Napięta sytuacja w gminie Grunwald. Mieszkańcy boją się iść na referendum

2021-09-02 15:18:53(ost. akt: 2021-09-02 20:00:48)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

W niedzielę 5 września mieszkańcy gminy Grunwald zadecydują, czy Adam Szczepkowski będzie dalej pełnił funkcję wójta. Lokalni działacze referendalni obawiają się jednak działań skrajnie prawicowej organizacji, która otwarcie popiera obecnego wójta.
Część mieszkańców gminy Grunwald powiedziała: "Dość" i chce odwołać wójta. Gmina zyskała złą sławę po tym, jak wójt Adam Szczepkowski wysłał do premiera list, w którym chciał wykazać niekompetencję radnych, pisząc m.in. o orientacji seksualnej ich córek. Oprócz homofobicznych treści wójt pisał też o rzekomych układach i chorobie psychicznej przewodniczącej rady gminy. I zamiast ze sławną bitwą, gmina zaczęła być kojarzona z homofobią i donosami.

Mieszkańcy nie chcą jednak być tak postrzegani. Dlatego zebrali wymaganą prawem liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum. Jego inicjatorzy musieli mieć ich co najmniej 420, zebrali 960. Podpisy nie budziły wątpliwości, więc komisarz wyborczy wyznaczył termin głosowania na 5 września. Żeby referendum było skuteczne, musi wziąć w nim udział 1400 uprawnionych do głosowania osób. Zwykła większość zadecyduje, czy wójt zostanie na stanowisku.

W sobotę w Grunwaldzie — przypomnijmy — odbyło się zebranie zwolenników skrajnie prawicowych teorii głoszonych przez Wojciecha Olszańskiego. Przywódca grupy jest panslawistycznym celebrytą internetowym, który ze swoimi teoriami spiskowymi i nacjonalistycznymi hasłami dociera do swoich odbiorców.

Poparcie dla wójta gminy Grunwald demonstruje w internecie. — Dlaczego go popieramy? To jest wójt gminy Grunwald — pan Adam Szczepkowski. Wójt, który toczy wojny z Radą Gminy i któremu grozi referendum. 5 września ma się odbyć referendum w sprawie [jego] odwołania. Jeśli go odwołacie to wystawiacie się na straszny los. Zrobicie z Grunwaldu naprawdę pole bitwy — mówił podczas transmisji live. — Patologia homoseksualna chce przejąć gminę Grunwald. Taka jest zimna prawda, oni się zmówili na podłożu patologicznym — mówił Olszański.

Podczas audycji padły homofobiczne hasła. Prowadzący w wulgarny sposób obrażali lokalne działaczki, które są zaangażowane w działalność referendalną. — Chcecie uchodzić za gminę sześciokolorową, promującą pederację i zboczenia? — dodawał Marcin Osadowski.
— Zaraz na Grunwaldzie wystawią czwarty maszt i wywieszą sześciokolorową flagę. I wtedy Grunwald będzie polem bitwy, bo wtedy przyjedziemy my, z całej Polski i będziemy się nap********ć z radą gminy — mówił Wojciech Olszański.
— I z wami, adresy swoje podaliście — dodał Marcin Osadowski.

Mieszkańcy gminy są przerażeni. — Nie wiemy, co oni mogą zrobić. Rozmawiam z sąsiadami, ze znajomymi i rodziną. Z przerażeniem oglądamy to, co się dzieje w internecie. Ci ludzie są nieobliczalni — mówi nam jedna z mieszkanek.
— Jestem przerażona językiem tych ludzi. Nie wiem, co mam teraz robić. Mam wystąpić o ochronę osobistą, bo boję się wyjść na ulicę? Najgorsze jest to, że państwo nic nie robi, jest totalne przyzwolenie na ich działalność i takie zachowanie. Oni otwarcie poparli wójta, który jest homofobem. Uważam że czas i miejsce ich spotkania nie są przypadkowe — mówi radna Małgorzata Kamińska, która była obrażana przez Wojciecha Olszańskiego i Marcina Osadowskiego.
— Człowiek się boi. Sytuacja jest trudna. Nie chcemy tutaj żadnej wojny, żadnej zadymy, chcemy tylko spokojnie żyć. W przyjaznej dla nas gminie — mówi mieszkaniec gminy, prosząc o anonimowość.

Sytuacja w gminie Grunwald jest coraz bardziej napięta. Lokalni działacze przygotowują się do przeprowadzenia głosowania. W całej gminie trwa bitwa na transparenty pomiędzy zwolennikami wójta wywieszającymi czerwone banery i jego przeciwnikami, którzy używają zielonych transparentów. Niedawno doszło do podpalenia czerwonego transparentu. Poinformował nas o tym i dołączył zdjęcia nasz czytelnik.

