We wrześniu w Lidzbarku Warmińskim porozmawiamy o zdrowym życiu

2021-08-19 12:00:00(ost. akt: 2021-08-31 09:35:12)
Lidzbark Warmiński. Tuż obok tężni znajduje się duży plac zabaw dla dzieci.

Lidzbark Warmiński. Tuż obok tężni znajduje się duży plac zabaw dla dzieci.

Autor zdjęcia: Michał Misztal

Już 3 września spotykamy się w Lidzbarku Warmińskim na konferencji „Zdrowe życie”. O słowo wstępu na temat zdrowego życia, jako inteligentnej specjalizacji poprosiliśmy członków Komitetu Honorowego konferencji z naszego powiatu.
Nie jest przypadkiem, że konferencja "Zdrowe życie" odbędzie się właśnie w Lidzbarku Warmińskim. To nasze miasto za chwilę zostanie uzdrowiskiem i znane jest już z tego, że można w nim zdrowo żyć. Już dzisiaj powstająca infrastruktura uzdrowiskowa przyciąga turystów z całego kraju, a nawet spoza jego granic.

Przypomnijmy

Dobiegła końca budowa tężni solankowej będącej ważnym krokiem w stronę uzyskania przez Lidzbark Warmiński statusu uzdrowiska. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 24 czerwca, a już rozpoczynają się prace przy budowie pawilonu zdrowia.

Lidzbarska tężnia ma długość blisko 100 metrów, wysokość 6 metrów, a kształtem przypomina ślimaka. Zbudowana jest z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. U dołu znajduje się basen z wodą solankową, a w górnej części ogólnodostępny taras widokowy. Inwestycja objęła także budowę największego w mieście placu zabaw dla dzieci, budowę promenad, parkingu, toalet, drogi dojazdowej, solarnej ławki do ładowania urządzeń mobilnych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.

To jedna z największych inwestycji w regionie, która ukierunkowana jest na jeden cel – aby Lidzbark Warmiński stał się ponownie miastem uzdrowiskowym.

Wykonawcą była lokalna firma Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa Pyzak. Ta sama firma wygrała przetarg na kolejny, II etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej, czyli na budowę pawilonu zdrowia, „żabiego stawu”, promenady oraz placu do pump tracku. Podpisanie umowy miało miejsce 20 lipca, a już tydzień później Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oficjalnie przekazał teren wykonawcy.

„Pawilon zdrowia” zwiększy liczbę wykonywanych zabiegów zdrowotnych. Wyposażony będzie w sprzęt i urządzenia diagnostyczno – rehabilitacyjne wspomagające proces zabiegów kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii. Promenady obejmą ścieżki terapii pieszej i ruchowej wraz z parkingami i drogami dojazdowymi. Powstanie także tzw. promenada leśna i układ kinezyterapii aktywnej – rowerowy tor wysiłkowy. Przebudowany będzie system odwodnienia wraz z odtworzeniem tzw. żabiego stawu, gdzie zbudowane będą drewniane ścieżki spacerowe wokół zbiornika. II etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej to także obiekty małej architektury, czyli ławki, kosze na odpady i infokiosk. Zakończenie prac planowane jest w grudniu 2022 roku.

Całkowity koszt dwóch etapów wyniesie ponad 33 mln złotych, z czego ponad 21 mln to środki pozyskane z RPO WiM 2014-2020.

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego: – Nasze starania, aby Lidzbark Warmiński był uzdrowiskiem, biegną wielotorowo. Remontujemy ulice, szykujemy się do uruchomienia pierwszej w historii miasta komunikacji miejskiej, budujemy obiekty uzdrowiskowe i rekreacyjne i kłaniamy się w stronę przedsiębiorców. Miasto ma ogromny potencjał, dlatego przygotowujemy atrakcyjne działki dla inwestorów, którzy będą chcieli tu zainwestować swój kapitał i wspólnie budować siłę naszego miasta.

Jan Harhaj, starosta powiatu lidzbarskiego Jan Harhaj, starosta Powiatu Lidzbarskiego: Podstawowym założeniem rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu lidzbarskiego jest odwołanie się do naturalnych zasobów przyrody oraz kultywowanie dobrych tradycji, sprzyjających zdrowemu i bezpiecznemu życiu mieszkańców i przebywających gości. Skład chemiczny wody termalnej dał początek utworzenia Term Warmińskich, ale też stał się podwaliną do realizacji obiektów zdrojowych, warunkujących powstanie sanatorium i obiektów rehabilitacyjnych w najbliższym okresie. Wody, lasy, jeziora, gospodarstwa agroturystyczne, ekologiczne oraz obiekty hotelowe wyższej kategorii dają podstawę do zwiększonej aktywności w dziedzinie turystyki zdrowotnej. Specyficzny mikroklimat i jego uroki dało się już zauważyć w okresie międzywojennym, kiedy to można było tutaj wypoczywać, między innymi w obiektach „Zacisza”. Reasumując, wracamy do tradycji zdrojowej i chcemy ją tworzyć na najwyższym poziomie, ujmując w planach rozwojowych inwestycje mające duży wpływ na poprawę sił witalnych.

Fabian Andrukajtis, wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, wójt gm. Lidzbark Warmiński: Warmia, a więc i Gmina Lidzbark Warmiński, to kraina słynąca nie tylko z piękna otaczającej nas przyrody, ale i takich bogactw, jak czyste powietrze, czy wody termalne, które z powodzeniem są wykorzystywane w pobliskich Termach Warmińskich oraz także, z uwagi na ich znakomity skład chemiczny w Tężniach Lidzbarskich. Cieszę się że jako gospodarz Gminy Lidzbark Warmiński mogę uczestniczyć w rozwoju powiatu lidzbarskiego. Uważam, że wybraliśmy bardzo dobry kierunek – turystykę, rekreację, zdrowie, bo mamy doskonałe ku temu warunki. Obiekty, takie jak Termy Warmińskie, czy Tężnie Lidzbarskie już cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów, a to dopiero początek. Jest mi niezmiernie miło, że jako gmina mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę pod budowę uzdrowiska w Lidzbarku Warmińskim. Warto pamiętać, że te działania skierowane są nie tylko do turystów, czy przyszłych kuracjuszy, ale także do mieszkańców powiatu lidzbarskiego, którzy już korzystają z istniejącej infrastruktury i z cała pewnością będą też korzystali z tej, która się pojawi. Stawiamy na zdrowie i to jest właściwy kierunek.

Ewa Lubińska

Źródło: Gazeta Olsztyńska