie Jeziorany-Biskupiec oraz Dobre Miasto-Radostwo-Olsztyn. Posłanka ma jednak kilka wątpliwości, dlatego zadała burmistrzowi dodatkowe pytania.

1. W jaki sposób została przeprowadzona analiza, która stała się podstawą do decyzji o nieuruchamianiu komunikacji autobusowej w gminie Jeziorany? Proszę o przedstawienie wyników tej analizy.

2. Proszę o udostępnienie kopii porozumienia podpisanego z powiatem olsztyńskim oraz z gminą Dywity.

3. Jak wyglądają rozkłady jazdy autobusów kursujących w ramach zawartych porozumień? Proszę o ich załączenie.

4. Od kiedy uruchomiono linie, o których mowa w odpowiedzi z 31.08.2021 r., i czy będą one uruchomione na stałe (także w wakacje)?

Do tematu wrócimy

kg


Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3076470 30 wrz 2021 08:14

    Wykluczenie komunikacyjne, to jak twierdzi jeden fachowiec z tego regionu znany problem miejscowych. A przede wszystkim stare samochody za 3 tys. zł ... Ludzie myślcie o swoim bezpieczeństwie !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz