Mieszkańcy SM "Jaroty" organizują kolejny protest. Chcą wiedzieć, ile wydają na utrzymanie zarządu

2021-09-07 20:15:25(ost. akt: 2021-09-07 17:45:41)
3 sierpnia mieszkańcy protestowali przed siedzibą Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty"

3 sierpnia mieszkańcy protestowali przed siedzibą Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty"

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy SM "Jaroty" chcą zorganizować walne zgromadzenie i odwołać zarząd spółdzielni. Kolejny protest jest planowany na najbliższy poniedziałek (13 września). Lokatorzy chcą się dowiedzieć, ile zarabiają członkowie zarządu.
Przypomnijmy, mieszkańcy SM "Jaroty" ponad miesiąc temu zorganizowali protest przeciwko podwyżkom rachunków w spółdzielni. Chcąc zwrócić uwagę osób decyzyjnych na swoje problemy, 3 sierpnia protestowali przed siedzibą spółdzielni "Jaroty". Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie, podpisywali się pod listą poparcia postulatów ich przedstawicieli, którą zamierzali przedstawić prezesowi spółdzielni.

Lista trafiła do prezesa, jednak Roman Przedwojski wyjaśnił, że wysokość rachunków za wodę nie leży po stronie spółdzielni, a on jest jedynie pośrednikiem przekazującym te informacje mieszkańcom.

Protestujący przywołali wtedy inne problemy, które — ich zdaniem — leżą już po stronie spółdzielni. Wśród najczęściej powtarzanych znalazły się nieustanne podwyżki czynszu i opłat, nieregularne wywożenie śmieci, niedokładne sprzątanie klatek schodowych, brak większych remontów w blokach mimo regularnie płaconej składki remontowej, zamknięty Klub Kultury "Na górce" mimo regularnie opłacanych składek na kulturę. To tylko część zarzutów pod adresem zarządu.

Kilka dni później prezes Przedwojski zorganizował konferencję prasową, na której poinformował, że skierował do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marzenę Olchowy, przedstawicielkę mieszkańców.

Do sprawy włączyli się senator Lidia Staroń i Łukasz Michnik, koordynator społecznego RPO na Warmii i Mazurach. Prezes krytycznie odnosił się do ich działalności. Otwarcie przyznał, że nie pochwala metod Lidii Staroń i nie uważa jej za autorytet w kwestiach spółdzielczych. Na dowód swoich racji przywołał sprawę SM "Pojezierze", w której senator Staroń brała udział. Prezes sugerował, że Marzena Olchowy, przedstawicielka mieszkańców, ma aspiracje na zajęcie jego miejsca, w czym senator Staroń może jej pomóc.

O Łukaszu Michniku prezes mówił, że: — Tam pojawił się jeszcze taki młody, próżny człowiek Łukasz Michnik. 35-letni facet ustawiał się do zdjęć jak dziewczyna na wydaniu..

11 sierpnia Marzena Olchowy wysłała kolejne pismo do zarządu spółdzielni. Domagała się w nim ujawnienia zarobków prezesa Romana Przedwojskiego i jego współpracowników. Na odpowiedź czekała trzy tygodnie.

Otrzymała krótką odpowiedź od pełnomocnika zarządu, który stwierdził, że... nie udzieli jej takich informacji, bo nie jest członkinią spółdzielni.

Mieszkańcy mają dość wymijających odpowiedzi. Dlatego po raz kolejny organizują przed siedzibą spółdzielni protest. Tym razem chcą się dowiedzieć, ile zarabiają członkowie zarządu.


— Spacer ma na celu pokazanie, że my, członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty", chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się, a w szczególności domagamy transparentności, dostępu do dokumentów dotyczących wynagrodzeń prezesa, zarządu i rady nadzorczej, a także kadry kierowniczej w administracji, podawanie do publicznej wiadomości podwyżek prezesa, zarządu i kadry kierowniczej. Jawne i przejrzyste stawki zawarte w opłatach czynszowych. Plany remontów powinny podlegać sensownej konsultacji, np. przez e-usługi. W kwestii e-usług dostęp nadany wszystkim zameldowanym w zasobach SM "Jaroty". Zmiany spółdzielczych rad osiedli na samorządy nieruchomości. Dążymy do otworzenia na e-usługach elektronicznego forum dla zalogowanych członków. A najważniejszym punktem są opłaty w zawiadomieniach i rachunkach rozpisywane wedle istotnych kosztów — mówi Marzena Olchowy.

Zapytaliśmy prezesa SM "Jaroty" Romana Przedwojskiego o to, czy spółdzielnia w sposób jasny i klarowny udostępnia mieszkańcom informacje o wysokości zarobków zarządu. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź.

