Wracamy do tematu: syn namalował swastyki w skateparku w Orzyszu, rodzice staną teraz przed sądem

2021-08-06 12:21:18(ost. akt: 2021-08-06 12:46:32)

Autor zdjęcia: Pixabay

12-latek z Ełku malował swastyki w skateparku. Teraz żałuje. Twierdzi, że nie wiedział, co to oznacza. Teraz jego rodzice staną przed sądem, a my pytamy: czy rzeczywiście mógł „nie wiedzieć” i czy powinien „wiedzieć”, co to za symbol.
W skateparku w Orzyszu ktoś namalował swastyki. Policja szybko ustaliła sprawcę dzięki miejskiemu monitoringowi. Okazało się nim 12-latek z Ełku. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny. Chłopiec tłumaczył się, że symbol zobaczył w internecie i nie wiedział, że oznacza coś złego. Rodzice przepraszają za wybryk syna i obiecują, że naprawią szkody.

— Funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które widział w internecie. Nie wiedział, co oznaczają. Myślał, że mają pozytywne znaczenie. Nastolatek żałował swojego zachowania — relacjonuje Powiatowa Komenda Policji w Piszu. I przypomina, co grozi za takie „wybryki”, powołując się na art. 256 K.K:

„Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Obrazek w tresci

W tym wypadku sprawca jest niepełnoletni, sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich, który może zastosować upomnienie lub nadzór kuratora.

Podobne przypadki nie są niczym odosobnionym. Jesienią 2018 roku na murze podstawówki w Wiercanach na Podkarpaciu dwie nastolatki namalowały swastykę. Mówiły, że to miał być żart... Sześć lat temu 25-latek z Elbląga, oprócz swastyk, malował także symbole SS. Swego czasu głośnym echem w kraju odbił się białostocki proces kilku młodych mężczyzn, którzy otrzymali kary ponad roku więzienia za malowanie i epatowanie symbolem swastyki oraz malowanie napisów „Jude Raus” i „SS”. Napisy zestawione z symbolem III Rzeszy dobitnie podkreślają, że sprawcy świadomie hołdowali zbrodniczej ideologii.

Kojarzy się jednoznacznie


Czy 12-latek z Ełku powinien zostać przykładnie ukarany? Gdzie zobaczył symbol swastyki i czy rzeczywiście mógł nie wiedzieć, że jest ona symbolem zbrodniczego reżimu?

Pytamy o o to dr. Rafała Żytyńca, dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku, eksperta w dziedzinie relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza tematyki II wojny światowej.

— Jestem zdania, że o trudnej historii i III Rzeszy należy przypominać, bo to się zawsze może odrodzić w jakiejkolwiek postaci. Swastyka ma swoje pierwotne znaczenie, ale w kontekście historii Europy XX wieku ona się jednoznacznie kojarzy z systemem, który miał na celu eksterminację ludzi. To system, który skończył się Auschwitz, Treblinką itd. Jestem zdania, że należy edukować dzieci w tym zakresie. Trzeba pokazywać, jakie skutki może mieć zawieszenie demokracji, system autorytarny. To się kończy, w wielu przypadkach — ale nie zawsze — jak nie gułagiem (Związek Radziecki — red.), to obozami koncentracyjnymi. Podmiotowość człowieka jest podstawowa dla zachodnich systemów demokratycznych i musimy tego nauczać. Obecnie w Europie ruchy ekstremistyczne mają duży wpływ, to chyba trend ogólnoeuropejski. Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje i temu się przeciwstawiać, edukując do demokracji. Kształcenie obywatelskie, dobra szkoła, dobra edukacja historyczna i świadomość, że jest się obywatelem i ma własne prawa — mówi dyrektor Żytyniec.

Co sądzą o wybryku 12-latka z Ełku nasi Czytelnicy?


— Szczota, woda i niech zmywa. Nieważne, jaki symbol — pisze na FB Sławek.

— Ktoś wierzy w to, że 12-latek, uczeń, który ukończył szóstą klasę nie wiedział, co to oznacza? Doskonała linia obrony. Żeby matka za parę lat nie żałowała, że nie dała gówniarzowi ponieść konsekwencji tego zachowania. Chłopak powinien to sprzątnąć i doprowadzić do stanu poprzedniego. Mandat za wandalizm powinni pokryć rodzice, a sąd przydzielić kuratora, który wysłałby dzieciaka na cykl zajęć np. muzealnych, żeby wiedział, co ten znak oznacza i jakie są skutki wojny, nazizmu i faszyzmu — podkreśla stanowczo Ewa.

Maciej Chrościelewski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ols #3072335 | 195.191.*.* 7 sie 2021 07:18

  Jak widać na zdjęciach nie jest to swastyka hitlerowska a buddyjska. Ułożenie ramion oraz stylistyka w wersji nazistowskiej jest odmienna. To ta stylizacja jest prawnie ścigana. Kto tu kręci aferę? Wojsko Polskie przed wojną również miało swastykę w swojej symbolice. Polecam na spokojnie poczytać artykuł na Wikipedii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Agnieszka Otręba #3072303 | 81.190.*.* 6 sie 2021 16:28

  Sąd rodzinny powinien orzec rodzinny wyjazd do Muzeum w Oświęcimu. Powtórka z historii przyda się też rodzicom.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 3. greg #3072289 6 sie 2021 15:21

  Mam córkę w wieku tego chłopca. Najlepsza w klasie i nie wie co oznacza ten symbol (nie przerabiali tego jeszcze w szkole). Ten chłopiec mógł wiedzieć, skoro go narysował, jednak na pewno nie zdawał sobie sprawy co tak na prawdę się za tym kryje. Myślę, że gdyby chłopak należał do narodowców, lub do jedynej, słusznej partii, to nie było by tematu. Mało tego, dostałby jeszcze awans na np. dyrektora IPNu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3072278 6 sie 2021 13:12

  Ewuniu, to za mało do 3-ciego pokolenia wydziedziczyć ! Jakieś wzorce ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. basilo #3072276 6 sie 2021 13:08

  Za Wikipedią: "Swastyka jest symbolem religijnym, obecnym w większości kultur i religii świata. Jako taki używana jest również w krajach Europy i obu Ameryk przez ruchy neopogańskie i rodzimowiercze, równolegle jednak wciąż funkcjonuje jako symbol neofaszystowski, przez co nadal jest powszechnie kojarzona z Adolfem Hitlerem i nazizmem. W Azji natomiast jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności". Chłopak wyraźnie mówi, że nie wiedział iż to jest symbol czegoś złego. 12-latek, a więc 5-6 klasa podstawówki. Program Historii jak i Języka Polskiego obejmuje ten okres w klasie 7-8. Panie Sławku M. Z historii warto by było wiedzieć coś więcej i nie wmawiać komuś "choroby", a dzieciakowi że na pewno o Dolka mu chodziło. Spokojnie mógł widzieć tego znak zupełnie w innym kontekście. Tak jak znaku "hejlowania" hilterowcy też pierwsi nie wymyślili. Ale co by nie było, że nie widzę rozwiązania, to jest takie "e litle popozyszyn." Weź Pan kask, taki dobry, na motor, nie żałuj Pan kasy. Znajdź ścianę. Podaję parametry: Wysokość minimum 2m, szerokość minimum 3m. I tu instrukcja: założyć kask, rozpędzić się ile bozia dała i tuż, tuż przed ścianą szybko zdjąć kask. I tak fest przyk...ć. Nie wiem czy pomoże, ale kask Pan ocalisz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)