5 mitów o fotowoltaice. Sprawdź, jakie są fakty o panelach fotowoltaicznych.

2021-09-01 12:05:09(ost. akt: 2021-09-01 12:08:00)   Materiał partnera
Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto wybrać tę oferowaną przez renomowane firmy.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto wybrać tę oferowaną przez renomowane firmy.

Autor zdjęcia: pixabay.com

O fotowoltaice krąży wiele mitów. Są powtarzane przez kolejne osoby, które nie zdają sobie trudu, aby zweryfikować zasłyszane plotki. Dziś chcemy rozprawić się z tymi najpopularniejszymi, które znaleźć możemy w dyskusjach nt. pozyskiwania energii ze Słońca. Warto przekonać się, jak wyglądają fakty!


MIT #1 Fotowoltaika zwraca się po wielu latach, a czasem nigdy


Montaż instalacji fotowoltaicznej zwraca się już po kilku latach. To jedna z bardziej opłacalnych inwestycji.
Fot. pixabay.com
Montaż instalacji fotowoltaicznej zwraca się już po kilku latach. To jedna z bardziej opłacalnych inwestycji.

To popularny mit krążący wśród osób, które nie mają aktualnej wiedzy nt. systemów fotowoltaicznych. Prawda jest zupełnie inna - fotowoltaika zwraca się i to nawet po upływie 3-5 lat. Wszystko zależy od wielu czynników, przede wszystkim od:
- ceny zakupu i montażu instalacji
- wydajności i mocy konkretnej instalacji wraz z panelami
- zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym
- aktualnych cen prądu
- pogody

Na pogodę nie mamy wpływu, jednak warto podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna działa nie tylko przy pełnym słońcu. Wystarczy nawet pochmurny dzień, aby panele pracowały. Co prawda nie będą wytwarzały pełnej mocy, ale będą działały i produkowały dla nas prąd.

Ważnym czynnikiem wpływającym na opłacalność całej inwestycji, będzie odpowiednie dobranie urządzeń fotowoltaicznych do naszych potrzeb. Jeśli założymy instalację o bardzo dużej mocy, a nasze potrzeby będą znikome, na zwrot z inwestycji przyjdzie nam długo czekać. Jeżeli jednak zaufamy fachowcom i instalację dobierzemy indywidualnie do naszego zapotrzebowania, całość zwróci się stosunkowo szybko.MIT #2 Polska ma za niskie nasłonecznienie dla fotowoltaiki.


W Polsce możemy w pełni korzystać z energii słonecznej do wytwarzania prądu elektrycznego.
Fot. pixabay.com
W Polsce możemy w pełni korzystać z energii słonecznej do wytwarzania prądu elektrycznego.

To również jeden z najpopularniejszych mitów bazujących na obiegowych opiniach. Prawda jest taka, że poziom nasłonecznienia naszego kraju jest porównywalny choćby z Niemcami, którzy są jednymi z europejskich liderów w wykorzystaniu energii słonecznej. Południowe rejony kraju są w trochę lepszej sytuacji, ale również na Warmii i Mazurach poziom nasłonecznienia sprawia, że fotowoltaika będzie bardzo wydajna.

W bardzo słoneczny dzień panele będą pracowały pełną mocą. Chmury i opady mogą spowodować obniżenie produkcji prądu, jednak panela będą nadal pracowały. Co więcej, technologia tworzenia paneli fotowoltaicznych cały czas się rozwija i kolejne generacje tych urządzeń coraz lepiej radzą sobie z kaprysami pogody.


MIT #3 Montaż paneli wymaga dodatkowego wzmocnienia dachu


Zdecydowana większość dachów bez problemów wytrzyma instalację paneli.
Fot. pixabay.com
Zdecydowana większość dachów bez problemów wytrzyma instalację paneli.

W przypadku nowych domów problem wytrzymałości dachu praktycznie nie istnieje. Już na etapie projektowania zakłada się montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu nie trzeba się przejmować, czy konstrukcja wytrzyma (waga zainstalowanych paneli może przekraczać 500kg). Co więcej, istnieją specjalne panele fotowoltaiczne, które stanowią integralną część konstrukcji dachu, a nie są do niego mocowane.

