Pociąg przyjechał do Lubawy [VIDEO, ZDJĘCIA]

2021-09-20 12:58:17(ost. akt: 2021-09-20 13:04:15)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W minioną niedzielę, 19 września, miało miejsce ciekawe wydarzenie, przywołujące przede wszystkim wspomnienia czasów, gdy do Lubawy można było dojechać pociągiem.
Ta wyjątkowa atrakcja odbyła się w ramach programu Mazury 2021. Inicjatorami projektu są: Bartosz Brechelke i WMTMK, a organizatorem Turystyka Kolejowa TurKol.pl. Dzięki sympatykom kolei, linia kolejowa 252 na moment ożyła.


Pociąg, który przyjechał to MR/MRD produkowany od 1978 do 1985 w Niemieckich zakładach Wagonnfabrik Uerdingen. W Polsce występuje od niedawna bo od 2008 u przewoźnika ARRIVA. Przejazd tzw. "Mrówą" jest naprawdę komfortowy ze względu na brak przedziałów i wygodne siedzenia.

I właśnie taka "Mrówa" wyjechała w niedzielny poranek z dworca PKP Iława Główna. Pociąg zatrzymał się na stacji w Zajączkowie, zabrał pasażerów i ruszył w drogę do Lubawy. Podczas postoju, była okazja zajrzeć do środka, zrobić kilka zdjęć i powspominać.

W drodze powrotnej pociąg także zatrzymał się Zajączkowie, wysiedli pasażerowie, semafor dał zielone światło i tak zakończyła się krótka, ale emocjonująca wizyta pociągu na linii kolejowej 252.


W 2020 roku w ramach turystki kolejowej, na trasie Zajączkowo - Lubawa także pojawił się pociąg. Skład był ciągnięty historyczną lokomotywą spalinową, prowadził komfortowe wagony pierwszej klasy z lat 70-tych, zabytkowe wagony trzeciej klasy z lat 40-tych a także kultowy już wagon WARS.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl