Prof. Leszek Balcerowicz wdał się w spór na Campus Polska Przyszłości w Olsztynie [VIDEO]

2021-08-31 08:44:01(ost. akt: 2021-08-31 09:50:26)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Leszek Balcerowicz był gościem Campusu Polska Przyszłości, który odbywa się w Olsztynie. Wdał się w spór z młodzieżą na temat ocieplenia klimatu. Poszło o wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.
Prof. Leszek Balcerowicz został zaproszony na Campus Polska Przyszłości, które odbywa się w Kortowie. Ekonomista mówił m.in. o gospodarce rynkowej. Krytykował również własność państwową w gospodarce i socjalizm, który — jak podkreślał — zawsze prowadzi do upadku gospodarki. Stwierdził, że w Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem, które można nazwać autorytarną transformacją. Zauważył, że ma ona kilka cech.

— Po pierwsze jest to przekupywanie tych, których poparcie można kupić. To przekupywanie robi się dwojak, z budżetu oraz przekupywanie posadami — mówił Balcerowicz podczas spotkania. — Drugą cechą autorytarnej transformacji jest ogłupianie, poprzez agresywną propagandę. Do tego potrzebna jest władza nad mediami.

Ekonomista zwrócił też uwagę na trzecią cechę — podkreślił, że instrumentem jest wykorzystywanie aparatu państwowego do własnych politycznych celów.

Podczas Campus Polska Przyszłości uczestnicy spotkań zadają pytania prelegentom. W tym przypadku najwięcej emocji wywołała sprawa kryzysu klimatycznego. Jeden z uczestników przywołał raport Fundacji FOR z 2013 roku, którego autor kwestionował wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Balcerowicz stwierdził, że nie zawsze zgadza się z treścią takich raportów, ale jeżeli coś jest podparte solidnym warsztatem naukowym, nie widzi powodu, by tego nie publikować. Inaczej mielibyśmy do czynienia z cenzurą. Zauważył, że raport ten nie twierdził, że człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu, tylko kwestionował stopień tego wpływu.


Wtedy na widowni zawrzało. Młodzi ludzie twierdzili, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu bezdyskusyjnie. I że potrzebne są szybkie i masowe redukcje emisji. — W tym kontekście stanowisko FOR i pana jest po prostu błędne —mówił jeden z uczestników. Otrzymał za to brawa.

— Przyznam, że jest to dla mnie niezrozumiałe, że jest pan gotów bronić prawa osób, które negują wpływ człowieka na zmiany klimatu, a które aktywnie dążą do tego, żebyśmy jako gatunek wyginęli, a jednocześnie każda wzmiankę delikatnie krytyczną, dotyczącą sposobu przeprowadzenia transformacji nazywa pan wyzwiskami — dodał inny uczestnik spotkania.

Balcerowicz nazwał te komentarze demagogią.
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3074203 1 wrz 2021 08:26

  Przepraszam za wcześniejsze wpisy. Leki mi się skończyły. Przy okazji macie parę groszy na jakieś winko z rana?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3074146 31 sie 2021 16:46

  Moje pytanie o kasę na ten cyrk nieaktualne.Juz wiem, kto ją dał , to fundacje niemieckie.Brawo sprzedawczyki .Następny campus zorganizuje i opłaci Putin

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3074145 31 sie 2021 15:37

  To wogóle bardzo dziwne jest.Trzaskowski organizuje jakis Campus w Olsztynie , nie wiadomo za czyje pieniądze.Przecież Trzaskowski to nawet pierwszym sekretarzem PO nie był i nie jest .Czemu Budka ( były pierwszy sekretarz PO) lub Tusk ( obecny I sekretarz PO z własnego nadania) nie organizowali tego cyrku, tylko prezydent Warszawy? A moze to bogate miasto Warszawa dało kasę , bo chyba nie biedny Olsztyn, czy też państwowa uczelnie ? Chyba jest gdzieś podane żródło kasy? Pytam powaznie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3074142 31 sie 2021 15:15

  Dobrze by było poznać oficjalne zródła sfinansowania tego cyrku. Bo jak ludzie gadają to kasa przyszła od naszego sąsiada z zachodu

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja. #3074119 31 sie 2021 13:15

  No i po co wdał się w dyskusję o klimacie? To nie jego specjalność! Mógł zrobić unik. W temacie ekonomii jest autorytetem i ma ogromną wiedzę i w tym by się nie dał zagiąć...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)