Na zdecydowanej większości dachów już istniejących budynków również możemy montować panele bez obaw o wytrzymałość. Zawsze jednak warto sprawdzić to zasięgając opinii fachowca. Praktyka pokazuje, że niektóre budynki gospodarcze, gdzie dachy wykonane są zazwyczaj jak najmniejszym kosztem, mogą wymagać wzmocnienia.

Przy tym punkcie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. Przy instalacjach do 50kW (a więc przy niemal każdej stosowanej w przypadku konsumentów indywidualnych) nie jest wymagane pozwolenie na budowę.


MIT #4 Fotowoltaika wymaga ciągłej konserwacji i jest awaryjna


Nowoczesne panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne.
Fot. pixabay.com
Nowoczesne panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej, obowiązuje taka sama reguła, jak przy wszystkich inwestycjach: im lepszy produkt kupimy, sprawdzonej marki i z fachowym montażem, tym dłużej będziemy cieszyli się bezawaryjną pracą. Wszystkich zaniepokojonych ewentualnymi awariami chcemy jednak uspokoić: taka instalacja działa przez długie lata bezawaryjnie. Same panele właściwie się nie psują. Jednym elementem, na który warto zwrócić baczniejszą uwagę, jest inwerter. Ale i w tym przypadku, jeśli tylko wybierzemy sprawdzony model, możemy spać spokojnie.

Przy wyborze instalacji warto wziąć pod uwagę długość gwarancji udzielanej przez producenta (niektórzy deklarują nawet 15-20 lat!) oraz renomę firmy, która będzie zajmowała się montażem. To ważne, bo im większe doświadczenie monterów, tym większa szansa, że położona instalacja będzie nam służyła bezproblemowo przez kilkanaście lat.

Czerpiąc prąd z instalacji fotowoltaicznej, nie musimy przejmować się jej konserwacją. Całość jest tak zaprojektowana, że nie wymaga naszej ingerencji. Jedyne, co możemy zrobić, to czasem odgarnąć większy śnieg, który zimą może zalegać na panelach (aczkolwiek większość paneli zamontowana jest pod takim kątem, że śnieg sam się z nich zsuwa).


MIT #5 Fotowoltaika może wywołać pożar


Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie wywołuje pożarów. Jest bezpieczna.
Fot. pixabay.com
Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie wywołuje pożarów. Jest bezpieczna.

Ten mit pojawił się stosunkowo niedawno. Jego źródłem są portale internetowe, które takimi sensacyjnymi nagłówkami próbują zyskać atencję internautów. Fakty są jednak takie, że o pożar w domu dużo łatwiej w przypadku zaniedbanej instalacji elektrycznej lub niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem AGD, niż przy korzystaniu z fotowoltaiki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, projekt każdej powstającej instalacji o mocy powyżej 6,6kW musi zostać przygotowany przy udziale specjalisty ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Co więcej, montaż takiej instalacji należy obowiązkowo zgłosić do Straży Pożarnej.

Doświadczenia innych krajów, takich jak USA czy Niemcy pokazują, że pożary instalacji fotowoltaicznych stanowią minimalny odsetek wszystkich działających urządzeń. Co istotne, gdy już dochodzi do pożaru, to jego powodem jest najczęściej uderzenie pioruna lub wadliwy montaż całej instalacji. Nie zmienia to faktu, że nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne i nie powinny budzić naszych obaw.

JEŻELI JESTEŚ ZAINTERESOWANY INSTALACJĄ FOTOWOLTAICZNĄ, DAJ NAM ZNAĆ! JEŻELI CHCESZ SPRAWDZIĆ, PO JAKIM CZASIE INWESTYCJA ZWRÓCI SIĘ W TWOIM PRZYPADKU, NASZ DORADCA PRZYGOTUJE INDYWIDUALNĄ KALKULACJĘ.
  _    _  
 (_)   | | 
  _ __ _| |_ 
 | |/ _` | __|
 | | (_| | |_ 
 | |\__,_|\__|
 _/ |     
|__/      
 

materiał powstał we współpracy z Watomat.pl Sp. z o. o.