Niezawisłość sędziów w Polsce: będą kary?

2021-09-07 14:27:04(ost. akt: 2021-09-07 14:34:47)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Komisja Europejska podjęła dzisiaj dwie odrębne decyzje – obie oparte na orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości i obie dotyczące działań władz polskich, które nadal zakłócają funkcjonowanie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości.
1. Komisja postanowiła zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Polskę kar pieniężnych w celu zapewnienia wykonania postanowienia Trybunału w sprawie środków tymczasowych, które zostało wydane na podst. art. 279 TFUE (postanowienie z dnia 14 lipca 2021 r.). Postanowienie dotyczyło funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego oraz niestosowania kolejnych norm prawa krajowego mających wpływ na niezawisłość sędziów. Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie dziennej okresowej kary pieniężnej na Polskę, dopóki środki nałożone postanowieniem Trybunału nie zostaną w pełni zastosowane.

2. Komisja podjęła również decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia na mocy art. 260 ust. 2 TFUE w związku z niezastosowaniem środków niezbędnych do pełnego wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości (z dnia 15 lipca 2021 r.), w którym uznano, że polskie przepisy dotyczące systemu środków dyscyplinarnych stosowanych wobec sędziów są niezgodne z prawem UE.

— Systemy wymiaru sprawiedliwości w całej Unii Europejskiej muszą być niezależne i sprawiedliwe. Prawa obywateli UE muszą być chronione w taki sam sposób, niezależnie od miejsca zamieszkania w Unii — stwierdziła Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

— Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości muszą być przestrzegane w całej UE. Jest to warunek konieczny do zbudowania i utrzymania niezbędnego wzajemnego zaufania zarówno między państwami członkowskimi, jak i obywatelami. Niedawne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące niezawisłości sędziów w Polsce nie zostały w pełni wykonane w Polsce...Dzisiaj podejmujemy dalsze kroki, aby zaradzić tej sytuacji, i jesteśmy gotowi współpracować z polskimi władzami w celu znalezienia rozwiązań — zauważyła wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová

Komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders dodał: „Od zawsze podkreślam, ze Komisja nie zawaha się wprowadzić wszelkich koniecznych środków, aby zapewnić pełne stosowanie prawa UE.Zgodnie z art. 260 ust. 1 TFUE, jeśli Trybunał Sprawiedliwości stwierdza, że państwo członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatu, państwo to jest zobowiązane wprowadzić środki, które zapewnią wykonanie wyroku Trybunału.

Autor cytatu:

źródło:
Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3074772 7 wrz 2021 18:42

    Pożaliła się ruda małpa z wermachtu,Wielka niesprawiedliwość się dzieje Wolińskiej Humerowi Stefciowi Michnikowi tacy dobrzy są.Tylko tysiące grobów Ak górników Księży (np:Popiełuszka] studentów {Pyjasa}, Bartuszka z Olsztyna zamordowanych przez bandy UBeckie i SBeckie.Pijaków,amatorów pebdrive czy "roztargnionego" złodzieja 50 zł.Nie można przecież ocenić.Zomowcom i SBekom przywrócić emerytury za pałowanie i zabójstwa Polaków. Likwidacja IPN CBS TVP. .Wspaniały program PO wskiej ośmiornicy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary dziad #3074750 7 wrz 2021 14:44

    Krótko i na temat: wina Tuska i LGBT.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz