Balcerowicz pokłócił się w Olsztynie z młodzieżą. Grucela: To raczej Campus Polska Przeszłości

2021-08-31 17:10:22(ost. akt: 2021-08-31 15:22:11)

Autor zdjęcia: Janusz Jaskółka/YT zrzut ekranu

Jednym z głównych wydarzeń poniedziałkowego (30 sierpnia) Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie było spotkanie z profesorem Leszkiem Balcerowiczem. Polityk wszedł z młodzieżą w ostrą wymianę zdań na temat wpływu człowieka na ocieplenie klimatu. Dziś występ Balcerowicza jest jednym z głównych tematów rozmów.
Znany ekonomista mówił m.in. o gospodarce rynkowej, krytykował również własność państwową w gospodarce i socjalizm, który — jak podkreślał — zawsze prowadzi do upadku gospodarki. Twórca reform, które wprowadziły Polskę w gospodarkę kapitalistyczną, mówił o kupowaniu poparcia i wykorzystywaniu narzędzi państwowych we własnych celach.

— Po pierwsze jest to przekupywanie tych, których poparcie można kupić. To przekupywanie robi się dwojak, z budżetu oraz przekupywanie posadami — mówił Balcerowicz podczas spotkania. — Drugą cechą autorytarnej transformacji jest ogłupianie, poprzez agresywną propagandę. Do tego potrzebna jest władza nad mediami.

Tym samym prof. Balcerowicz odniósł się do dziennikarzy TVP, których zamierza postawić pod pręgierzem, czyli pokazać ich wizerunki, imiona, nazwiska i zrobić konkurs na "najbardziej haniebne wystąpienie".

Po wykładzie prof. Leszka Balcerowicza w internecie zawrzało. Internauci krytykowali organizatorów Campusu za zaproszenie Balcerowicza, a samo wystąpienie jest najgorzej ocenianym elementem całego wydarzenia.


Zapytaliśmy olsztyńskich działaczy, co sądzą o wystąpieniu prof. Balcerowicza podczas Campusu Polska Przyszłości.


— Dyskusja bez wątpienia była ciekawa. Pan profesor ma taki temperament, że lubi dyskutować na temat swoich poglądów. Uważam jednak, że jakość dyskusji była na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy byli zadowoleni ze spotkania — komentuje Łukasz Łukaszewski, olsztyński radny.

— Po obejrzeniu wczorajszej relacji z Campusu Polska Przyszłości myślę, że należałoby jednak zmienić jego nazwę na Polska Przeszłości. Na jednym z głównym paneli prof. Balcerowicz proponował bezrefleksyjny powrót do czasów jego reform, gdy bezrobocie było kilkunastoprocentowe, a inflacja szalała. Absurdalnie brzmiały odpowiedzi mówiące, że „nierówności dochodowe to lewicowy hejt”. Raził upór w sprawie przyznania, że globalne ocieplenie to fakt, a człowiek ma na nie wpływ. Jak dołożymy do tego postulaty innego panelisty — prof. Grodzkiego — mówiącego, że musimy likwidować i prywatyzować szpitale, to można powiedzieć, że Trzaskowski zorganizował spotkanie, na którym promowana jest kolejna, ale tym razem obszerniejsza terapia szokowa z 89 r., z szeroką skalą prywatyzacji usług i przerzucania kosztów ma obywateli. To nie moja bajka — komentuje Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem.

Zdaniem ekspertów:


— Każdy autorytet bez wątpienia zasługuje na szacunek. Jednak trendy się zmieniają, a niektóre postaci, które uchodziły za kultowe lub ważne, z czasem popadają w niepamięć. Paradoksalnie, do popularności prof. Balcerowaicza przyczyniał się Andrzej Lepper ze słynną frazą: "Balcerowicz musi odejść". Ja się trochę nie dziwię, że niektóre pomysły profesora mogą być nie z tej epoki, bo jego pomysły ekonomiczne były wprowadzane w innej epoce. Dzisiaj ekonomia rozwija się w inny sposób, mamy nowe trendy, wracają rzeczy związane z ubóstwem energetycznym. Młodzi ludzie są wyczuleni na kwestie ekologii, globalizacji i starcia różnych sił z sobą. Myślę, że kiedy pan profesor lansował swoje pomysły, to nikt nie znał pojęcia kryptowalut i wielu innych rzeczy. Nie dziwię się, że doszło do pewnej konfrontacji czy starcia. Ludzie w wieku 18-35 lat myślą w nieco innych kategoriach — zauważa profesor Marek Sokołowski, socjolog z UWM.

— Moim zdaniem prof. Leszek Balcerowicz nie jest ikoną dla młodzieży w takim stopniu jak dla pokolenia osób 40+ czy 50+. Niektórzy twierdzą, że bez jego reform Polsce nie udałoby się osiągnąć takiego poziomu gospodarczego. Młodzi mają ten przywilej, że mogą oceniać te reformy z pewnym dystansem i widocznymi skutkami. Ci, którzy wpierali Balcerowicza na początku lat 90., nie mogli przewidzieć niektórych negatywnych skutków jego reform — mówi prof. Jacek Poniedziałek, socjolog z UMK.

Karol Grosz
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3074354 2 wrz 2021 13:13

  Informuję czytelników tego forum o swojej chorobie. Jak nie wezmę leków to zamieniam się w ruskiego trola, klasycznego bezmózgowca, który w sposób wulgarny powtórzy każdą brednię z TVP Info. Prawdziwy Polak tak nie robi, ale je jestem chory. Wybaczcie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark . #3074244 1 wrz 2021 13:21

  Informuję czytelników tego forum o podszywaniu się pod mój nick Paul Mark. Osobnika np:"normalny prawicowy" zamieszczającego nieuprawnione moim podpisem wpisy.Jest to przedstawiciel PO wskiej ośmiornicy.Gloryfikujący antypolskie działania PO pozytywnie opiniujący Grzymowicza i jego afirmacje LGBT.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3074245 1 wrz 2021 13:21

  Informuję czytelników tego forum o podszywaniu się pod mój nick Paul Mark. Osobnika np:"normalny prawicowy" zamieszczającego nieuprawnione moim podpisem wpisy.Jest to przedstawiciel PO wskiej ośmiornicy.Gloryfikujący antypolskie działania PO pozytywnie opiniujący Grzymowicza i jego afirmacje LGBT.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stary dziad #3074197 1 wrz 2021 08:09

  Przepraszam za wczorajsze wpisy. Wiadomo, urodziny szwagra były, trochę za dużo wypite było i potem poszło samo...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. a1410 #3074185 31 sie 2021 22:00

  Najlepszym podsumowaniem całego wydarzenia jest niewiedza głównego organizatora co do tego, gdzie organizował campus. To najlepiej pokazuje oderwanie od rzeczywistości tego towarzystwa...

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)