— Odpowiadając w imieniu zarządu SM "Jaroty" w Olsztynie, uprzejmie informuję, że każdy członek naszej Spółdzielni, na podstawie art. 8 (1) ust. 3 ust. O spółdzielniach mieszkaniowych, ma prawo do zapoznania się z treścią uchwały Rady Nadzorczej w sprawie wysokości wynagrodzeń członków zarządu.
Jawność płac pracowników zależy od ich indywidualnej zgody (art. 11(1) KP). Wobec powyższego uzasadnienie protestu jest nietrafne, a dodatkowo jest tylko pretekstem do walki ze swoją Spółdzielnią w celu zrealizowania cudzych potrzeb — napisał w odpowiedzi prezes Roman Przedwojski (pisowania oryginalna — red.).

Relacja z przebieg protestów będzie dostępna na gazetaolsztynska.pl

Karol GroszKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lechosław #3074836 8 wrz 2021 13:50

  G0 rzetelna jak zawsze... Może wytłumaczy czytelnikom jakim osoba cudem nie będąca członkiem spółdzielni staje na czele protestu domagając się ujawnienia zarobków zarządu spóldzielni? Zarobki prezesów są oczywiście jest bardzo ciekawe i fascynujące dla czytelników, tak samo jak to ile ta pani zarobiła na nielegalnym wynajmie nieswojego lokalu i w ogóle jakie ma dochody, zasiłki itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. nieborak #3074824 8 wrz 2021 11:36

   Czyli już nie chodzi o podwyżki, tylko o to, ile zarabia zarząd i dlaczego tak dużo. Szkoda, bo byłem w tej grupie, chciałem też się dowiedzieć o podwyżkach, ale już strategia, w którą brnie p. Marzena, całkowicie została zatracona z początkowymi ideałami. Niestety, ale p. Marzena wie, że nie ma racji i teraz brnie w ślepy zaułek.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bob #3074816 8 wrz 2021 11:14

    Panie Janie, zmiana obsady moze zrobic lepiej, napewno wyjda "trupy z szafy", natomiast natychmiast konieczne zmiany w oplacaniu prezesow i zarzadu , koniecznie Ci ludzie czuja sie przyspawani do stolkow, zmiejszenie poborow szefostwa bo jak domniemam pewnie sa niebotycznie prawdopodobnie ok 50 tys. pln miesiecznie, dlatego prezesi SM pracuja do smierci , a pozniej przekazywany jest stolek rodzinie, to tak ,

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. AtoJa #3074815 8 wrz 2021 11:12

     Zbulwersowany podłym, chamskim wystąpieniem pana prezesa, trzymam kciuki za rozwalenie tej betonowej spółdzielczej mafii. Spółdzielcy zdecydowanie powinni mieć większe prawo do wglądu w zarobki prezesów. Zwłaszcza po tym jak to pan prezes zatrudnił na koszt spółdzielców urzędniczego emeryta na trzeciego wice. Przez ponad czterdzieści lat istnienia spółdzielni wystarczyło dwóch wice, a teraz jak koleś urzędnik przeszedł na emeryturę , pewnie jak to jest w przypadku urzędników zbyt niską do jego potrzeb, to czemuż koleś nie pomoże kolesiowi i nie da mu stołka od nic nierobienia, ale za dużą kasę.Wszak to nie jego kasa, a głupich spóldzielców, których można wodzić za nos. Bo cóż prezesom może zrobić gromada starych ludzi.Widzieliśmy przecież jakich chamskich sposobów chwyta się ten pan, żeby zdyskredytować ludzi którzy tylko domagają się swojego prawa do wiedzy jak to prezesi wydają ich pieniądze. Trzymam kciuki bo wiem jak wzburzeni są mieszkańcy spóldzielni Jaroty.

     odpowiedz na ten komentarz

    2. Jan #3074812 8 wrz 2021 10:37

     Wygląda na to, że pewna grupa pod przewodnictwem Pani Marzeny O. Jest zainteresowana przejęciem stołków zarządu. Nie było żadnych 5 podwyżek ze strony spółdzielni. Wszystkim, którzy dali się w to wmanewrować polecam sprawdzić kto ustala ceny wody, śmieci, gazu, energii elektrycznej, z których to wzięły się podwyżki. Na pewno nie jest to prezes spółdzielni. Zapewniam też was, że Marzena O. razem z kolegami będąc w zarządzie nie sprawi, że ceny te spadną. A może powinniście protestować przed wodociągami przeciwko cenom wody, urzędem miasta przeciwko cenom śmieci itd. Tak na prawdę wszyscy wy którzy głosowaliście na PIS jesteście winni szalejącej inflacji i podwyżkom wszystkiego w Polsce. Dopóki nie zrozumiecie jak działa gospodarka, w kraju będą wzrastały ceny. Protestując przed spółdzielnią dajecie dowód temu, że nie macie pojęcia o tym kto i za co ustala ceny. Marzena O. natomiast nigdy nie pokazała i nie pokaże swojego rozliczenia czynszu, bo prawda wyszła by na jaw, że spółdzielnia podwyższyła opłaty zależne o 12 zł i cały plan spaliłby na panewce. Tu nie chodzi o żadne podwyżki tylko kilka osób chciałoby zasiadać w zarządzie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (7)