Narodowe Czytanie 2021. Bibliotekarze z Olsztyna już trenują

2021-08-31 18:29:11(ost. akt: 2021-08-31 19:03:47)

Autor zdjęcia: Pixabay

W najbliższą sobotę (4 września) bibliotekarze w całym kraju spotkają się, aby w ramach Narodowego Czytania. W akcji wezmą również udział bibliotekarze z Olsztyna, którzy przedstawią własną twórczą interpretację tekstu „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Dramat w trzech aktach – zwany tragifarsą kołtuńską – należy do kanonu literatury polskiej. Gabriela Zapolska po mistrzowsku i z niezwykłym wyczuciem języka piętnuje drobnomieszczańską mentalność, pozostawiając czytelnika z silną refleksją społeczną oraz przesłaniem moralnym. Sztuka wciąż zachwyca i jest źródłem inspiracji dla artystów. Była wielokrotnie wystawiana, często w doskonałej obsadzie aktorskiej — czytamy na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.


*Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
*źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Narodowe Czytanie odbędzie się 4 września na Scenie Staromiejskiej w godz. 12.00 – 14.00.

źródło: MBP w Olsztynie