POSZUKIWANIE PRACY W CZASIE PANDEMII

2021-09-21 09:41:00(ost. akt: 2021-09-21 09:41:07)

Autor zdjęcia: mat. partnera / Adobe Stock

Czas pandemii korona wirusa bardzo negatywnie wpłynął na rynek pracy. Mimo, iż wiele branż zostało zamkniętych lub musiało ograniczyć swoje funkcjonowanie, nadal są jednak firmy, które poszukują pracowników. Jednak nowa rzeczywistość na rynku pracy wymaga od nas otwartości i gotowości na zmiany. Jeszcze niedawno mówiło się o rynku pracownika, obecna sytuacja zmieniła to i tym bardziej koniecznie stało się lepsze przygotowanie przed rozpoczęciem poszukiwań pracy.

Od czego należy zacząć poszukiwanie pracy?


Na pewno trzeba zacząć od weryfikacji swojego CV. Należy uzupełnić je o dotychczasowe doświadczenia, szkolenia czy certyfikaty. Musimy lepiej przyjrzeć się swoim umiejętnościom i kompetencjom, które posiadamy. Jeżeli jesteśmy zdyscyplinowani, komunikatywni, a przede wszystkim potrafimy być elastyczni i otwarci wobec zachodzących zmian, napiszmy to wszystko w swoich dokumentach aplikacyjnych. One mogą odegrać istotną rolę podczas szukania pracy. Im więcej będzie powiązań w naszym doświadczeniu, wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach z nowym stanowiskiem, tym szybciej przekonamy przyszłego pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę.

„Warto dostosować swoje dokumenty do konkretnej oferty pracy. Jeśli aplikujemy np. na stanowisko analityczne, podkreślmy doświadczenie i umiejętności, które będzie kluczowe dla tej roli. Może to być m.in. znajomość programu Excel czy zadania z poprzedniej pracy potwierdzające dokładność lub umiejętność analitycznego myślenia. Takie podejście pozwoli rekruterom od razu dostrzec najsilniejsze strony kandydata/-tki, a także pokazuje profesjonalne i przemyślane podejście do poszukiwania pracy” dodaje Ludwika Suska, Talent Attraction Manager w Citi Solutions Center Poland.

Gdzie zacząć poszukiwania zatrudnienia?


Ze względu na konieczność zachowania dystansu społecznego, wiele firm przeniosło swoje rekrutacje do sieci. Dlatego warto szukać zatrudnienia na dedykowanych portalach o pracę o charakterze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Na wielu portalach społecznościowych znajdują się grupy poświęcone publikowaniu ogłoszeń o pracę. Są tam strony dedykowane zarówno pracodawcom poszukującym pracowników, ale również osobom chcącym podjąć zatrudnienie.
„Wiele ofert pracy możemy również znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych pracodawców. Dlatego, jeśli jesteśmy szczególnie zainteresowani pracą w konkretnej firmie, warto sprawdzić dostępne oferty na stronie pracodawcy lub na jego profilu w serwisie Linkedin.” – dodaje ekspert z Citi.

Warto nie zapominać o poszukiwaniu pracy bezpośrednio w Urzędach Pracy(Powiatowych, Miejskich, Wojewódzkich). Instytucje te mimo pandemii cały czas są otwarte i można tam zapoznać się z ofertami pracy z najbliższej okolicy zamieszczanymi przez pośredników lub bezpośrednio przez pracodawców. Poszukując pracy warto również skorzystać z pomocy, jaką oferują różnego typu instytucje i firmy, do których zadań należy pośrednictwo pracy, są to m.in. Agencje Pracy Tymczasowej, Biura Karier, OHP czy inne instytucje społeczne tj. stowarzyszenia.

Nie zapomnijmy również o budowaniu swojej sieci kontaktów. Networking ma dużą moc. Wiele ciekawych ofert pracy nie znajduje się na oficjalnych stronach z ogłoszeniami, ale właśnie w rekomendacjach znajomych. Jednak by taki sposób szukania pracy był skuteczny należy pamiętać o tym, żeby dokładnie wiedzieć czego szukamy.
„Jak odróżnić, która oferta będzie najlepiej dopasowana do umiejętności i doświadczenia? Warto prześledzić stronę pracodawcy lub jego profil w mediach społecznościowych. Często publikowane są tam krótkie opisy poszczególnych działów lub sylwetki pracowników, którzy opowiadają o swojej codziennej pracy. Pomoże to zrozumieć, z jakimi zadaniami wiąże się praca na danym stanowisku.” – dodaje Ludwika Suska.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułemWyobraź sobie sukces w lepszym miejscu".

Czas poszukiwań zatrudnieni warto również poświęcić na dokształcanie. Dotyczy to zarówno wiedzy na temat zmiany zawodu czy nabycia nowych kompetencji. Uczmy się, rozwijajmy tzw. twarde kompetencje np. znajomość Excela, czy innych programów dedykowanych danej branży, w której poszukujemy zatrudnienia. Wiele firm udostępnia darmowe programy do nauki.

Jaką rolę w tej sytuacji może odegrać doradca zawodowy, w czym może nam pomóc?


Obecna sytuacja na rynku pracy może być dla wielu osób bardzo trudna. Nie tylko ze względu na utratę pracy, ale również w przypadku przygotowania się do szukania zatrudnienia. I tu z pomocą może przyjść doradca zawodowy, który pomoże zweryfikować nie tylko nasze dokumenty aplikacyjne. Doradcy zawodowi dysponują dużym wachlarzem narzędzi, podczas których można sprawdzić swoje mocne strony czy kluczowe kompetencje. Dobrze napisane CV to dopiero początek drogi do zdobycia wymarzonej pracy. W walce o etat potrzebne są nie tylko odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne, ale również odpowiednia umiejętność prezentacji swojej kandydatury i wzbudzenie zainteresowania ze strony osoby rekrutującej. Wiele firm przeprowadza obecnie rozmowy rekrutacyjne on-line co jest bardziej stresujące niż standardowa rozmowa. Doradca zawodowy podpowie na co zwrócić uwagę, jak się zachować i jak odpowiadać na pytania rekrutera, by jak najlepiej wypaść na takiej rozmowie.

Anna Daniłowska
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Elblągu


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3077699 13 paź 2021 20:43

  Jaka pandemia?! Ludzie, gdzie, kiedy???!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3077627 13 paź 2021 13:10

  Dam pracę na umowę zlecenie. Szukam kogoś kto umie przyrządzać potrawy z kaszanki i chorizo, wie jak schłodzić hennessego, postawi ładną kapliczkę i umie prowadzić bentleya. Nie toleruję LPG więc zastrzegam możliwość oględzin odbytu. Zakaz chodzenia na tęczowo, tylko białoczerwone stroje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. SUSAN BENSON #3077569 13 paź 2021 01:39

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz