8-letnia Kaja ze Szczytna ścięła włosy, bo chciała pomoc innym

2021-09-23 07:10:00(ost. akt: 2021-09-23 08:01:31)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

8-letnia Kaja ze Szczytna wspólnie z rodzicami podjęła ważną decyzję. Ścięła 60 cm włosów, które trafią do dzieci chorych na raka.
8-letnia Kaja Drozd ze Szczytna właśnie zmieniła fryzurę. 60 centymetrów pięknych blond włosów dziewczynki trafi do potrzebujących. Skąd pomysł na zaangażowanie się w akcje? Od samej zainteresowanej. Jak przyznaje mama dziewczynki, jej córka pewnego dnia zadecydowała, nie tylko o tym, że zetnie włosy, ale również o tym, że odda je dla fundacji.

— Trochę nas to zaskoczyło, ponieważ córka bardzo długo zapuszczała włosy. Zapytałam skąd ten pomysł, odpowiedziała, że z telewizji. Nie od razu wzięłam to do siebie — wyjaśnia mama Kai.

Po tym jak 8-latka podpatrzyła sposób na pomoc chorym dzieciom w telewizji i stwierdziła, że też by chciała. Na początku rodzice podchodzili trochę sceptycznie do pomysłu córki. Oboje bali się, że mogłaby żałować takiej decyzji, bo przecież tak łatwo nie dałoby się jej odwrócić.

— Na początku nie chciałam, żeby ścinała włosy. Tłumaczyłam jej, że ma takie piękne włosy i tak szybko ich znów nie zahoduje. Pierwszej córce jak ścinałam włosy, to był płacz — mówi mama dziewczynki.

I dodaje, śmiejąc się: Mój, nie córki. Ale całkowicie nie odpuściłam, pierwszy warkocz trzymamy na pamiątkę.

Takie długie włosy miła Kaja przed ścięciem
Fot. archiwum prywatne
Takie długie włosy miła Kaja przed ścięciem

Jednak Kaja była nie ugięta i pomimo początkowego niezadowolenia rodziców, nie zmieniła swojej decyzji. Dlatego wspólnie poszukali, gdzie mogliby je przekazać. Nie zdecydowali się na ścięcie włosów w domowych warunkach, bo jak podkreśla mama dziewczynki wolała, aby zrobił to ktoś bardziej doświadczony. Kobieta chciała mieć pewność, że włosy rzeczywiście mogą być wykorzystane, a nie zmarnowane.

— W wieku 5 lat córka miała włosy do kolan, wtedy je trochę podcięłyśmy. Teraz miała znacznie dłuższe, bo aż do połowy ud. Decyzję o ich ścięciu chyba bardziej my przeżywaliśmy niż ona. Na szczęcie zapadła miesiąc temu, więc mieliśmy czas z mężem, żeby się tym oswoić. Kaja od początku była bardzo dzielna i ani razu nie chciała wycofać się z realizacji swojego pomysłu — mówi mama dziewczynki.

8-letnia Kaja z fryzjerką Justyną Umińską chwilę po ścięciu włosów
Fot. archiwum prywatne
8-letnia Kaja z fryzjerką Justyną Umińską chwilę po ścięciu włosów

Pomaganie innym mała Kaja ze Szczytna ma we krwi, jej rodzice angażują się w akcje charytatywne i zbiórki na rzecz potrzebujących. Dziewczynka bardzo się ucieszyła, że po ścięciu włosów inne dzieci będą miały peruki. Mama z dumą podkreśla, że jej córeczka jest bardzo empatyczna i wrażliwa na krzywdę innych.

Najbardziej zaskoczeni byli w szkole


Dzień po ścięciu włosów Kaja, tak jak każdego dnia poszła do szkoły. Jej nowa fryzura wywołała niemałe zamieszanie wśród kolegów z klasy, w szczególności uczennic. Koleżanki ze smutkiem pytały, dlaczego ścięła włosy. Za każdym razem udzielając odpowiedzi Kaja z przekonaniem odpowiada "Bo oddałam je dla chorych dzieci na peruki".

— Jest bardzo zadowolona z siebie. Chociaż minęło zaledwie kilka dni to już namawia koleżanki i propaguje oddawanie swoich ściętych włosów innym — podsumowuje mama dzielnej 8-latki.

Fot. archiwum prywatne

Włosy, które chcemy oddać na perukę dla chorych na raka muszą być specjalnie przygotowane i mieć odpowiednią długość. Zazwyczaj jest to 25 centymetrów. Włosy muszą być bez odżywki. Każde pasmo powinno być zaplecione w warkocz i związane gumkami na obu końcach. Warkocze zawinięte np. w ręcznik kuchenny, wraz z oświadczeniem należy włożyć do koperty i wysłać.


Alicja Kowalczyk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewelina Obie #3075967 23 wrz 2021 09:27

    Brawo Kaja. Pamiętaj, że dobro wraca, życzę Ci tego z całego serducha. A do redakcji mała prośba. Podajecie adres, na który można wysyłać włosy, może więcej osób zdecyduje się na taki piękny gest.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3075955 23 wrz 2021 07:46

    Brawo Kaja

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz