Nie masz samochodu? Nie wyjedziesz z gminy Jeziorany. Posłanka Lewicy Razem interweniowała w tej sprawie

2021-08-13 15:37:57(ost. akt: 2021-08-13 15:42:39)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Internauta

Mieszkańcy gminy Jeziorany (powiat olsztyński) zostali bez połączeń autobusowych. Te zakończyły swoje kursy wraz z końcem roku szkolnego. Osoby bez własnego samochodu nie mogą wyjechać ze swojej miejscowości. W tej sprawie interweniowała Paulina Matysiak, posłanka Lewicy Razem.
Sprawą odcięcia gminy Jeziorany od świata zewnętrznego zajmowaliśmy się już na początku lipca. To wtedy zadzwoniła do nas czytelniczka z Derca (gm. Jeziorany).

— Na czas wakacji została zawieszona komunikacja. Z Krokowa i Derca nie mamy jak dojechać do Jezioran i do Olsztyna. Żeby dostać się z Derc do Olsztyna trzeba iść 3 kilometry do miejscowości Frączki, a mieszkańcy Krokowa muszą przejść również 3 km, ale do Kostrzew. Derc podlega pod Jeziorany, więc tam wszyscy jeżdżą do lekarzy. Starsze panie z mojej miejscowości nie są w stanie pojawić się w przychodni, ponieważ nie mają jak tam dojechać ― relacjonowała mieszkanka Derc w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Wykluczenie komunikacyjne często spotyka osoby starsze, które nie mają jak dostać się do lekarza. Mimo funkcjonowania kilku prywatnych firm, które organizują regularne przewozy, cześć mniejszych miejscowości w gm. Jeziorany została odcięta od świata — tam nic nie dojeżdża lub bardzo rzadko.

Kolejnym powodem odcięcia gminy Jeziorany od świata była pandemia. Jedyny prywatny przewoźnik, który kursował na trasie do Derca, zawiesił swoją działalność. Sami mieszkańcy znaleźli jednak inną inicjatywę.

— Jedyny przewoźnik podczas pandemii zawiesił swoją działalność na tej trasie, ale mieszkańcy Frączek wywalczyli z gminą Dywity tzw. okejkę pracowniczą, żeby mieć dojazd do pracy w innych miejscowościach. Gmina Jeziorany nic nie zorganizowała w tamtym czasie ― dodaje mieszkanka Derca.


Sprawą zainteresowała się posłanka Paulina Matysiak, która bardzo często podczas swoich interwencji porusza temat wykluczenia transportowego.

Prezentujemy treść jej interwencji poselskiej, która trafiła do burmistrza Jezioran.


Na podstawie art. 19 ust. 1 i 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz 1179.) zwracam się z interwencją w sprawie braku połączeń autobusowych w gminie Jeziorany.

Z doniesień medialnych dotarła do mnie informacja, że w okresie letnich wakacji mieszkańcy gminy Jeziorany nie posiadają dostępu do komunikacji autobusowej, ponieważ kursy zakończyły się wraz z ostatnim dniem roku szkolnego. Osoby nieposiadające własnego samochodu nie mają możliwości wydostać się z miejscowości zamieszkania. Szczególnie uciążliwy jest brak połączeń do Jezioran i Olsztyna. Mieszkańcy, aby dostać się do najbliższego przystanku autobusowego w innych miejscowościach, muszą pokonać pieszo kilka kilometrów, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście. Osoby starsze nie mogą skorzystać z opieki zdrowotnej w przychodniach w Jezioranach i w Olsztynie, ponieważ zwyczajnie nie są w stanie dotrzeć na przystanek autobusowy. Młodzież pomimo trwających wakacji także nie może wyjechać ze swoich miejscowości. W czasie roku szkolnego w ciągu dnia realizowano kilka kursów do Olsztyna i Jezioran. Przed godziną 11 można było dojechać do Jezioran busem, jednak bus powrotny jechał dopiero po godzinie 17!

Posłanka Lewicy Razem skierowała do burmistrza Jezioran następujące pytania:

1. Czy samorząd miasta i gminy Jeziorany podjął działania, aby uruchomić komunikację w czasie trwających wakacji? Jeśli tak, jakie są to działania?

2. Czy samorząd miasta i gminy Jeziorany nawiązał współpracę z sąsiednimi jednostkami samorządu terytorialnego, np. z samorządem miasta Olsztyna lub z powiatem olsztyńskim, w celu zapewnienia mieszkańcom gminy połączenia komunikacyjne do Olsztyna?

3. Z usług jakiego przewoźnika autobusowego korzystał samorząd Jezioran w czasie trwania roku szkolnego?

4. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się uruchomienia na stałe połączeń komunikacyjnych do Jezioran i Olsztyna? Proszę o podanie konkretnej daty.

Burmistrz Jezioran wysłał posłance Matysiak odpowiedź, w której odnosił się do kursów dwóch prywatnych przewoźników, którzy obsługują kursy w gm. Jeziorany.

W sprawie komunikacji autobusowej z Jezioran do Olsztyna i z Olsztyna do Jezioran informuję: że na trasie Jeziorny Olsztyn oraz Olsztyn Jeziorany obecnie jest dwóch przewoźników a ich rozkłady jazdy na w/w trasach pozwalają na swobodne przemieszczanie się mieszkańców. W załączniku przesyłam rozkłady jazdy.

Posłanka Matysiak nie odpuszcza tej sprawy i zamierza kontunuuować działania w tej sprawie. Z informacji, które udało nam się ustalić autobusy mają wrócić do gm. Jeziorany wraz z początkiem roku szkolnego, jednak to nie rozwiązuje problemu, gdyż może on wrócić w przyszłe wakacje.

Pan burmistrz Jezioran w piśmie na moją interwencję nie odpowiedział na żadne z moich pytań. Dotyczyły one podjętych działań w sprawie uruchomienia komunikacji w czasie wakacji, współpracy z sąsiednimi jednostkami samorządu terytorialnego, informacji z usług, których przewoźników autobusowych korzystał samorząd w czasie trwania roku szkolnego oraz tego kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się stałego połączenia komunikacyjnego wraz z podaniem konkretnej daty. W zamian otrzymałam... skan rozkładu dwóch prywatnych firm, które kursują między Jezioranami a Olsztynem. Myślę, że większość osób, które miały przyjemność korzystania z okejek mogła się już przekonać, jak ich oferty mogą być rzadkie (szczególnie w weekendy i święta), niestabilne i drogie. Dlatego złożę kolejną interwencją z pytaniem, jakie firmy prowadzą publiczne przewozy na tym terenie i z jakimi gmina ma podpisane umowy — mówi w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" Paulina Matysiak, posłanka, członkini Zarządu Krajowego Lewicy Razem.

Do tematu wrócimy.

Karol Grosz