Dzisiejszej nocy (z 1 na 2 września — red.) został podpalony baner w miejscowości Pacółtowo. Baner który nikomu nie przeszkadzał i stał na prywatnej posesji — czytamy w e-mailu do redakcji.Zdaniem ekspertów


O komentarz do wydarzeń w gminie Grunwald poprosiliśmy prof. Marka Sokołowskiego, socjologa z UWM.

prof. Marek Sokołowski— O komentarz do wydarzeń w gminie Grunwald poprosiliśmy prof. Marka Sokołowskiego, socjologa z UWM. — Nasuwa mi się tutaj pewna analogia historyczna do Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". Były zaangażowane w to środowiska nacjonalistów, jednak bardzo "faszyzujących". Niestety widzę po latach, że gmina Grunwald przyciąga takie osoby. Jest to pewna symbolika miejsca. Dzisiejsi pseudowojownicy o moralność chcą występować w roli rycerzy, jednak jako przeciwników stawiają sobie "ideologię gender i LGBT". Wybierają sobie dosyć słabych przeciwników, niech znajdą kogoś równego sobie — mówi socjolog. — Myślę, że w obliczu referendum poparcie takich środowisk może wójtowi tylko zaszkodzić. Jestem świadomy, że w Polsce jest grupa płaskoziemców, antyszczepionkowców itd. Należy tylko ubolewać nad tym, że tacy ludzie są wśród nas. Mam jednak nadzieję, że jest to tylko folklor polityczny, a takie ruchy nie będą znajdowały swoich zwolenników — podkreśla prof. Sokołowski.

I dodaje: — Zastraszanie, z którym mamy do czynienia, jest wykorzystaniem ich mechanizmu działania. Jest taki klasyczny dramat Bertolta Brechta, który przewidywał już narodziny faszyzmu — to "Kariera Artura Ui". Tytułowy bohater na początku przychodzi do ludzi i ich zastrasza, mówiąc, że będzie ochraniał ich sklepy i stragany warzywne. Tak to się zaczyna — od drobnych rzeczy. Mamy tutaj do czynienia z czymś, co w socjologii nazywa się "metaforą rozbitej szyby". Jak widzimy dom, to widzimy tylko jedną rozbitą szybę i nikt się tym nie przejmuje, a potem są wybijane kolejne szyby, potem wyniosą drzwi, a finalnie kamień na kamieniu nie zostanie, bo dom zostanie zniszczony. Nie pozwalajmy na to, bo jak damy się zastraszyć, to wówczas działania społeczne nie będą miały sensu.

Do wydarzeń grunwaldzkich odniosła się także Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości.

Agata Szerszeniewicz— Mam nadzieję, że wójt gminy Grunwald Adam Szczepkowski zapoznał się z wideo, w którym jest polityczne poparcie dla niego od pana Marcina Osadowskiego i pana Wojciecha Olszańskiego — mówi Agata Szerszeniewicz. — Mógł w nim usłyszeć fragment kontentu, czyli treści, na której swoją działalność prowadzą wymienieni panowie. Takie są konsekwencje narracji pełnej nienawiści, w której również wójt bierze udział. Wielu osobom może się wydawać, że pan Szczepkowski nie ma wpływu na to, kto go popiera, ale tak nie jest. Ja bym nigdy nie uzyskała takiego poparcia, a jeśli tak, to bym się od niego publicznie odcięła. Nie oczekuję jednak tego od wójta, który po nagłośnieniu jego pism do rządu o radnych odwrócił całą sytuację i zrobił z siebie ofiarę. Obecne nastroje przed referendum wskazują, że jednak nią nie jest. Również wcześniej czy później konto tych twórców zostanie zablokowane (tak jak poprzednie), ale do tego czasu zyskają nowych widzów i co za tym idzie kolejne wpłaty finansowe — podkreśla Agata Szerszeniewicz.

Karol Grosz


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja. #3074426 3 wrz 2021 08:24

  Sytuacja jak w Niemczech hitlerowskich w latach trzydziestych XX wieku kiedy to ludzi terroryzowały bojówki hitlerjugend.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3074418 3 wrz 2021 07:20

  Słuchajcie, nie lecewarzcie mojego głosu. Uwarzam, że mam dużo ciekawego do powiedzenia. To że skończyłem tylko szejśc klas starej podstawówki nie oznacza, że nie warto mnie słuchać. Morze i mam orzeczone lekkie upośledzenie, ale jestem rzarliwym patryjotą, miłującym blizincih poalkiem - oczywiscie tylko zdrowych polskich blizinich a nie jakichś dewiantów co oglondają TVN.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3074409 2 wrz 2021 21:15

  Znowu znowu i znowu.Kolejna promocja dewiantów.Jak wójt normalny może jeszcze chodzi do kościoła i nie zamyka ośrodka zdrowia?To jak może być wójtem?Bo u Olsztynie bycie takim prezydentem jest nie do pomyślenia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz